Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

επειδή δεν είχα χρόνο, συνειδητά έκανα το εξής:

το έβαλα μία ζώνη, αλλά υπολόγισα αερισμό και φωτισμό ανάλογα με τις χρήσεις όπως έλεγε ο dib παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Οκ να ρωτήσω και κάτι άλλο.

 

Τα συρόμενα στη διείσδυση αέρα τα εντάσσουμε στις πόρτες ή τα παράθυρα;

 

Στον πίνακα 3.1 της τοτεε 1 τι γίνεται για κτίρια από το 2000 και μετα;

Link to comment
Share on other sites

Τα συρόμενα στη διείσδυση αέρα τα εντάσσουμε στις πόρτες ή τα παράθυρα;

 

Στον πίνακα 3.1 της τοτεε 1 τι γίνεται για κτίρια από το 2000 και μετα;

 

Αν είναι παράθυρα παίρνουμε τις τιμές για παράθυρα, αν είναι πόρτες, αυτές για τις πόρτες ...

 

Μετά το 2000, επειδή υποχρεωτικά στις κατόψεις πρέπει να φαίνονται οι κολώνες, αποτυπώνεις οτι φαίνεται στη κάτοψη (τις κολώνες) και απο το σχέδιο τομής παίρνεις το ύψος των δοκαριών

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς ποιες αμοιβές; Έχω κάποιες ενεργειακές επιθεωρήσεις τις οποίες δεν μπορώ να υπογράψω αλλά συνεργάζομαι με έναν επιθεωρητή και συμφωνήσαμε τα έσοδα να είναι μισά-μισά... Του κόβω απόδειξη παροχής υπηρεσιών με αιτιολογία συμμετοχή στην τάδε ενεργειακή επιθεώρηση και έκδοση ΠΕΑ... Έχω κάποιες κρατήσεις από αυτά τα έσοδα πέρα από το ΦΠΑ; Πρέπει να φαίνονται αυτά τα έσοδα στο πρόγραμμα αμοιβών του ΤΕΕ;

 

Το πιο σωστό είναι να κόψεις απόδειξη για ότι κάνεις.

Ως προσωρινός ενεργειακός επιθεωρητής συνεργάζομαι με αρκετούς συναδέλφους που δεν είναι επιθεωρητές.

Πέρυσι έκοβα ολόκληρο το ποσό (ότι πλήρωνε ο πελάτης) και για το ποσό που πήγαινε στον συνάδελφο αυτός μου έκοβε απόδειξη για την δουλειά του, π.χ. "αποτύπωση του διαμερίσματος Α1 στην οδό ...". Έτσι ήμουν και εγώ κατοχυρωμένος για την ορθότητα της αποτύπωσης καθώς είχα ως αποδεικτικά την ΑΠΥ και το email με το dwg με την αποτύπωση στην οποία βασίστηκε το ΠΕΑ.

Πλέον επειδή συνειδητοποίησα πως έτσι πλήρωνα κερατιάτικα επιπλέον 2% εισφορά αλληλεγγύης, κόβω ΑΠΥ μόνο για το ποσό που εισπράττω και παράλληλα ο συνάδελφος για την αποτύπωση κόβει ΑΠΥ για ότι πάρει απευθείας στα στοιχεία του πελάτη.

 

 

Ξαναρωτάω!!! Δεν θα πρέπει τα τετραγωνικά που αναφέρονται στο Ε9 να συμφωνου΄ν με τα τετραγωνικά του ΠΕΑ (με μια μικρή απόκλιση)? εαν δεν βάλω το κλιμακοστάσιο θα υπάρχει διαφορά περίπου 7,50τ.μ.

είναι σωστό ?

 

Ούτε στα μισά ακίνητα τα τετραγωνικά του Ε9 δεν πρέπει να ταιριάζει με του ΠΕΑ.

http://www.michanikos.gr/topic/34931-%CE%95%CE%BC%CE%B2%CE%B1%CE%B4%CF%8C-%CF%83%CE%B5-%CE%A0%CE%95%CE%91-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BC%CE%B5%CE%BB%CE%AD%CF%84%CE%B7-%CE%9A%CE%95%CE%9D%CE%91%CE%9A/

 

 

 

Αν είναι παράθυρα παίρνουμε τις τιμές για παράθυρα, αν είναι πόρτες, αυτές για τις πόρτες ...

 

Μετά το 2000, επειδή υποχρεωτικά στις κατόψεις πρέπει να φαίνονται οι κολώνες, αποτυπώνεις οτι φαίνεται στη κάτοψη (τις κολώνες) και απο το σχέδιο τομής παίρνεις το ύψος των δοκαριών

 

ΤΟΤΕΕ 20701-1

3.1.2 Γεωμετρικά στοιχεία των επιφανειών δομικών στοιχείων

Όντως στα κτήρια μετά του 2000 είναι υποχρεωτική η αποτύπωση των δομικών στοιχείων αλλά δυστυχώς δεν είναι πάντα εφικτό αυτό. Σε πολλά κτήρια για λόγους αισθητικής κτίζουν τον εσωτερικό τοίχο περασιά με τα δοκάρια και τις κολώνες επίσης τις κάνουν 30cm πάχος . Μπαίνει στην συνέχεια και ο σοβάς από πάνω οπότε είναι αδύνατο να διακρίνουμε που τελειώνει η κολώνα και που αρχίζει ο τοίχος. Στο περίπου μπορούμε να κάνουμε αποτύπωση κτυπώντας τον τοίχο ώστε να δούμε που περίπου αλλάζει ο ήχος αλλά δεν είναι επιστημονική λύση αυτή ούτε ακριβής.

