Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

ο πίνακας 3.17 γιατί?

αφού είναι βαμμένος, αρα αδιαφανής => gw=0, και στο φ.φωτισμό δεν λαμβάνεται υπόψιν. Επίσης επειδή συνήθως βάφουν το ένα τζάμι και το άλλο το αφήνουν διαφανές τότε το κουφωμα πρέπει να το σπάς σε δύο , ένα με gw=0 και ένα με gw=πιν 3.17

Link to comment
Share on other sites

φως περνάει αλλά λιγότερο. Φώς περνάει ακόμα και χαρτί να βάλεις στο τζάμι, απλά είναι λίγο, φιλτράρει πολλά και δεν διακρίνεις σχήματα από την άλλη πλευρά παρά μόνο σκιές και πηγές φωτός. Φως περνάει και από το γυαλί της ηλεκτροσυγκόλησης, περίπου 1% για να μην στραβώνεσαι.

Link to comment
Share on other sites

και στα τζάμια τα ματ, και στα λεγόμενα διαμαντέ που μπαίνουν στα μπάνια περνάει φώς, αλλά θεωρούνται αδιαφανή.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον υπάρχει στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ στο κέλυφος των διαφανών ο συντελεστής διαπερατότητας στην ηλιακή ακτινοβολία (g_w) δεν θα πρέπει να θεωρηθούν διαφανή αλλά με πολύ μικρό συντελεστή gw;

Θα μου πεις τώρα και στα υαλότουβλα ή από ψηφίδες περνάει φως τα αναφέρει όμως στον πίνακα των λ των αδιαφανών για να υπολογίσεις τις στρώσεις.

 

Υπάρχουν περιπτώσεις που βάζει αυτοκόλλητο (promo) ο άλλος στην πρόσοψη με την τζαμαρία. Ούτε εκεί περνάει φως. Διαφανή επιφάνεια θα το έβαζα όμως υπολογίζοντας το U με βάση το πλαίσιο. Το g_w θα μπορούσα εκεί να πω πως είναι 0. Σε κανά μήνα που θα το βγάλει το αυτοκόλλητο εγώ θα εχω εκδόσει ΠΕΑ και θα είμαι καλυμμένος; :confused:

Link to comment
Share on other sites

όπως βγαίνει το αυτοκόλλητο έτσι αλλάζει και μια λάμπα από πυρακτώσεως σε συμπαγη φθορισμού και αλλάζουν τα πάντα σε ένα λεπτό. Αν εσύ εκείνη την ώρα το είδες βαμμένο θα μπεί gw=0, τώρα άν αυτός στο μέλλον το ξεβάψει εσύ έχεις τίς φώτο από την αυτοψία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Γιώργο.

Όσο για τα υαλότουβλα, στη λεγόμενη "Δεύτερη έκδοση" της ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010, υπάρχει η αναφορά τους σαν διαφανή στοιχεία. Στον πίνακα 3.9 για την τιμή του Ug (εκτός κι αν δίνει άλλη τιμή ο κατασκευαστής) καθώς και στον πίνακα 3.16 για τις τιμές g, ggl και gem, ενώ στις "Διευκρινίσεις, Προσθήκες" δεν υπήρχε κάτι τέτοιο.

...........Θα μου πεις τώρα και στα υαλότουβλα ή από ψηφίδες περνάει φως τα αναφέρει όμως στον πίνακα των λ των αδιαφανών για να υπολογίσεις τις στρώσεις.

.................

 

Link to comment
Share on other sites

Βοηθηστε με λιγακι σε αυτην μου την περιπτωση

 

Μου τυγαινει περιπτωση διαμερισματος κατασκευης 1994 που εκτος του οτι εχει μεγαλες επιφανειες τζαμαριας (σταθερων τμηματων), τμηματα της σταθερης, αυτης, τζαμαριας καλυπτουν σκυροδεματα και τοιχοποιιες, μονωμενα ολα.

Μιλαμε για ενα U της ταξεως του 0,7 W/m2K για τα κατακορυφα αδιαφανη και γυρω στο 3,5 W/m2K για τις τζαμαριες που βρισκονται μπροστα απο την προσοψη.

 

Πως να υπολογισω τον τελικο συντελεστη ολης της επιφανειας του αδιαφανους με το διαφανες κομματι?

 

Επισυναπτω και φωτογραφια πιο επεξγηματικη

 

post-47080-0-96106400-1370889962_thumb.jpg

post-47080-0-62163100-1370890160_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μου τυγαινει περιπτωση διαμερισματος κατασκευης 1994 που εκτος του οτι εχει μεγαλες επιφανειες τζαμαριας (σταθερων τμηματων), τμηματα της σταθερης, αυτης, τζαμαριας καλυπτουν σκυροδεματα και τοιχοποιιες, μονωμενα ολα.

Πως να υπολογισω τον τελικο συντελεστη ολης της επιφανειας του αδιαφανους με το διαφανες κομματι?

 

Εγω τη πρόσοψη θα την έσπαγα σε τμηματα, αριστερά και δεξιά με αδιαφανή δομικά  και στη μέση όλο ζαμαρία (αν καταλαβαίνω καλά απο την φωτο γιατί είναι και σκοτεινές)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.