Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Καλημέρα. Μιά ερώτηση...

Σε επίσκεψη σε λέβητα στα πλαίσια επιθεώρησης ενός διαμερίσματος το ταμπελάκι γράφει ισχύ 202kW και το φύλλο ελέγχου γράφει 170kW. Τι ισχύει από τα δύο, το φύλλο ελέγχου;

Link to comment
Share on other sites

Έτσι και αλλιώς η ισχύς του λέβητα δεν μετράει στους υπολογισμούς. Βάλε ότι λέει το φύλλο ελέγχου και κράτα μία φώτο το φύλλο ελέγχου ή αντίγραφο αυτού.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μετράει στο κουτάκι της ισχύος του λέβητα, μετραει όμως στην υπερδιαστασιολόγηση του λέβητα στο Pgen = A*U*ΔΤ*2,5 ως προς το Pm που είναι εγκατεστημένος

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Σαν Pm εγώ θεωρώ :

 

1) Αν στο φ.ε. η ισχύς ταυτίζεται με το καρτελάκι του λέβητα που θεωρώ ότι είναι η ονομαστική, την πολλαπλασιάζω με τον βαθμό απόδοσης και έχω την Pm.

 

2) Αν στο φ.ε. αναγράφεται μία μικρότερη ισχύς γύρω στο 90% αυτής που γράφει το καρτελάκι του λέβητα, θεωρώ κατευθείαν αυτή σαν Pm.

Link to comment
Share on other sites

Ο πιο σωστός τρόπος για τον υπολογισμό της Pm όπως μας τον είχαν πει και στα σεμινάρια περιγράφεται στο συγκεκριμένο ποστ 1830 και βασίζεται στην παροχή του μπεκ. 

 

Εγώ λοιπόν λαμβάνω μία από τις παραπάνω θεωρήσεις και αν δεν βαριέμαι συγκρίνω και με την μέθοδο των μπεκ για να δω αν είμαι κοντά.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.