Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Δεν ξέρω αν θα καταργήσουν το Κ.Α. ή αν θα βάλουν διπλό στόχο (π.χ. κάτι σαν αυτό).

Ξέρω πως, για το κτίριό μου στη Θεσσαλονίκη, μου λέει ο ΚΕΝΑΚ πως θέλω 6,71 [kWh/day] για παραγωγή ΖΝΧ. Όπερ σημαίνει 402 [kWh] για 60 ημέρες. Ε λοιπόν τα τελευταία τρία χρόνια για τέσσερις μήνες από Ιούνιο ως Οκτώβριο δεν θέλω πάνω από 180 [kWh] συνολικά. Το τετράμηνο. Κι ούτε θέλω 150 [lt/ημέρα] ΖΝΧ για δύο υπνοδωμάτια. Και βλέποντας τις καταναλώσεις φ.α τις σεζόν 05/10/2014-15/04/2015, 05/10/2015-15/04/2016 και 05/10/2016-03/02/2017 βλέπω μέση τιμή κατανάλωσης για θέρμανση και ΖΝΧ, με εσωτερική θερμοκρασία χειμώνα 22,5 ως 23oC, 39,65 [kWh/ημέρα]. Δηλαδή για 193 ημέρες βγαίνει μια κατανάλωση 193*39,65 = 7652,45 [kWh] τη σεζόν, δηλαδή 7652,45 [kWh] / 74 [m2] = 103 [kWh/m2]. Για θέρμανση & ΖΝΧ.

Μη μου λέει ό,τι να 'ναι ο πολύς κύριος ΚΕΝΑΚ.

Φυσικό όμως είναι όταν υπολογίζει το ημερήσιο απαιτούμενο θερμικό φορτίο με θερμοκρασία νερού δικτύου 6,5oC. Χίλιες φορές να έπαιρνε θερμική ζώνη μεν, αλλά ανάλογα με την πόλη-περιοχή να έπαιρνε τιμές ανά μήνα και όχι ενιαία για όλο το χρόνο, από τον πίνακα 6.1 της 3ης ΤΟΤΕΕ, παρότι παρωχημένος και αυτός. Ή ας την υπολόγιζε ίση με την θερμοκρασία εδάφους σε βάθος 0,50m σύμφωνα με την ενότητα 5 της 3ης ΤΟΤΕΕ.

Άλλο που έχει σχέση με θερμοκρασίες. Είναι λάθος οι μέσες μηνιαίες εξωτερικές θερμοκρασίες εικοσιτετραώρου του πίνακα 3.1. της 2ης ΤΟΤΕΕ. Είναι λάθος και οι θερμοκρασίες σχεδιασμού που λαμβάνουμε για την διαστασιολόγηση των αντίστοιχων συστημάτων, καθώς υπάρχει διακύμανση και ενας ρυθμός ροής θερμότητας στο κτίριο, αλλά αυτό είναι άλλο κεφάλαιο που αφορά την παρωχημένη σχετική ΤΟΤΕΕ κλιματισμού.

Λάθος είναι και οι 20oC θερμοκρασία θερμική άνεσης και σχετικής υγρασίας. Δείτε εδώ κι εδώ. Αυτό του Ροδοπουλου, τό έχω αποθηκεύσει για να το θυμάμαι :wink:. Χώρια το ότι δεν λαμβάνεται υπόψη το μικρόκλιμα.

Όοοταν λοιπόν αλλάξουν όλα αυτά τα ξαναλέμε με τον μεσιέ ΚΕΝΑΚ. Προσώρας μου φαίνεται κωμικός.

 

Υ.Γ.: Δεν νομίζω πως είναι σωστή συνήθεια η διακοπή της θέρμανσης/ψύξης τις ώρες (όχι ημέρες) απουσίας των χρηστών. Η ρύθμιση σε διαφορετική θερμοκρασία, ναι.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Όταν δεν έχεις εγκατεστημένο αυτοματισμό, δεν έχεις άλλη επιλογή. Όταν μπορείς, ναι, είναι ορθότερο να ρυθμίζεις σε διαφορετική θερμοκρασία, όταν πρόκειται για ημερήσια χρήση (δεν είναι σπίτι διακοπών κλπ).

Παίζει ρόλο και η θερμική σου μάζα (κάτι που μάλλον επίσης είναι στατιστικό στοιχείο στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ). Αν είναι μικρή (πχ εσωτερική μόνωση/ γυψοσανίδες) θερμαίνεται εύκολα ο χώρος ξανά, μόλις εισέλθεις. Το έχω βιώσει το παραπάνω σε δικό μου χώρο.

 

Επίσης η θερμοκρασία άνεσης δεν είναι ίδια όλο το χρόνο ή ανά εξάμηνο που την έχουν στον ΚΕΝΑΚ. Παίζουν ρόλο και η εξωτερική θερμοκρασία, ο χρόνος που θες να συνηθίσεις το ΔΤ, ο ρουχισμός, η δραστηριότητα, όπως αναφέρονται και στους συνδέσμους.

