Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Ναι και γω έτσι θα το έκανα με 1 ζώνη

 

Μόνο που στον αερισμό και φωτισμό οι επι μέρους χώροι έχουν διαφορετικές τιμές και θα πρέπει να τις υπολογίσεις ξεχωριστά για να βρείς τη συνολική τιμή αερισμου και φωτισμού

Link to comment
Share on other sites

Εγω θεώρησα οτι άλλες απαιτήσεις έχουν οι αίθουσες διδασκαλίας (φροντηστήριο) και άλλες ο διαάδρομος και WC

 

Δεν ξέρω όμως αν είναι σωστή αυτή η θεώρηση, γιατί δεν ξέρω αν ο ''ποιητής'' με τον όρο φροντηστήριο θεωρεί τον χώρο ενιαίο ή μόνο τις αιίθουσες διδασκαλίας...

Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα τι λες, μάλλον θα το βάλω ενιαίο, δεν είδα μεγάλη διαφορά κάνοντας κάτι δοκιμές...

ευχαριστώ πάντως

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν

 

Μετά απο συζήτηση που είχα με το συνάδελφο mixmentzo, κατέληξα στο συμπέρασμα οτι είχα λάθος στη θεώρηση περί 1 ζώνης όλο το χώρο του φροντηστηρίου, αλλα με επι μέρους υπολογισμούς ανάλογα με χρήση των χώρων

 

Βασικά οι υπολογισμοί γίνονται επιλέγοντας τη χρήση του μεμονωμένου χώρου (φροντηστήριο στη προκειμένη περίπτωση) ή στο σύνολο του κτηρίου και βάσει αυτού λαβάνονται υπόψη οι ώρες λειτουργίας του

 

Στη συνέχεια, επιλέγεις τους χώρους-ζώνες που έχουν διαφορετικές απαιτήσεις σε αίθουσες διδασκαλίας-χώρος γραφείων-(διάδρομοι+WC) (π.χ. σε αερισμό και φωτισμό) και βρίσκεις τις συνολικές τιμές σε απαιτήσεις του φροντηστηρίου (σύνολο του χώρου)

 

ΥΓ

Πιστεύω να διατύπωσα και μετέφερα σωστά τη κουβέντα που είχα πριν λίγο με τον ανωτέρω συνάδελφο, αν όχι παρακαλείται ο εν λόγω συνάδελφος να το διατυπώσει ορθότερα

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα τι λες

απλά αν πρόσεξες πως το έγραψα, δε ξέρω ποιοι χώροι προορίζονται για αίθουσες και ποιοι για γραφεία κλπ

τα WC θα τα εντάξω στη ζώνη του φροντιστηρίου, είναι πολύ μικρά 

Link to comment
Share on other sites

απλά αν πρόσεξες πως το έγραψα, δε ξέρω ποιοι χώροι προορίζονται για αίθουσες και ποιοι για γραφεία κλπ

τα WC θα τα εντάξω στη ζώνη του φροντιστηρίου, είναι πολύ μικρά 

 

Μα απο τη στιγμή που γνωρίζεις οτι θα γίνει φροντιστήριο, αυτοί που ΘΑ το νοικιάζουν, έχουν προσδιορίσει τι χώρος θα είναι ο καθένας ή τέλος πάντων στο περίπου...

 

Κάνεις λάθος διατύπωση λέγοντας ζώνη φροντιστηρίου, δεν υπάρχει τέτοια ζώνη, υπάρχει (όπως έγραψα) ζώνη αίθουσας διδασκαλίας, γραφείου, διάδρομοι + WC...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Βλέπεις πόσα πράγματα έχει αφήσει αιωρούμενα ο ''ποιητής'' ???????? :mrgreen: :mrgreen:

 

(Γειράσκω αεί διδασκώμενος) -> για μένα ισχύει αυτό

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.