Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Έχεις δίκιο είναι στην πράξη το ίδιο.

Έτσι σχεδιάστηκε το πρόγραμμα ίσως για καλύτερη επισκόπηση.

Στην ουσία το software υπολογίζει πάντα το γινόμενο των δύο, και βέβαια πάντα το ένα από τα δύο είναι 1.

 

Υ.Γ. Αριστείδη μαζί γράφουμε.

Νομίζω ότι ο συνάδελφος συγκρίνει β.α. και EER/COP.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

απλά δεν είναι το ίδιο υπό την έννοια ότι δε βάζεις COP στην ψύξη και EER στη θέρμανση...

 

 

edit:

Αντώνη (φαντάζομαι) ναι, τώρα κατάλαβα πως το λες :)

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ισχύει και το λέει ξεκάθαρα η ΤΟΤΕΕ 1

 

 

Ποιό είναι αυτό το σημείο ?

Σελίδα ?

Ενότητα 2.2  σελ. 19, τελευταία πρόταση 

 

Και με βάση αυτό, το εμπορικό λογισμικό που έχω, τα υπολογίζει έτσι. Σε ερώτησή μου προς την εταιρεία, μου απάντησαν ότι αυτό τους είπαν από το ΤΕΕ.

Μύλος....

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Γιατί στα "συστήματα" αν βάλεις "αντλία θερμότητας" σου ζητάει και EER/COP και βαθμό απόδοσης; Αυτά τα δύο μεγέθη δεν είναι το ίδιο;

Σε μια εξελιγμένη μορφή του, το λογισμικό θα μπορούσε να μην εμφανίζει το β.α. στις α.θ., και να τον λαμβάνει στους υπολογισμούς =1.

Απλώς θα έχεις κατά νου, στη συγκεκριμένη περίπτωση να αφήνεις το β.α.=1 και να αναγράφεις τις τιμές COP & EER.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι επειδή μου παρουσιάστηκε μια περίπτωση για ΠΕΑ, που αφορά γονική παροχή διαμερίσματος...

 

Απαιτείται να εκδοθεί ΠΕΑ σ΄αυτή τη περίπτωση ?

 

Απο τις εγκυκλίους που έχω όλες αναφέρονται σε αγοραπωλησία, δεν αναφέρει άλλες περιπτώσεις

 

Ειδικά η εγκύκλιος των συμ/φων (αριθ. πρωτ. 2/26-1-2011), αναφέρει οτι Στην έννοια των αγοραπωλησιών όσον αφορά την υποχρέωση έκδοσης ΠΕΑ δεν περιλαμβανονται διανομες, ανταλλαγές, κλπ., παρακάτω δεν λέει ποιές άλλες περιπτώσεις απαιτούνται...

 

Έχει τύχει σε κάποιον απο σας τέτοια περιπτωση ή κατηγορηματικά δεν απαιτείται, γιατί δεν ανήκει στη κατηγορία της αγοροαπωλησίας ?

 

ΥΣ

Απο νομικες γνώσεις = 0

Link to comment
Share on other sites

Κατ΄αρχήν +1 στο Katrmp γιατί ξέχασα να του βάλω για την απάντηση που μου έδωσε στο #495

 

Στη συνέχεια...και επειδή θέλω να συνεχίσω τη συζήτηση επι του ίδιου θέματος στο # 495, άμα, λέμε άμα, απαιτήσει η συμβολαιογράφος την έκδοση του ΠΕΑ (αφού δεν απαιτείται βάσει νομοθεσίας), εγω τι να κάνω ? 

 

Και είναι καλή περίπτωση διαμερίσματος ρε γα@@το...127 τμ  :confused:  (254 ευρώπουλα + 23%)

 

Τι προτείνετε ?????

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Ενημερώνεις τον πελάτη και αν γουστάρει το κάνεις. 

Φρόντισε να τονίσεις πως αυτό είναι για μια ζωή πλέον και όχι για 10 χρόνια καλό είναι να παραδώσει το ακίνητο στο παιδί απαλλαγμένο από υποχρεώσεις.

Πάντως για γονική δεν απαιτείται.

 

 

Υ.Γ. Σχετικά με τις Ε/Α του Τ.Ε.Ε. κατά τη γνώμη μου θα είναι οι αυριανές τροποποιήσεις των Τ.Ο.Τ.Ε.Ε..

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.