Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Εάν είναι στην ίδια πολυκατοικία και τα 10, μπορεί να τα πουλήσει με το ΠΕΑ για ολόκληρο το κτίριο.

Το έχω κάνει αρκετές φορές. Αυτή τη στιγμή δεν θυμάμαι που το διάβασα, αλλά όταν το βρω θα το παραθέσω.

Είναι πάντως 100% σίγουρο. Το έχω κάνει.

Link to comment
Share on other sites

τώρα σχετικά είναι όλα

εδώ στην εφορία γράφει το Ε9 87 τ.μ. και αν το ΠΕΑ γράφει 85 κάνεις ολόκληρη επιχείρηση για να το πάρουν, σκέψου να πας ΠΕΑ πολυκατοικίας, θα πέσει το γέλιο της αρκούδας...

αν μπορείτε να μου βρείτε βάσει ποιου νόμου είναι αυτό θα με εξυπηρετούσατε πάρα πολύ 

 

edit:

προφανώς μιλάω για την ίδια πολυκατοικία

 

σε ευχαριστώ πολύ tsx :)

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

Ν. 4122 άρθρο 11 παρ. 5:

<<5. Η πιστοποίηση κτιριακών μονάδων μπορεί να βασίζεται και σε κοινή πιστοποίηση ολόκληρου του κτιρίου και στην περίπτωση αυτή δεν απαιτείται η έκδοση ΠΕΑ κατά το άρθρο 12 για κάθε επί μέρους κτιριακή μονάδα.>>

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αυτά, αλλά θυμάμαι ένα ...ψηλοπροβληματάκι :evil:  που είχε προκύψει στον katrmp, με την εφορία :confused: , όταν είχε κάνει ΠΕΑ για ολόκληρο κτίριο το οποίο δεν είχε κοινόχρηστο σύστημα θέρμανσης, αλλά ατομικές μονάδες. Μάλλον πατούσαν στην ερμηνεία του άρθρου 5 του Ν. 3851/20101 (που αποτελούσε τμήμα του άρθρου 10 του ιδίου νόμου), όπου για τα υφιστάμενα κτίρια έλεγε τα εξής:

<<5. Η παράγραφος 4 του άρθρου 6 του ν. 3661/2008 αντικαθίσταται ως εξής:
«4. Η ενεργειακή πιστοποίηση οριζόντιων ιδιοκτησιών κατά την έννοια του άρθρου 1 του ν. 3741/1929 (ΦΕΚ 4Α΄) και ιδιοκτησιών κατά την έννοια του άρθρου 1 του ν.δ.1024/1971 (ΦΕΚ 232 Α΄) βασίζεται είτε σε μεμονωμένες πιστοποιήσεις των οριζόντιων ιδιοκτησιών είτε σε κοινή πιστοποίηση ολόκληρου του κτιρίου, εφόσον πρόκειται για συγκροτήματα με κοινόχρηστα συστήματα.....»....
>>.

Με τον Ν. 4122/2013, το άρθρο 10 του Ν. 3851/2010 καταργήθηκε, αλλά δεν ξέρω αν το γνωρίζουν οι εφοριακοί.

Δεν ξέρω τι είχε γίνει τελικά.

 

Υ.Γ.: Ελπίζω να θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θέλω να κάνω μία ερώτηση για ΠΕΑ γιατί είναι η πρώτη φορά που το συναντάω και δεν είμαι σίγουρος πως αντιμετωπίζεται...

 

Θέλω να κάνω επιθεώρηση σε ένα μαγαζί τριτογενή τομέα. Δεν έχει κάποια μεγάλη ιδιαιτερότητα εκτός από αυτό το σημείο που θέλω να ρωτήσω.

Σε ένα σημείο, όπως φαίνεται στην εικόνα το μαγαζί έχει ένα παταράκι. Πως εισάγω στοιχεία για το πατάρι;

 

Μπροστά στην πρόσοψη από το πατάρι και στο αντίστοιχο ισόγειο τμήμα του μαγαζιού που είναι κάτω από το πατάρι, υπάρχει μη ανοιγόμενο κούφωμα, η βιτρίνα του μαγαζιού κοινώς, δεξιά στη φωτογραφία (αλλά δεν το έχει πιάσει η φωτό) το οποίο φτάνει από κάτω μέχρι πάνω στιο πατάρι.

Να το αντιμετωπίσω όλο ως έναν ενιαίο τοίχο (τοίχος - τζαμαρία μαζί δηλαδή) ύχους 5m (όσο είναι περίπου το ισόγειο με το πατάρι μαζί), όταν θα περνάω τους τοίχους, σαν να μην υπήρχε καν το πατάρι; Μπορώ να το κάνω αυτό και απλά να λάβω υπόψη τα τετραγωνικά του παταριού στα συνολικά τετραγωνικά;

 

Πώς το αντιμετωπίζετε εσείς γενικά;

 

Συγνώμη αν είναι αφελής η ερώτηση..

Ευχαριστώ πολύ!

 

 

y5e5avat.jpg

Edited by Fade2Black
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς θα το αγνοούσες; Το σκέφτηκα και εγώ αλλά δεν μπορώ να το αγνοήσω εντελώς, εφόσον αναφέρονται τα τετραγωνικά του παταριού στο συμβόλαιο... Απλά σκέφτομαι να μετρήσω τα τετραγωνικά του παταριού όπου μπαίνουν ταμπέλες με τετραγωνικά (ψύξη θέρμανση κλπ με τους αντίστοιχους όγκους) και δε νομίζω ότι με επηρεάζει αν θεώρησω την τοίχο ενιαίο μετά, έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Όπως το βλέπω, κι όπως φαίνεται τώρα, θα το αντιμετώπιζα καταρχήν σαν μια θερμική ζώνη, με θεωρητικά Η/Μ συστήματα (πλην του φωτισμού). Οπότε το εμβαδό του δαπέδου του παταριού θ το πρόσθετα σε αυτό του ισογείου.

Η τζαμαρία δεξιά μοιάζει να είναι μονοκόμματη και κατά το ύψος και κατά το πλάτος. Δεν ξέρω τι γίνεται με τις σκιάσεις, αλλά πάντως τον αντίστοιχο τοίχο και την τζαμαρία θα τα πέρναγα σε μια μόνο γραμμή (στα αδιαφανή και διαφανή αντίστοιχα).

Παρόμοια και για την όψη που φαίνεται να έχει ανοίγματα μόνο στο πατάρι, αφού υπολόγιζα έναν σταθμισμένο συντελεστή U για το αδιαφανές τμήμα (δοκοί, υποστυλώματα, τοιχοποιία).

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία Πάνο, αυτό ακριβώς έλεγα να κάνω και εγω. Εφόσον συμφωνείς και εσύ είναι αποδεκτή λύση! Χίλια ευχαριστώ

Edited by Fade2Black
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.