Δυστυχώς σε αυτό το σημείο υποχρεώνεται ο εκάστοτε επιθεωρητής να προβεί σε "εφαρμοσμένη οπτομετρία" (με το μάτι).

Edited by sdim
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ή να διασταυρώσεις τα δεδομένα από σχέδια ξυλοτύπου (αν στα δώσουν αλλιώς πρέπει να τα ψάχνεις από πολεοδομίες) σε σχέση με την υφιστάμενη κατάσταση. Κι επειδή, όπως το ανέλυσε κι ο sdim, κάτι τέτοιο είναι δύσκολο, δεν βλέπω άλλη λύση από την ...."εφαρμοσμένη οπτομετρία" ή και ωτομετρία.

Ή μήπως ξέρω αν η πλάκα είναι 15cm ή 17cm; Παίρνω 15 και τέλος.

 

+1 sdim για την ορολογία.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή από το 2000 και μετά θεωρητικά έχουν όλα μόνωση, το πάχος της πλάκας δεν επηρεάζει σημαντικά το αποτέλεσμα. Με τις αμοιβές των ΠΕΑ δεν θα πάω να βγάλω από την πολεοδομία ότι λείπει. Αν τα έχει ο ιδιοκτήτης καλώς.

Link to comment
Share on other sites

Ή να διασταυρώσεις τα δεδομένα από σχέδια ξυλοτύπου (αν στα δώσουν αλλιώς πρέπει να τα ψάχνεις από πολεοδομίες) σε σχέση με την υφιστάμενη κατάσταση. Κι επειδή, όπως το ανέλυσε κι ο sdim, κάτι τέτοιο είναι δύσκολο, δεν βλέπω άλλη λύση από την ...."εφαρμοσμένη οπτομετρία" ή και ωτομετρία.

Ή μήπως ξέρω αν η πλάκα είναι 15cm ή 17cm; Παίρνω 15 και τέλος.

 

+1 sdim για την ορολογία.

 

Δυστυχώς σε πολλές πολεοδομίες τα σχέδια "βραχήκανε" με τις πλημμύρες ενώ σε άλλες τα φάγανε "τα ποντίκια" οπότε δεν είναι εφικτό πάντα να βρει ο επιθεωρητής τα σχέδια ξυλότυπου.

 

Επειδή από το 2000 και μετά θεωρητικά έχουν όλα μόνωση, το πάχος της πλάκας δεν επηρεάζει σημαντικά το αποτέλεσμα. Με τις αμοιβές των ΠΕΑ δεν θα πάω να βγάλω από την πολεοδομία ότι λείπει. Αν τα έχει ο ιδιοκτήτης καλώς.

 

Θεωρητικά όπως είπες. Μέχρι το 2005 έβλεπα να σοβατίζουν γυμνές κολώνες, χωρίς ούτε 1cm μόνωσης.

Link to comment
Share on other sites

πετυχημένο...

 

κλήθηκα να εκδώσω ΠΕΑ για κέντρο διασκέδασης (μπουζούκια ντεεε)

το μαγαζί είναι περί τα 500 μέτρα, αλλά, περίπου το μισό είναι η κύρια αίθουσα, και το άλλο μισό είναι καμαρίνια, αποθήκες, ταμείο, γραφείο, λάντζα κλπ κλπ

σκέφτηκα να το χωρίσω σε 2 ζώνες, μία με την κύρια χρήση και μία με διάδρομους, βοηθητικούς χώρους κλπ κλπ

 

επίσης η κύρια αίθουσα κλιματίζεται από κάτι ντουλάπες που όμοιες τους δεν είχα ξαναδεί

 

2zsbhib.jpg

 

μου εξήγησε ο ψυκτικός ότι είναι περί τις 80,000 btu, split είναι, πες πάει το παλιάμπελο

 

το καλύτερο είναι με τον εξαερισμό

έχει 3~4 ανεμιστήρες (νωπό & εξαερισμό) οι οποίοι δεν έχουν πάνω καθόλου ταμπελάκια

άνοιξα τα μοτέρ αλλά τζίφος και εκεί, δε γραφαν κάτι 

 

any ideas ;;;

Link to comment
Share on other sites

Οταν δεν είναι δυνατόν να βρεις τα στοιχεία του συστήματος εξαερισμού βάζεις το θεωρητικό. Το γράφει στις ΔΚ των σεμιναρίων. Νομίζω στη ΔΚ-3.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.