Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Δεν υπάρχει "ανώτερο" βάθος (Α), σε αυτή την περίπτωση. Μόνο Κ ("κατώτερο") βάθος. Θα υπήρχε Α βάθος, εάν είχες και άλλο κατώτερο επίπεδο, π.χ. υποκείμενο του ισογείου υπόγειο.

1). Βόρεια όψη:

Ε = 3*9 = 27m2, Κβάθος = 3m, Αβάθος = 0m.

2). Ανατολική όψη:

Ε = (7*1)/2 = 3,50m2, Κβάθος = (0+1)/2 = 0,50m, Αβάθος = 0m.

3). Νότια όψη, αν δεν υπάρχει (μάλλον) κανένα, έστω και μικρό, τμήμα της εντός εδάφους, τότε δεν καταχωρείς τίποτα για αυτήν σε επαφή με έδαφος.

4). Δυτική όψη, αν δεν υπάρχει (μάλλον) κανένα, έστω και μικρό, τμήμα της εντός εδάφους, τότε δεν καταχωρείς τίποτα για αυτήν σε επαφή με έδαφος.

 

Δάπεδο εντός εδάφους:

Ε = 9*7 = 63m2, Κβάθος = ((L1*h1) + (L2*h2) + (L3*h3) +(L4*h4)) / (L1+L2+L3+L4) = ((9*3) + (7*0,50) +(0*0) +(0*0)) / (9+7+0+0) = 30,50 m2 / 16m = 1,906m.

Αβάθος = ανενεργό κελί για τα δάπεδα

Π = L1+L2 = 9+7 = 16m.

Edited by panos-vicious
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως έχει και κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας για τις (εξίσου θεωρητικές) βοηθητικές του μονάδες.

 

Είναι σωστό στο εκδιδόμενο ΠΕΑ (πίσω όψη) να εμφανίζεται tick στο πετρέλαιο για τελική χρήση θέρμανσης παρά το γεγονός πως το εξεταζόμενο κτίριο δεν χρησιμοποιεί τέτοιο καύσιμο? Για θέρμανση το κτίριο διαθέτει μόνο 2 Α.Θ. και Θεωρητικό σύστημα λέβητα για το εναπομείναν % κάλυψης. Έχω κάνει κάποιο λάθος στον ορισμό του Θεωρητικού συστήματος?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Σωστό είναι. Αν πρόσεχες καλύτερα, θα έβλεπες ότι εκτός από αυτό που παραθέτεις έγραφα επίσης ότι

 

Και τέλος, αν χρησιμοποιήσεις και λέβητα πετρελαίου (θεωρητικό σύστημα), έχει κι αυτός (ο θεωρητικός) μια κατανάλωση αντίστοιχου καυσίμου (πετρελαίου θέρμανσης για την μονάδα παραγωγής), που προκύπτει βάσει του συνημμένου. Όπου QH,θεωρητικού = ποσοστό % κάλυψης θεωρ. συστ. * QH,συνολικό.

Αυτό σαν απάντηση στο ερώτημα.

 

Με απλά λόγια, και τα θεωρητικά συστήματα καταναλώνουν ενέργεια.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά τα διαβάζω προσεκτικά τα μνματα τώρα αυτό το παραπάνω δυστυχώς μου ξέφυγε  :shock:.

Τι να πω, δεν το χωνεύω αυτό με την κατανάλωση πετρελαίου,, δηλαδή αν ρωτήσει ο πελάτης "από που κι ως που έχει το σπίτι μου κατανάλωση πετρελαίου" τι του λέμε??

Panos σε υπέρ ευχαριστώ,

Καλημέρα

Link to comment
Share on other sites

Πως το αντιλαμβάνομαι εγώ.

 

Το ΠΕΑ σου δείχνει ουσιαστικά τις καταναλώσεις που έχει το κτίριο σου με βάση την υποδομή του ώστε να λειτουργεί υπό φυσιολογικές συνθήκες. Χαρακτηρίζει το κτίριο και όχι τη χρήση που του κάνεις. Δεν δείχνει τις πραγματικές καταναλώσεις που κάνει ο εκάστοτε ιδιοκτήτης.

Εσύ μπορεί να μην έχεις ούτε νερό ούτε ρεύμα και να ζεσταίνεσαι με 5 κουβέρτες ενώ το κτίριο μπάζει από παντού. Αυτο τι σημαίνει; ότι θα έπρεπε να έχεις παντού καταναλώσεις 0 και άρα να βγάλεις ένα κτίριο κατηγορίας Α? Όχι βέβαια!

