Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Σε ΠΕΑ μιας ΜΕΑ δεν πρέπει να παίρνεις τους <<περίπου>> τύπους της ΤΟΤΕΕ1.Θα ακολουθήσεις δηλαδή ότι σου λέει η ΤΟΤΕΕ1 παρ. 3.2.3.

 

Υπάρχουν οι εξής περιπτώσεις:

α. Να έχεις πιστοποιητικά για τα Uw από τον κουφωματά ανά κούφωμα και δελτία αποστολής όπου συνήθως γράφονται και τα Uf,Ug. Τσεκάρεις τις διαστάσεις και αν είναι εντάξει τα δέχεσαι. Αλλιώς τα υπολογίζεις.

 

β. Να έχεις Uf και Ug και δελτία αποστολής. Αν ταιριάζουν με αυτά της ΜΕΑ (πράγμα σπάνιο βέβαια γιατί εκτός από τη σύμπτωση να ταιριάζουν ακριβώς τα Uf,Ug,διαστάσεις της ΜΕΑ με της κατασκευής υπάρχει και το θέμα των ρολών) παίρνεις της ΜΕΑ και τελείωσε. Αλλιώς τα υπολογίζεις.

 

γ. Να μην υπάρχει τίποτα. Ούτε δελτία αποστολής ούτε πιστοποιητικά. Τότε είναι τα ζόρικα. Του λες ότι θα κάνεις ότι εκτίμηση νομίζεις σαν επιθεωρητής και αυτός το πιθανόν να πάρει το Γ στην κατάταξη εκτός του ότι μπορεί να μην πληροί της ελάχιστες προϋποθέσεις του ΚΕΝΑΚ. Αν θέλει ας φωνάξει (και πληρώσει) όποιο διαπιστευμένο εργαστήριο θέλει ώστε να του υπολογίσουν αυτοί τα U και να σου δώσει τα πιστοποιητικά.

 

Αν χρειαστεί τώρα να υπολογίσεις μόνος σου τα Uw:

Υπολογίζεις τα Uw των κουφωμάτων με τα Uf και Ug που σου δίνει ο κατασκευαστής όπως σου περιγράφει η ΤΟΤΕΕ2 και αναφέρεται και στην ΤΟΤΕΕ1.

Αν δεν έχεις πιστοποιητικό για το Uf και τα δελτία αποστολής (προσοχή δελτία αποστολής ή δελτία αποστολής-τιμολόγια και όχι σκέτο τιμολόγια, έτσι ώστε να σιγουρευτείς ότι τα συγκεκριμένα κουφώματα πήγανε τότε που έπρεπε εκεί που έπρεπε) γράφουν τον συγκεκριμένο τύπο του πλαισίου τότε μπορείς να μπεις στην ιστοσελίδα της εταιρίας και να αναζητήσεις το Uf. Ή ακόμα καλύτερα να ζητήσεις από την εταιρία να σου στείλει το Uf.

Το πρόβλημα συνήθως είναι στο Ug. Εκεί πρέπει να έχεις κάποιο πιστοποιητικό γιατί αλλιώς πας στην περίπτωση γ.

 

''Δάσκαλε'', μια μόνο λέξη : υποκλίνομαι

 

Δεν μπορω να πω τίποτα άλλο... απλά επιβεβαιώνεται ακομη μια φορά, αυτό που έγραψα πριν κάποιες βδομάδες για σένα και τον panos vicious...

 

Αλλα μια έρώτηση θα σου τη κάνω, ο Λιβιεράτος (αυτός δεν είναι υπουργός ΥΠΕΚΑ ?) γνωριζει την ύπαρξη σου σαν μηχανικός και ειδικότερα σαν προσωρινός εν. επιθεωρητής ?

Ειμαι σίγουρος 1.000.000 % ΟΧΙ... (χωρίς καμμία πρόθεση για υποβάθμιση όλων των άλλων συναδέλφων, για να μην παρεξηγηθώ, που έχουν συμβαλει τα μέγιστα στα θέματα του ΚΕΝΑΚ)

 

+1000 θα σου έβαζα... αλλα μπορώ μόνο  +1

Link to comment
Share on other sites

να τι είχα πάρει εγώ για τη μεζονέτα που λέγαμε...

με άγχωσες Ηk, πάω να ζητήσω και τιμολόγια :D (οι διαστάσεις πάντως ανταποκρινόντουσαν πλήρως)

 

28twfhk.jpg

 

 

 

 

Αλλα μια έρώτηση θα σου τη κάνω, ο Λιβιεράτος (αυτός δεν είναι υπουργός ΥΠΕΚΑ ?) 

 

 

Ο Γιάννης Μανιάτης είναι (όχι του Ολυμπιακού :D )

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

Πήρα που λέτε τιμολόγια/δελτία αποστολής και πιστοποιητικά με υπολογισμό των U. Κάνω την επιθεώρηση με τα στοιχεία των πιστοποιητικών, την στέλνω και κάθομαι να κάνω το έντυπο Χ (εξοικονομώ).

Και βλέπω πως στα τιμολόγια έχει άλλες διαστάσεις στα κουφώματα ενώ στα έντυπα υπολογισμού U είχε τα σωστά που ταίριαζαν με τα δικά μου. 

