Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Οκ λάθος μου τότε. Απλά πίστευα πώς ίσως επειδη δεν επικοινωνεί με εξωτερικό αέρα δεν θα είναι και εξωτερικός χώρος αλλά μθχ. Ευχαριστώ για τη διόρθωση.

Link to comment
Share on other sites

Επικοινωνει με εξωτερικο αερα ο φωταγωγος.

Ασχετως αν σε μικρους φωταγωγους βαζουμε 0 στις σκιασεις, απο πανω ειναι ανοικτοι.

Τι νοημα εχει να ειναι κλειστος ενας φωταγωγος που χρησιμοποιειται ως επι το πλειστον για εξαερισμο WC?

Link to comment
Share on other sites

Καμιά φορά έχω δει σε φωταγωγούς να τους κλείνουν με τζάμι πάνω πάνω. Τότε είναι μθχ. Αλλά γενικά είναι εξωτερικοί χώροι όπως είπαν οι συνάδελφοι.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω δει πολλές φορές κλειστό με τζάμι πάνω (φαντάζομαι όλοι έχετε δει) και σε αυτόν αναφέρομαι... Αυτός είναι πάλι εξωτερικός αέρας;;

 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Αν ένας χώρος θερμαίνεται με κλιματιστικά, αλλά όχι όλος ο χώρος κάποια δωμάτια μόνο (ας πούμε το 40% του χώρου σε εμβαδόν). Το ποσοστό κάλυψης του χώρου που θερμαίνεται με κλιματιστικά και αυτού που θα θερμαίνεται με το θεωρητικό σύστημα είναι αντίστοιχα 0.4 και 0.6 ή υπάρχει κάποιος πίνακας όπως γράφετε και στο αντίστοιχο τόπικ για τα ποσοστά κάλυψης ψύξης που ανάλογα με τα btu υπολογίζω τα τετραγωνικά για κάθε σπλιτάκι;

 

Και παραθέτω από κάτω δύο φωτογραφίες για να ρωτήσω το εξής (συγνωμη για το έξτρα ποστ απλά είναι πιο εύκολο από το κινητό)..

Link to comment
Share on other sites

post-34845-1373219089,15_thumb.jpg

post-34845-1373219166,93_thumb.jpg

Πρόκειται για την εξω και μέσα μονάδα από ένα σπλιτάκι... Μπορώ από δω να καταλάβω cop και EER? Τι κάνω σε αυτήν την περίπτωση;;;

 

 

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Αν μεταφράζω σωστά τα νούμερα, COP & ΕER =1

 

Δηλαδή οτι καταναλώνει (απορροφά) σε ρεύμα (σε KW) για να τα αποδόσει σαν ψύξη και θέρμανση, τα ίδια KW αποδίδει και μέσα στο χώρο...

 

Αν προσέξεις στο heating, καταναλώνει (απορροφά) 1.100 W (η έξω μονάδα)  και αποδίδει μέσα το ίδιο 1.100 W

Το ίδιο και για ψύξη...

 

Πρέπει να είναι πολύ παλιό μηχάνημα

 

Αλλά ας πει και κάποιος άλλος συνάδελφος τη άποψη του

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.