Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Πάντως το U της ξύλινης πόρτας στη ΤΟΤΕΕ 1 είναι 3,5 (σελ. 64 - πιν. 3.12) και όχι 2,7 που δίνουν οι ερωτοαπαντησεις του ΤΕΕ, οι οποίες και δεν είναι σε επίσημο έγγραφο

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι.Μου έτυχε το πρώτο μου ΠΕΑ και όπως καταλαβαίνεται έχω άπειρες απορίες παρόλο που έχω διαβάσει τις ΤΟΤΕΕ. Καταρχήν το ΠΕΑ μου πρόκειται για ενοικίαση για χώρο ιατρείου.το κτίριο είναι  μονοκατοικία με υπόγειο,ισόγειο,όροφο το τμήμα που με ενδιαφέρει είναι το ισόγειο.Το κτίριο είναι προ του 55 πέτρινο με 4 πλευρές.Οι δυο πλευρές είναι τυφλές και οι άλλες 2 έχουν πόρτες ξύλινες.Στο κτίριο μου δεν υπάρχει κανένα σύστημα θέρμανσης με το μόνο στοιχείο ένα κλιματιστικό.Παλιά ο χώρος χρησιμοποιείτο ως ειρηνοδικείο.Οι απορίες που έχω είναι οι εξής:

α) τι ποσοστό φέροντος οργανισμού πρέπει να βάλω σε ένα πέτρινο κτίριο ?

β)στις πόρτες το ποσοστό πλαισίου θα πρέπει να γίνει κατ'εκτίμηση μου?

γ) εφόσον δεν υπάρχει σύστημα θέρμανσης εγώ τι πρέπει να θεωρήσω?το κλιματιστικό θα πρέπει να αναφερθεί?

σας ευχαριστω πολύ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή fotinoula! Για το U των πέτρινων τοίχων πας κατευθείαν από την ΤΟΤΕΕ  για λιθοδομή, δε χρειάζεται να μπλέξεις με ποσοστό σκυροδέματος. Για το ποσοστό πλαισίου ε στο περίπου,από ένα σημείο και μετά το καταλαβαίνεις εμπειρικά. Μπορείς στα πρώτα ανοίγματα που θα δεις να κάτσεις και να κάνεις μία επαλήθευση των διαστάσεων, αλλά είναι και λίγο υπερβολή. εγώ το είχα κάνει κανα δυο φορές στην αρχή πάντως, αλλά μετά απλά δεν γίνεται. Στη θέρμανση εφόσον δεν έχεις πττ, βάζεις το θεωρητικό. Νομίζω η βοήθεια του προγράμματος ΤΕΕ Κενάκ έχει οδηγίες στη βοήθεια αν θυμάμαι καλά. Το κλιματιστικό θα αναφερθεί στην ψύξη, για το κομμάτι που ψύχει θα βάλεις τον αντίστοιχο βαθμό κάλυψης και το υπόλοιπο θα το συμπληρώσεις επίσης με το θεωρητικό. Επίσης δες τη βοήθεια του προγράμματος.

Link to comment
Share on other sites

Οι απορίες που έχω είναι οι εξής:

α) τι ποσοστό φέροντος οργανισμού πρέπει να βάλω σε ένα πέτρινο κτίριο ? Τίποτα, επιλέγεις δομικό στοχείο μόνο αργολιθοδομή απο την ΤΟΤΕΕ1

β)στις πόρτες το ποσοστό πλαισίου θα πρέπει να γίνει κατ'εκτίμηση μου? Ναι θα πρέπει να δείς πόσο % τζάμι έχουν στο σύνολο της ξύλινης πόρτας, αν δεν έχει τζάμι βάζεις U= 3.5 για ξύλινη πόρτα 

γ) εφόσον δεν υπάρχει σύστημα θέρμανσης εγώ τι πρέπει να θεωρήσω?το κλιματιστικό θα πρέπει να αναφερθεί? Αν το κλιματιστικό καλύπτει με θέρμανση κάποιο % του χώρου βάζεις αυτό και το υπόλοιπο με το σύστημα ΚΑ (κτήριο αναφοράς), το ίδιο ισχύει και για ψύξη

σας ευχαριστω πολύ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ fade2black σου βάζω και στοίχημα ότι στα ποσοστά πλαισίου θα πέσεις έξω στις περισσότερες περιπτώσεις αν το βάλεις με το μάτι.

 
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι σας ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σας.Επίσης κάτι άλλο το δάπεδο του ισόγειου επικοινωνει με το ΜΘΧ του υπογείου.Εγώ θα πρέπει να θέσω έναν ΜΘΧ δλδ το υπόγειο αλλά ως U για το δάπεδο θα πάρω αυτό που λέει σε επαφή με εξωτερικό αέρα κατά το ήμισυ?Αυτό λίγο με έχει μπερδέψει.γ=Γιατί να θέτουμε ΜΘΧ αν το θεωρούμε σε επαφή με τον εξωτερικό αέρα?

Link to comment
Share on other sites

Φωτεινούλα κατά προσέγγιση οι απώλειες προς ΜΘΧ είναι περίπου μισές σε σχέση με αυτές προς εξωτερικό αέρα, στις περισσότερες των περιπτώσεων. Το ίδιο και προς το έδαφος. Για τις απώλειες προς το έδαφος υπάρχει ξεχωριστή καρτέλα, αλλά για τις προς ΜΘΧ ή θα επιλύσεις μεταφορά θερμότητας από το χώρο σου προς το ΜΘΧ και από το ΜΘΧ προς έξω (με διαφραγμα - έχει την δυνατότητα το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ) ή θα το πας με μισό U-Value, οπότε έτσι κόβεις τις απώλειες στην μέση. Για απλοποίηση υπολογισμών στα ΠΕΑ, στις ΤΟΤΕΕ προτίνεται η λύση του 1/2 U.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.