Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Για το (2) βάζεις βοηθητικές μονάδες στο ΖΝΧ; Γράφεις τα ίδια με του χειμώνα. Εγω όσα έχω κάνει έτσι τα βάζω

 

Για το (1) δεν υπάρχει προσπέκτους. Δε γίνεται να ξέρω πόσο πάνω κάτω ισχύ έχει ο κυκλοφορητής τέτοιου λέβητα; Δες τι τύπος είναι και τα λέμε...

 

Κ άλλη μία ερωτήση:

 

3) Τις ξύλινες εξώπορτες προς κλιμακοστάσιο-ΜΘΧ τις θεωρούμε αδιαφανείς επιφάνειες με τι U; 3,5/2 ή 2,7/2 που γράφουν οι Ε/Α; Εγω τις λαμβάνω 3,5/2 (απο ΤΟΤΕΕ), άλλοι με 2,7/2 (απο ερωτοαπαντήσεις του ΤΕΕ)

Link to comment
Share on other sites

 

 

3) Τις ξύλινες εξώπορτες προς κλιμακοστάσιο-ΜΘΧ τις θεωρούμε αδιαφανείς επιφάνειες με τι U; 3,5/2 ή 2,7/2 που γράφουν οι Ε/Α;

 

Εγώ εκπαιδευτή σεμιναρίων που είχα ρωτήσει μου είχε πει ότι βάζει 2,7 και ότι δεν χρειάζεται δια 2 πάντως..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εκπαιδευτή σεμιναρίων που είχα ρωτήσει μου είχε πει ότι βάζει 2,7 και ότι δεν χρειάζεται δια 2 πάντως..

 

Αν σου είπε τετοιο πράγμα, μάλλον πρέπει να κάνει τον μαθητευόμενο και όχι τον εκπαιδευτή !

Link to comment
Share on other sites

Σε ενεργειακή μελέτη μονοκατοικίας, για θέρμανση και ψύξη θα έχουμε αντλία θερμότητας χαμηλών θερμοκρασιών (με εσωτερική μονάδα). Σ' αυτή τη περίπτωση στα βοηθητικά συστήματα βάζω την ισχύ που καταναλώνει η εσωτερική μονάδα ή συμπεριλαμβάνεται στο COP και στο EER και δεν βάζω τίποτα? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Βγαζω χτες ΠΕΑ για διαμερισμα του 1978 χωρις ΜΘ προφανως, τελευταιος οροφος, πανταχωθεν ελευθερο (πλην μιας πλευρας) με λεβητακι ΦΑ

Περιμενω να βγει καρφωμενο Η και μου βγαινει Ε, ενω με μονωση 8εκ στην ταρατσα ανεβαινει Γ!!!!

 

Πως γκενεν αυτο? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Ατομικος λεβητας ΦΑ ολο το χρονο με 2,5 τ.μ. ηλιακο.

Το ΖΝΧ normal μου ητανε

Απλα περιμενα πιο μεγαλες καταναλωσεις...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.