Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Εχετέ δίκιο, ευχαριστώ πολυ για τη βοήθεια για το δίκτυο διανομής!!! Εγώ νόμιζα οτι σε περίπτωση τοπικών μοναδων παραγωγης οι απώλειες λαμβανονται μηδενικές. Δεν ειχα προσέξει οτι στην ΤΟΤΕΕ γράφει οπου το δίκτυο διανομής είναι μικρο... :sad:

 

Όσον αφορα την επιφάνεια ηλιακων που την επιμεριζω με τους χρήστες. Για να δω αν κατάλαβα σωστα εγώ που εχω επιφανεια ηλιακου 3,6τ.μ και 2 χρήστες για τη διώροφη και 2 για το δωμάτιο τη χωρίζω στη μεση για το καθε κτίριο? Δηλαδή βαζω 1,8 στο καθε πιστοποιητικό?

Link to comment
Share on other sites

Ναι.

Δες κι εδώ, αν θες, αυτό που σου πρότεινε ο  jedi.Yannis.

Όταν σε μια πολυκατοικία δεν υπάρχει κεντρικό σύστημα παραγωγής ΖΝΧ και με ηλιακούς συλλέκτες, πως επιμερίζεται η επιφάνεια των ηλιακών συλλεκτών που καλύπτει κάθε διαμέρισμα;

Για κατοικίες, το ετήσιο φορτίο (κατανάλωση) ΖΝΧ. σύμφωνα με την 2.5. της ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010, υπολογίζεται <<ανά υπνοδωμάτιο (όπου υπό τον όρο υπνοδωμάτιο πρέπει να λογίζονται όλοι οι χώροι που έχουν σχεδιαστεί για να χρησιμοποιηθούν ως υπνοδωμάτια, χωρίς λειτουργικά προβλήματα, ανεξαρτήτως της υφιστάμενης χρήση τους)>>. Σε σχέση με την παλιά έκδοση έχει διαγραφεί το <<σχεδιάστηκαν και μπορούν (να)>>. Αυτό, για μια γκαρσονίερα, αν δεν γράφει στην κάτοψη "υπνοδωμάτιο" θα μπορούσε κάποιος να το εκμεταλλευτεί και να πει "παίδες δεν έχω υπνοδωμάτια, άρα δεν έχω και κατανάλωση Ζ.Ν.Χ.". Κι αν θες πες του κάτι :mrgreen:.

Πέρα από την πλάκα, αφού έχεις 2[υπνοδ.]*27,38[m3/υπνοδ./έτος] = 54,76[m3/ετος] = 54760[lt/έτος] = 54760[lt/έτος] / 365[ημέρες/έτος] = 150[lt/ημέρα] = 150[lt/ημέρα] / 50[lt/άτομο/ημέρα] = 3[άτομα] (=1,5 [άτομο/υπνοδωμάτιο]), για το κάθε διαμέρισμα, τότε:

2[διαμερ.] * 150[lt/ημέρα/διαμερ.] = 300[lt/ημέρα] συνολικά για συλλεκτική επιφάνεια Α = 3,60[m2], ε με απλή μέθοδο των τριών, στα 150[lt/ημέρα/διαμερ.] αντιστοιχούν: 150[lt/ημέρα/διαμερ.] * 3,60[m2] / 300[lt/ημέρα] = 1,80 [m2/διαμερ.].

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολυ panos-vicious, ήσουν κατατοπιστικοτατος για αλλή μια φορά :smile:                                                                                                             

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μια ερώτηση για ένα πεα. Ο ιδιοκτήτης δε μου προσκομίζει στοιχεία για το Κτηματολόγιο. Μπορω να το αφήσω κενό ή να βάλω όχι, η μπορεί να έχω εγώ κυρώσεις;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Α δεν το είχα δει εντάξει δεν είχε ξανατύχει.

 

Βασικά βρίσκω από ένα χαρτί τον καεκ αλλά δεν έχω τα υπόλοιπα (κωδικούς ιδιοκτησίας κλπ), δε μου τα βρίσκει ο ιδιοκτήτης. Φαντάζομαι δε γίνεται να περάσω μόνο το καεκ...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θέλω να με βοηθήσετε στην παρακάτω περίπτωση Ενεργειακής Επιθεώρησης.

Πρόκειται για κτίριο Εμπορικό Κέντρο, αποτελούμενο από 10 αυτόνομα καταστήματα με ξεχωριστά Η/Μ συστήματα (θέρμανση – ψύξη –αερισμό) και μετρητές ρεύματος, κάποια εκ των οποίων είναι νοικιασμένα με χρήσεις εστιατόριο – καφέ – κατάστημα και κάποια είναι κενά.

Ο ιδιοκτήτης δεν χρειάστηκε να κάνει Ενεργειακό Πιστοποιητικό για κανένα από τα καταστήματα (παλιοί ένοικοι) αλλά ούτε και για το σύνολο του Εμπορικού Κέντρου.

Τώρα θέλει να νοικιάσει δύο από τα καταστήματα σε επαγγελματία που θα εγκαταστήσει επιχείρηση  εκτυπωτικές εργασίες , που αδειοδοτήται από την Δ/νση Ανάπτυξης σαν επαγγελματικό Εργαστήριο.

Τα ερωτήματά μου είναι: 1.  Απαιτείται Ενεργειακό Πιστοποιητικό για την μίσθωση αυτή από την στιγμή που η χρήση θα είναι επαγγελματικό εργαστήριο;

                                               2. Σε περίπτωση τμηματικού Ενεργειακού Πιστοποιητικού, ανά κατάστημα η χρήση θα είναι κατάστημα ή Εμπορικό Κέντρο;

Link to comment
Share on other sites

Τα ερωτήματά μου είναι: 1.  Απαιτείται Ενεργειακό Πιστοποιητικό για την μίσθωση αυτή από την στιγμή που η χρήση θα είναι επαγγελματικό εργαστήριο; Αν όντως το νοικιάσει με χρήση επαγγελματικό εργαστήριο δεν απαιτείται η έκδοση ΠΕΑ γιατί ανήκει στις εξαιρέσεις του άρθρου 3 παργ. 6 του Ν. 4122/13 καθώς και την παργ. 1.5 της ΤΟΤΕΕ 1 (Γ' έκδοση/2014) .

                                       2. Σε περίπτωση τμηματικού Ενεργειακού Πιστοποιητικού, ανά κατάστημα η χρήση θα είναι κατάστημα ή Εμπορικό Κέντρο; Αν εκδοθεί ΠΕΑ ανά κατάστημα τότε η χρήση του θα είναι κατάστημα ... αν εκδοθεί 1 ΠΕΑ για το σύνολο του κτηρίου τοτε η χρήση του θα είναι Εμπορικό Κέντρο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.