Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Αν έχει ζ.ν.χ. από λέβητα, τότε θα βάλεις οπωσδήποτε λέβητα για θέρμανση.

Αν το ζ.ν.χ. είναι από θερμοσίφωνα, βάλε λέβητα για θέρμανση, και τα κλιματιστικά μόνο για ψύξη.

Αν σου υπογράψει υ.δ. (σύμφωνα με όσα έχει αναφέρει συνάδελφος μετά απο επικοινωνία με ΕΥΕΠΕΝ) περί κατεστραμμένου και μη λειτουργούντος λέβητα, τότε θα βάλεις για θέρμανση τα κλιματιστικά.  

Link to comment
Share on other sites

Αριστείδη......

 

 

Αριστείδη.....

 

Καταρχάς ευχαριστώ αμφότερους για τη βοήθεια

 

κατά δεύτερον να πω ότι έβγαλα ΠΕΑ κοινό και για τα 2 κτίρια, και σαν περιγραφή έβαλα "νυχτερινό κέντρο & βοηθητικοί χώροι"

 

 

ερώτηση:

έχω ένα διαμέρισμα με θερμοσυσσωρευτές σε 3 δωμάτια, και a/c σε ένα από αυτά 

2 χώροι δε θερμαίνονται καθόλου

το θέμα είναι ότι οι θερμοσυσσωρευτές δεν γράφαν επάνω τίποτα

τι ισχύ να βάλω, να βάλω 3 kw να τελειώνω ; :P 

να συμπληρώσω για τους υπόλοιπους χώρους με θεωρητικό ; 

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα το λάμβανα ως μη ανοιγόμενο άνοιγμα με υαλότουβλο (μονό) και Ug = 3.50 (πιν. 3.9 - σελ. 62 - ΤΟΤΕΕ1)

 

edit

 

Τα μη ανοιγόμενα δεν λαμβάνονται υπόψη στη διείδυση αέρα

Edited by dib
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Αν σου υπογράψει υ.δ. (σύμφωνα με όσα έχει αναφέρει συνάδελφος μετά απο επικοινωνία με ΕΥΕΠΕΝ) περί κατεστραμμένου και μη λειτουργούντος λέβητα, τότε θα βάλεις για θέρμανση τα κλιματιστικά.  

 

Αυτό είναι επίσημο; Πρέπει να είναι και κατεστραμμένο και να μη λειτουργεί;

Γιατί είχα πρόσφατα περίπτωση λέβητα που δεν λειτουργούσε εδώ και 5 χρόνια και δεν επρόκειτο να λειτουργήσει ούτε τα επόμενα σύμφωνα με όσα είπαν οι ιδιοκτήτες. Τον έλαβα υπόψη κανονικά βέβαια. Θα μπορούσα εκεί να χρησιμοποιήσω αυτό που λέτε; Ή πρέπει να είναι και κατεστραμμένος ο λέβητας; (στην περίπτωση μου δεν ήταν)

Link to comment
Share on other sites

η ΕΥΕΠΕΝ λέει για κατεστραμμένο ή αποσυνδεδεμένο λέβητα

σε οιαδήποτε άλλη περίπτωση, μπορούν ανά πάσα στιγμή να βάλουν πετρέλαιο και να τον βάλουν μπρος

έτσι ακριβώς μου το είχαν πει

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι. Αμοιβές για ΠΕΑ οι παλιές ανά τετραγωνικό ήταν 1.5 για μονοκατοικία, 2 για διαμέρισμα και 2.5 για τριτογενή έτσι; Υπήρχε και νόμιμη για πολυκατοικία ολόκληρη;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.