Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Έχεις θερμομονωμένο κλιμακοστάσιο (που όμως δεν το εντάσεις στη θερμική ζώνη), υποθέτω θα βάλει και κάποια παράθυρα και κεντρική εξώθυρα της προκοπής, θερμομονωμένες διαχωριστικές επιφάνειες προς το κλιμ/σιο, ε ας καταλήξει ο συνάδελφός σου και στο τι είδους καταπακτή θέλει να βάλει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι εντάξει δεν ζήτησα να μου πείτε τι καταπακτή να βάλει, απλά ξεκίνησα όλο το συλλογισμό λάθος ρωτώντας αν θα μπορούσε να επηρεάζει η καταπακτή τη μελέτη του Κενακ, ξεχνώντας ότι είναι σε μθχ και άρα δεν παίζει ρόλο. Συγνώμη για την αστοχία.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες όμως να θερμομονώσεις τα δομικά στοιχεία του κλιμακοστασίου προς εξωτερικό αέρα, αντί για να βάλεις μονώσεις στα αντίστοιχα, ανάμεσα σε κλιμακοστάσιο και διαμερίσματα. Αν είναι πολύ πιο λίγα μπορεί να σε συμφέρει. Ανάλογα πώς θα συμπεριφερθεί και το κτίριο βέβαια. Αν έχεις διαφορική χρήση των διαμερισμάτων καλύτερα να το πας όπως το σκέφτεσαι, να τα απομονώσεις μεταξύ τους και από το κλιμακοστάσιο.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Ιοαννη, μία μόνωση στους τοίχους διαμερίσματος-κλιμακοστασίου πρέπει να έχω ούτως ή άλλως, για να επιτυγχάνω το επιτρεπόμενο U για τον τοίχο του διαμερίσματος προς μθχ...

Τέλος πάντων ήταν λάθος ο συλλογισμός μου εξαρχής όπως είπε και ο Πάνος..

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά. Η σκέψη μου ήταν στη λογική αν σε συμφέρει να αντιμετωπίσεις και το κλιμακοστάσιο ως θερμαινόμενο χώρο, με μικρότερη θερμοκρασία από τα διαμερίσματα φυσικά, αν με αυτό τον τρόπο έχεις μικρότερες απώλειες συνολικά στο κτίριο σου, λόγω μικρότερης εξωτερικής επιφάνειας συνολικά, αλλά οι διαφορές πρέπει να είναι σχετικά μικρές και αν κάποιοι λείπουν ή υπάρχουν κενά διαμερίσματα, θα έχουν πρόβλημα οι υπόλοιποι χρήστες. Θεωρητικά μίλαγα. Ίσως μια τέτοια προσέγγιση να ήταν καλύτερη σε άλλα κτίρια, όχι κατοικιών.

Link to comment
Share on other sites

Στο σεμινάριο μας είχαν πει ότι συνήθως βάζουμε ένα με δύο χρόνια μετά τη χρονολογία που βγήκε η άδεια. Βέβαια δεν ξέρω τι γίνεται σε περίπτωση που η οικοδομή γίνει πολυ αργότερα. Ας πει κάποιος που έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο...

Link to comment
Share on other sites

Άρα βάζουμε το έτος που ολοκληρώθηκε η οικοδομή? Και στο πεδίο που συμπληρώνουμε την οικ.αδεια και ζητάει (ξεκάθαρα) το έτος ολοκλήρωσης πάλι το ίδιο συμπληρώνουμε?

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνει η ημερομηνία που θεωρήθηκε η άδεια για οριστική ρευματοδότηση.

Σε παλιές άδειες, δεν υπάρχει πολλές φορές αυτή η θεώρηση. Τότε βάζεις την χρονολογία που θα σου πει ο ιδιοκτήτης ή αν θες να κάνεις τον ήρωα πηγαίνεις στη ΔΕΗ και ελπίζεις να βρεις στο αρχείο τους το έτος ρευματοδότησης :) (μια φορά το έκανα, έβγαλα άκρη, αλλά δεν το ξανακάνω).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.