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοχωρητικότητα, πάντως δεν είναι στατιστικό στοιχείο και λαμβάνεται  υπόψη. Συγκεκριμένα υπεισέρχεται στον υπολογισμό της σταθεράς χρόνου του κτηρίου, τ, η οποία χαρακτηρίζει τη θερμική αδράνεια του κτηρίου και δίνεται από τη σχέση: τ = (Cm/3600) / (Htr + Hve). Δες σελ. 18 (19 στο pdf) στην ΔΚ-1.

Αυτό που δεν νομίζω να κάνει το λογισμικό, είναι ο έλεγχος του ενός (διαζευκτικού) κριτηρίου της 1ης περίπτωσης της ημι-συνεχούς λειτουργίας, δηλαδή ο έλεγχος εάν η διαφορά εσωτερικής θερμοκρασίας μεταξύ της περιόδου με κανονική θέρμανση / ψύξη και με μειωμένη θέρμανση / ψύξη είναι μικρότερη από 3oC, καθώς δεν ορίζουμε πουθενά κάτι τέτοιο.

Edited by panos-vicious
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Επειδή θα ήταν ατόπημα από μέρους μου το παρακάτω να αποτελεί συνέχεια του προηγούμενου, καθώς θα "χανόταν" σε αυτό.

Χαρά στο κουράγιο των συντακτών των ΤΟΤΕΕ του ΚΕΝΑΚ, καθώς τις συνέταξαν κάτω από ασφυκτικά χρονικά περιθώρια κι αυτοί ακούνε τη γκρίνια μας.

Για να βάζουμε τα ράγματα στη θέση τους.

 

Όσο  για τον νέο Κ.Εν.Α.Κ., το "Εξοικονομώ" κλπ και τον ντόρο που γίνεται μήνες τώρα, θα πω αυτό που λέει κι ένα φιλαράκι μου, πόντιος, καφετζής στο επάγγελμα.: <<Πρώτα όβασον κι επεκεί κακάτντζον!>>.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα τι λες. Φαντάζομαι ότι έχουν ένα γενικό σενάριο ανά χρήση, ενσωματομένο στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ, ενώ σε άλλα λογισμικά (χωρίς να σχολιάσω ακρίβεια υπολογισμών) το σενάριο το έδινε ο μελετητής. Κάθε προσέγγιση έχει αρνητικά και θετικά. Δεν ξέρω τι είναι καλύτερο. Η ευελιξία στο σενάριο μπορεί να δώσει πιο καλή εικόνα κατά περίπτωση, το μοναδικό σενάριο, μπορεί να μείώσει τον όγκο παραμετροποιήσεων για το εθνικό αρχείο κτιρίων.

Επίσης το πιθανότερο είναι να μην γίνεται έλεγχος θερμοκρασίας από το πρόγραμμα, μόνο η σύγκριση τ. Εκτός αν έχουν βάλει διαφορετικές θερμοκρασίες σε διαφορετικές θερμικές ζώνες ή μήνες (για τον οποιοδήποτε λόγο).

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σε διαμέρισμα με ημερομηνία άδειας 1980 μπορώ να χρησιμοποιήσω τους πίνακες για ελλειπή μόνωση για τον συντελεστή U της τοιχοποιίας και των δοκών/υποστηλωμάτων; Μελέτη θερμομόνωσης και το στέλεχος της άδειας δεν το βρίσκουν οι ιδιοκτήτες. Πήγα για πλήρη αποτύπωση του χώρου και παρατήρησα σε μια οπή για σόμπα ότι έχει 3άρι μάλλον φελιζολ στους τοίχους και τα δοκάρια φαίνονται αμόνωτα..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σε διαμέρισμα με ημερομηνία άδειας 1980 μπορώ να χρησιμοποιήσω τους πίνακες για ελλειπή μόνωση για τον συντελεστή U της τοιχοποιίας και των δοκών/υποστηλωμάτων; Μελέτη θερμομόνωσης και το στέλεχος της άδειας δεν το βρίσκουν οι ιδιοκτήτες. Πήγα για πλήρη αποτύπωση του χώρου και παρατήρησα σε μια οπή για σόμπα ότι έχει 3άρι μάλλον φελιζολ στους τοίχους και τα δοκάρια φαίνονται αμόνωτα..

Ναι κανονικα, βαλε ο,τι βλεπεις, αμονωτα δοκαρια, αν εχει πιλωτη αμονωτη, βαλε πλακα χωρις μονωση, το ιδιο ταρατσα

Τα τουβλα αν εχουν μονωση, απο πινακα παρε μονωμενο

Link to comment
Share on other sites

Σε ΜΕΑ με εσωτερική επένδυση από ξύλο πάχους 1,8cm που στηρίζεται σε καδρονάκια 2,5cm θα περνούσατε στα δομικά στοιχεία αέρα και το ξύλο με τα αντίστοιχα πάχη ότι συμβ΄'αλλουν στην θερμομόνωση;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.