Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Για μελέτη ενεργειακής απόδοσης σε δάπεδο επί εδάφους λαμβάνω υπόψη τις στρώσεις πέραν της στεγάνωσης?? Π.χ. σκύρα επίχωσης κλπ.

Το ξέρω ότι η συνεισφορά στο U είναι πολύ μικρή, αλλά το σωστό ποιο είναι?

 

Κάπου είχα διαβάσει πρόσφατα ,ότι για τον υπολογισμό του U, υλικά πέρα της στεγανοποιητικής στρώσης

δεν προσμετρούνται επειδή έχουν μεταβαλλόμενο λ λόγω υγρασίας. Δεν θυμάμαι που και στις ΤΟΤΕΕ δεν το βρίσκω

 

Παρόμοια ερώτηση ισχύει και για το φυτεμένο δώμα.

Edited by vk2626
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, στα πλαίσια του εξοικονομώ ιδιοκτήτης θα βάλει αερόψυκτη αντλία θερμότητας. Ως τι τύπος μπαίνει στο ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ; Κεντρική αερόψυκτη Α.Θ.;

Κ επίσης κάτι ακόμα. Η αντλία θα λειτουργεί κ για ΖΝΧ. Πριν το σπίτι είχε ΖΝΧ από ηλεκτρικό θερμοσίφωνα κ ηλιακό. Ως σύστημα αποθήκευσης τι βάζω τώρα που θα υπάρχει ΖΝΧ από την αντλία; Κ τι απόδοση θα έχει το σύστημα αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το ρωτάς μην περιμένεις απάντηση.

Τι είδους Α/Θ αέρα-νερού θα βάλει; Compact ή διαιρούμενου τύπου Πάντως κάποιο θερμοδοχείο για αποθήκευση του ζ.ν.χ. θα έχει. Και τον ηλιακό θερμοσίφωνα θα τον κρατήσει σε λειτουργία; Μάλλον ναι. Θα βάλει θερμοδοχείο τριπλής ενέργειας σε αυτόν; Θα είναι λάθος επιλογή αν το κάνει καθώς αυτό θα είναι σε εξωτερικό χώρο (τσάμπα και βερεσέ απώλειες). Θα βάλει boiler διπλής ενέργειας εσωτερικά στη θέση του παλιού ηλεκτρικού θερμοσίφωνα; Η ηλεκτρική αντίσταση που θα βρίσκεται (αν θεωρήσεις πως τη θερινή περίοδο δεν θα λειτουργεί την Α/Θ);

Στη θέρμανση δήλωσε την σαν  "Κεντρική αερόψυκτη Α.Θ." και στο Ζ.Ν.Χ. σαν "Αντλία Θερμότητας".

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα !

έχω το εξής θέμα

σε περίπτωση συνένωσης 2 σπιτιών (3ος όροφος με 4ο, θα γίνουν μεζονέτα, ο 4ος είναι τελευταίος), θα πρέπει να εκδοθεί νέα οικοδομική άδεια

η απορία είναι η εξής:

θα πρέπει να γίνει ΜΕΑ ;

και αν ναι, θα πρέπει να "πιάσουμε" τους γνωστούς συντελεστές στα δομικά ;

το κτίριο είναι του 1999, άρα οι συντελεστές του (θεωρητικά πάντα) είναι περίπου στο 0.6 με 0.7

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι θα πρέπει να γίνει μόνο μελέτη θερμομόνωσης, τύπου προ ΚΕΝΑΚ.

 

Δεν μπορούν σε υφιστάμενο κτήριο να επιβάλουν την εφαρμογή νέου κανονισμού.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα !

