Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Το θέμα είναι ότι το ισόγειο και ο 1ος όροφος είναι πριν το 80 και ο 2ος γύρω στο 86. Ρωτάω λοιπόν γιατί ένα τμήμα δεν έχει θερμομόνωση ενώ άλλο έχει...

 

Σκέφτομαι να βάλω ισόγειο και 1ο μία θερμική ζώνη και 2ο όροφο 2η θερμική ζώνη μιας και για αυτόν έχω και τη μελέτη θερμομόνωσης. Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

δε νομίζω να έχεις λόγο να το κάνεις αυτό, ταλαιπωρία άνευ λόγου θα τη θεωρούσα

δες τι κάλυψη σου δίνει το κομμάτι που κλιματίζεται, και συμπλήρωσε την υπόλοιπη ψύξη με θεωρητικό σύστημα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα το σκεφτώ αφού ανατρέξω στις ΤΟΤΕΕ μιας και είναι από τις πρώτες μου επιθεωρήσεις και έχω πελαγώσει. Ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε μόνο τον συνυπολογισμό των γραμμικών θερμογεφυρών, καθώς θα πρέπει να τον λάβεις υπόψη σου και για τους τρεις ορόφους του τμήματος κτιρίου (με U+0,1), καθώς σύμφωνα με την τελευταία πρόταση της 3.2.2.6. της ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010: <<Σε περίπτωση που ένα κτήριο έχει τμήματα κατασκευασμένα σε διαφορετικές χρονικές περιόδους, η γραμμική θερμοπερατότητα λαμβάνεται βάσει της νεότερης κατασκευής>>.

 

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση (ελπιζω αυτο να ειναι το καταλληλο νημα):

 

Ειμαστε υποχρεωμενοι να γραψουμε στην 1η σελιδα του ΠΕΑ τα ακριβη τετραγωνικα του συμβολαιου?

Ρωταω γιατι συμβολαιογραφος μου ζηταει να βγαλω νεο ΠΕΑ που να αναφερονται πχ. 80μ2 και οχι 75μ2 οπως εγω γραφω.

Μπορω να ισχυριστω οτι αναφερομαι στα ΚΑΘΑΡΑ μ2 και οχι στα ΜΕΙΚΤΑ ή ειμαι υποχρεωμενος να γραφω τα μεικτα?

 

Ρωταω γιατι στην εγκυκλιο συμβολαιογραφων 22.1.2011 λεει:  

"δ) Ως συνολική επιφάνεια, νοούνται τα συνολικά τετραγωνικά μέτρα του κτιρίου ή

τμημάτων αυτού, όπως αυτά προσμετρώνται στο συνολικό συντελεστή δόμησης,
σύμφωνα με το Γενικό Οικοδομικό Κανονισμό, και όπως καταγράφονται στο φύλλο της
οικοδομικής άδειας (σύμφωνα με την περίπτωση 13 του άρθρου 12 του ν. 3661/2008)."
 

Στην δικη μου περιπτωση ομως η αδεια ειναι παλια και δεν αναφερονται ουτε στο διαγραμμα καλυψης (το οποιο συμπιπτει με το τοπογραφικο) ουτε στην κατοψη οροφου τα ακριβη μ2 της οριζοντιας ιδιοκτησιας...

 

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Απο που προκύπτει η διαφορα των 5 τμ ?

 

Αεξάρτητα απο την απάντηση, υπάρχει νεότερη εγκύκλιος του ΥΠΕΚΑ του 2012 (την έχω στο γραφείο), που λέει οτι οι συμβολαιογραφοι το μόνο που πρέπει να κάνουν (όταν πρόκειται για μεταβίβαση) να επιβεβαιώνουν την γνησιότητα του ΠΕΑ μέσω του bouldingcert και τίποτα άλλο χωρίς να εμπλέκονται στα αναγραφόμενα τμ του ΠΕΑ

 

Ψαξε να τη βρείς στο site του ΥΠΕΚΑ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Απο που προκύπτει η διαφορα των 5 τμ ?

 

Αεξάρτητα απο την απάντηση, υπάρχει νεότερη εγκύκλιος του ΥΠΕΚΑ του 2012 (την έχω στο γραφείο), που λέει οτι οι συμβολαιογραφοι το μόνο που πρέπει να κάνουν (όταν πρόκειται για μεταβίβαση) να επιβεβαιώνουν την γνησιότητα του ΠΕΑ μέσω του bouldingcert και τίποτα άλλο χωρίς να εμπλέκονται στα αναγραφόμενα τμ του ΠΕΑ

 

Ψαξε να τη βρείς στο site του ΥΠΕΚΑ

 

Η διαφορα προκυπτει απο το οτι δεχτηκα να μην μου δωσουν συμβολαιο για να τσεκαρω τα μ2 του συμβολαιου (βιαζονταν και ελεγαν οτι δεν μπορουν να το βρουν) = Λαθος μου

Η κατοψη αδειας  και το διαγραμμα καλυψης δεν εγραφαν πανω τα μ2.

Απο απλη μετρηση υπο κλιμακα στο σχεδιο (αλλα και στην πραγματικοτητα στην αυτοψια), τα τετραγωνικα ειναι πχ. 80 μεικτα και 75 καθαρα.

Μου ζητησαν (ο ιδιοκτητης) να γραψω 75μ2 και εγραψα 75μ2 και το εκανα. (αφου οντως τσεκαρα οτι τα καθαρα μ2 ηταν τοσο)

 

Τωρα ομως η συμβολαιογραφος μου λεει οτι αλλος μηχανικος θα της δωσει βεβαιωση για μεταβιβαση που θα λεει πανω 80μ2 (οσα και το συμβολαιο) και θελει να γραφω κι εγω 80μ2 στο ΠΕΑ...........

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Διάβασες την εγκύκλιο των συμβαλαιογράφων της 26/1/11 (αντί 22/1/11 που γράφεις) και αναφέρθηκες στη παργ. 2 εδάφιο δ) ''Ως συνολική επιφάνεια....'' ΑΛΛΑ δεν διάβασες παρακάτω στην ίδια εγκύκλιο τη παργ. 3 εδάφιο δ) που λέει ''.... Για το συμβολαιογράφο είναι απαιτούμενο αποκλειστικά και μόνο ο αριθμός πρωτ. (με ημερομηνία εκδοσης και ο δεκαεξψήφιος κωδικός ασφαλείας) για να προβεί στις προαναφερόμενες εργασίες.......

 

Πες στη συμβολαιογράφο να ανοίξει τα ΣΤΡΑΒΑ της να διαβάσει και καμμια νομοθεσία παραπάνω και να μην κοιτάει μόνο να αρπάξει τα φράγκα απο τη μεταβίβαση αλλα και να έχει καλυμένο το κώλο της....

 

edit

Στο προηγούμενο μήνυμα μου έγραψα για εγκύλιο του ΥΠΕΚΑ το '12, αλλα δεν θυμόμουνο οτι προερχόταν απο την εγκύκλιο των συμβολαιογράφων...τέλος πάντων θυμόμουνα το point του θέματος

Edited by dib
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.