Τι κάνουμε τώρα;

 

 

Και να  επαναφέρω το δικό μου ερώτημα...

Συνάδελφοι, το αρχείο xls που παράγει το buildingcert για το Α' ΠΕΑ το εισάγουμε στο λογισμικό και μετά το επεξεργαζόμαστε.
Το αρχείο για το Β' ΠΕΑ το εισάγουμε και αυτό ή το ανοίγουμε και το επεξεργαζόμαστε;
Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Για το Β' ΠΕΑ πρέπει να αρχίσεις νέα επιθεώρηση και να βγάλεις νέο XML.

 

To XML περιλαμβάνει και τον κωδικό του ΠΕΑ για το σύστημα οπότε δεν μπορεί να είναι το ίδιο και για τα δύο ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και είναι περί κουφωμάτων η συζήτηση να κάνω και εγώ μία θεωρητική ερώτηση... Το συζητούσαμε με κάποιον σήμερα. Θέλει κάποιος να φτιάξει σπίτι καινούριο και του έχουν μείνει κάποια παλιά ομορφα ξύλινα παράθυρα από άλλη κατασκευή ή δεν ξέρω και εγώ από που.. Πιστεύετε πώς υπάρχει κάποιος τρόπος να τα χρησιμοποιήσει στην καινουρια κατασκευή. Εκτιμώ πώς εφόσον είναι παλιά και ξύλινα δε θα πιάνουν τον επιτρεπόμενο συντελεστή U και ούτε θα έχουν κάποιο πιστοποιητικό κατασκευαστή εφόσον είναι παλιά..

 

Υπάρχει κάποια δικλείδα για τη χρησιμοποίηση τους πιστεύετε; Η δεν γίνεται με τπτ;

 

Αν υποθέσουμε πώς πραγματοποιείται μελέτη Ενεργειακής Απόδοσης που προβλέπει ενεργειακά κουφώματα κλπ για μία νέα κατοικία αλλά πάει μετά ο ιδιοκτήτης και βάλει τα παλιά κουφώματα, ποιος έχει την ευθύνη ο επιβλέπων; Έτσι δεν είναι;;;

 

Και τέλος πάνω σε αυτό επειδη δεν ξέρω κάποια περίπτωση νέας οικοδομής στην οποία να έγινε ενεργειακή επιθεώρηση με την ολοκλήρωσή της, εσείς που έχετε κάνει, βρίσκετε πάντα τιμολόγια, πιστοποιητικά και συναφή αποδεικτικά στοιχεία;;;

Θα έχεις πάντα σαν αρχή στη ΜΕΑ, ότι τα δομικά υλικά του κελύφους θα πρέπει να είναι πιστοποιημένα. Συνεπώς η χρήση παλαιών κουφωμάτων αποκλείεται εξ αρχής. Και βέβαια μπορείς να χρησιμοποιήσεις ξύλινα σε νέα κατασκευή, αλλά όχι από το ξυλουργείο του μπαρμπα Μήτσου. Θα πρέπει να είναι πιστοποιημένα, κι απ' ότι ξέρω μόνο μεγάλες βιομηχ. μονάδες παράγουν τέτοια.

Επίσης, κι επειδή ο διάολος έχει πολλά ποδάρια, καλό είναι να παίρνεις από κάθε ιδιοκτήτη (πριν του παραδώσεις την Ο.Α.) Υ.Δ. που να δηλώνει ότι έχει λάβει γνώση των μελετών και των απαιτήσεων του ΚΕΝΑΚ για την οικοδομή του, έτσι ώστε να μην ισχυριστεί εκ των υστέρων ότι δεν γνώριζε τίποτε.

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Για το Β' ΠΕΑ πρέπει να αρχίσεις νέα επιθεώρηση και να βγάλεις νέο XML.

 

To XML περιλαμβάνει και τον κωδικό του ΠΕΑ για το σύστημα οπότε δεν μπορεί να είναι το ίδιο και για τα δύο ΠΕΑ.

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά επειδή θυμήθηκα την διαδικασία να συμπληρώσω.

Δηλώνεις ότι κάνεις Β ΠΕΑ ώστε να το συσχετίσει με το Α ΠΕΑ. Κατεβάζεις το xls που δημιουργεί και είτε το εισάγεις στο TEE-KENAK (και ξαναβάλεις όλα τα δεδομένα) είτε το ανοίξεις (και διαγράψεις τα σενάρια και διορθώσεις το υπάρχον) είναι το ίδιο πράγμα. Μετά την επεξεργασία συνεχίζεις κανονικά....

Link to comment
Share on other sites

Στις ΤΟΤΕΕ αναφέρει U από μη πιστοποιημένα κουφώματα καθώς και τιμές αερισμού. Αυτές απλώς είναι δυσμενέστερες. Αν σου βγαίνουν τα ελάχιστα μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα παλιά κουφώματα. Αρκεί να μην έχουν ζημιές, να μην έχουν στραβώσει και να βάλεις 2ο και ίσως 3ο τζάμι.

Link to comment
Share on other sites

Πέτρινος τοίχος πάχους 55 εκ. φέρει δύο κουφώματα (μέσα έξω παρειά). Αφορά επιθεώρηση. Πως το μελετάμε αυτό;  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.