έχω το εξής θέμα

σε περίπτωση συνένωσης 2 σπιτιών (3ος όροφος με 4ο, θα γίνουν μεζονέτα, ο 4ος είναι τελευταίος), θα πρέπει να εκδοθεί νέα οικοδομική άδεια

η απορία είναι η εξής:

θα πρέπει να γίνει ΜΕΑ ;

και αν ναι, θα πρέπει να "πιάσουμε" τους γνωστούς συντελεστές στα δομικά ;

το κτίριο είναι του 1999, άρα οι συντελεστές του (θεωρητικά πάντα) είναι περίπου στο 0.6 με 0.7

 

MEA θα πρέπει να υποβάλεις μόνο στην περίπτωση όπου γίνει ριζική ανακαίνιση του ακινήτου. Ριζική ανακαίνιση, σύμφωνα με το άρθρο 2 του Ν . 3661/2008 νοείται η ανακαίνιση της οποίας το συνολικό κόστος (που αναφέρεται στα δομικά στοιχεία ή και στις ηλεκτρομηχανολογικές εγκαταστάσεις του) υπερβαίνει το 25% της συνολικής αξίας του κτιρίου (μη περιλαμβανομένης της αξίας του οικοπέδου), ή όταν η ανακαίνιση αφορά σε ποσοστό άνω του 25% του εξωτερικού περιβλήματος του κτιρίου.

Επίσης, ΜΕΑ θα απαιτούταν εάν είχαμε αλλαγή χρήσης του κτιρίου.

 

Σε αυτές τις περιπτώσεις θα πρέπει να "πιάσεις" το όρια του ΚΕΝΑΚ στο βαθμό που αυτό είναι τεχνικά , λειτουργικά και οικονομικά εφικτό. Τέλος, τεκμηριώνονται επαρκώς, με Τεχνική Έκθεση, οι επιλεγμένες ή μη επεμβάσεις ως προς τις τεχνικές, λειτουργικές και οικονομικές δυσκολίες, τη σχέση κόστους / οφέλους που προκύπτει από το βαθμό αναβάθμισης του κτιρίου και την εξοικονόμηση ενέργειας που επιτυγχάνεται.

 

Επομένως εάν ανήκεις στις κατηγορίες που προανέφερα, υποχρεούσαι να υποβάλεις ΜΕΑ. Αν όχι, τότε δεν υποβάλεις ΜΕΑ αλλά έχω την εντύπωση ότι παραμένει η υποχρέωση υποβολής μελέτης θερμομονωτικής επάρκειας (σύμφωνα με τον ΚΕΝΑΚ, και όχι τον παλιό κανονισμό). Και αυτό γιατί ο ΚΕΝΑΚ αναφέρει πως:

"Για τις περιπτώσεις των κτιρίων κύριας χρήσης που εξαιρούνται από την απαίτηση εκπόνησης Μελέτης Ενεργειακής Απόδοσης , σύμφωνα με τις περιπτώσεις β ) και ε ) του άρθρου 11 του Ν . 3661/2008, εξακολουθεί να υφίσταται η υποχρέωση ελέγχου της θερμομονωτικής επάρκειας του κτιρίου , σύμφωνα με τις απαιτήσεις του ΚΕΝΑΚ και των ΤΟΤΕΕ και της εφαρμογής της."

 

 

Edited by Γιάννης-civil
Link to comment
Share on other sites

τώρα εγώ γιατί δε σε κατάλαβα ; :???:

τι εννοούμε θερμομονωτική επάρκεια κτιρίου ;

υφιστάμενη μελέτη θερμομόνωσης έχω, αλλά φυσικά ικανοποιούσε τον Κ.Θ.Κ., και όχι τον ΚΕΝΑΚ...

Link to comment
Share on other sites

υφιστάμενη μελέτη θερμομόνωσης έχω, αλλά φυσικά ικανοποιούσε τον Κ.Θ.Κ., και όχι τον ΚΕΝΑΚ...

 

Έχεις για κάθε όροφο ξεχωριστά !

 

Τώρα θα κάνεις μία που θα αποτελείται απο τις τις επιμερους θερμομονώσεις (με τα ίδια Κ που έγιναν για ξεχωριστούς ορόφους)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.