Σου λέει ότι για αυτό το κτίριο έτσι όπως είναι προκειμένου να έχεις τις συνθήκες άνεσης που έχουν οριστεί θα πρέπει να καταναλώσεις (είτε πραγματικά είτε θεωρητικά) τόσο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχουν πέσει στα χέρια μου 2 ΠΕΑ έμπειρων συναδέλφων κάποιας ηλικίας για κτίρια που γνωρίζω πως θερμαίνονται μόνο με Α.Θ. (χωρίς κάλυψη 100% των θερμικών τους αναγκών) και στην πίσω όψη των ΠΕΑ αυτών δεν φαίνεται (tick) κατανάλωση πετρελαίου. Από τα λεγόμενα του Panos και της danaikaterina συμπεραίνω πως οι 2 παραπάνω συνάδελφοι χρησιμοποίησαν σαν Θεωρητικό θέρμανσης Α.Θ. (ή τίποτα), σωστά? Το να έχω σαν μπούσουλα τα 2 αυτά ΠΕΑ για να κάνω το πρώτο δικό μου με μπέρδεψε τελικά αντί να βοηθήσει.

Τελικά αυτά τα ΠΕΑ ελέγχονται ποτέ και από κανέναν??

Link to comment
Share on other sites

η πισω σελιδα του πεα υπαρχει για τη hewlett packard, την canon και τους refill-αδες

και στη δ εκδοση παραμενει μες το χρωμα και το φρου-φρου 

καμια οικολογικη συνειδηση...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το άθροισμα των συνεισφορών στο ενεργειακό ισοζύγιο του κτιρίου 100% δεν πρέπει να είναι (ΠΕΑ, πίσω όψη)??

Στο ΠΕΑ που πάω να βγάλω έχω για ηλεκτρική και ορυκτά 49,14+50,85=99,99% και ένα 27,74% από ΑΠΕ (ηλιακός μόνο για ΖΝΧ).

  1. Νορμάλ να είναι το άθροισμα πάνω από 100?
  2. Δεν θα έπρεπε το άθροισμα των συνεισφορών της ηλεκτρικής ενέργειας και των ορυκτών καυσίμων να είναι 100%? Γιατί 99.99% ??

 

Edited by persepolis88
Link to comment
Share on other sites

2). Γιατί το λογισμικό κάνει στρογγυλοποιήσεις όπως να 'ναι.

1) Το 27,24% (από ΑΠΕ) είναι ποσοστό κατανάλωσης ΑΠΕ σε σχέση με την συνολική κατανάλωση συμβατικών καυσίμων.

 

1). και 2).: δες στο συνημμένο, από ένα δικό μου κατατεθειμένο αρχείο.

 

Γενικά, δες στην καρτέλα "Αποτελέσματα -> Απαιτήσεις - Κατανάλωση" του λογισμικού, στο αρχείο που εξετάζεις.

Ενεργειακό ισοζύγιο - στρογγυλοποιήσεις.xlsx

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, bug λοιπόν. 

Και τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση? Εκδίδουμε το ΠΕΑ ως έχει και γινόμαστε ρεζίλι στον παρατηρητικό πελάτη?

Να παραθέσω μόνο μια σχετική πληροφορία από δοκιμές που έκανα μιας και το 99.99% μου "χτυπούσε" πολύ άσχημα στο μάτι: βάζοντας μηδενική ισχύ για τις βοηθητικές μονάδες Συστημάτων θέρμανσης & ψύξης (στην περίπτωσή μου είχα μόνο θεωρητικό λέβητα πετρελαίου) το πρόβλημα της στρογγυλοποίησης εξαλείφεται και το άθροισμα των % συνεισφορών των διάφορων πηγών ενέργειας (προεπισκόπηση ΠΕΑ πίσω όψη) ισούται με 100%. Τώρα προφανώς και το παραπάνω αποτελεί "μαγείρεμα" μιας και οι βοηθητικές καταναλώνουν ηλεκτρική ενέργεια αλλά η ισχύς τους είναι τόσο μικρή (0.1 W/mγια κατοικίες) που δεν επηρεάζεται σημαντικά η τελική ενεργειακή κατανάλωση του κτιρίου.

Αν έχεις την διάθεση δοκίμασέ το να μου πεις. Το αρχείο σου πολύ επεξηγηματικό και σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.