Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Αν έχεις πρόσβαση στην άδεια από την Πολεοδομία, εκεί πέρα θα δεις από το μονογραμμικό της μελέτης θέρμανσης ή το τεύχος υπολογισμών τι ισχύ έχει ο λέβητας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Καταρχάς προσπάθησε όντως να βρεις το ταμπελάκι ή κάποιο φύλλο ελέγχου, έστω όχι σε ισχύ.

Καθώς ωστόσο στον λέβητα φυσικού αερίου συνήθως έχει γίνει ορθή διαστασιολόγηση, εγώ θα την εκτιμούσα σύμφωνα με το κτίριο που εξετάζω και θα έκανα την παραδοχή ότι αυτή είναι η ισχύς.

Από κει και πέρα εγώ θα χρησιμοποιούσα τους πίνακες 4.2β, 4.2γ, 4.3 και 4.4 της ΤΟΤΕΕ για λέβητα χωρίς στοιχεία.

 

On 21/9/2024 at 11:02 ΠΜ, sikyonios said:

Καλημέρα,

Έχω παλιό ισόγειο του 81 με ηλεκτρικό θερμοσίφωνα και κουφώματα απλά αλουμινίου και κλιματιστικά επιφάνεια 51 τμ ένα σαλόνι κουζίνα και ενα ΥΔ και μπανιο. μου βγαίνει όμως Η με πολυ μαγαλο Τ 6. Δεν είναι και κοτέτσι ομως. Κανένα σενάριο δεν αναβαθμίζει με τόσο μεγάλο Τ και παραμένει Η. Είναι νορμάλ αυτό ή έχω κάνει λάθος; Καμία ιδέα;

Ούτε ο ηλιακός δεν σε ανεβάζει; Μόνωση δαπέδου; 

Πάντως είναι νορμάλ να μην σε ανεβάζει από Η (βαθύ Η το λέω εγώ) και δυστυχώς πολύ συνηθισμένο.

 

Οι συνεχόμενες δημοσιεύσεις-παραθέσεις δεν επιτρέπονται. Τα μηνύματά σου συγχωνεύτηκαν. Αν προκύπτει η ανάγκη συμπλήρωσης της αρχικής δημοσίευσης, χρησιμοποίησε την επιλογή  «επεξεργασία» και αν θέλεις να παραθέσεις τμήματα μηνυμάτων από περισσότερα posts επίλεξε "multiquote" . Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ. akis73

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, panosges said:

Καλησπερα για ένα ενεργειακό πιστοποιητικό όταν δεν έχουμε τα kw του λέβητα και τον βαθμό απόδοσης , τι μπορούμε να κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση ;

 

Ευχαριστω

1. Δες αν από τα λοιπά στοιχεία μπορείς να βρεις τα data sheet του λέβητα από τον κατασκευαστή. 

2. Αν έχει αεριοδοτηθεί ζήτα την μελέτη καύσιμου αερίου όπου εκεί θα βρεις την ισχύ και το μοντέλο. Μετά θα βρεις τα δεδομένα από τον κατασκευαστή.

Link to comment
Share on other sites

Σε μια οριζόντια ιδιοκτησία σε πολυκατοικία που έχει λέβητα πετρλαίου αλλά έχουν να τη χρησιμοποιήσουν εδώ και 15 χρόνια και  λειτουργούν μόνο κλιματιστικά για ψύξη και θέρμανση , σαν θέρμανση τι βάζουμε ;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σε τέτοιες περιπτώσεις και άσχετα με το που ο λέβητας είναι ανενεργός, θα πρέπει να μπει ως σύστημα θέρμανσης. Εκτός αν πχ. έχουν ξηλώσει τα σώματα καλοριφέρ, οπότε βάζεις τις α.θ. ως πηγή θέρμανσης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που έχουμε π.χ. ισόγειο χώρο γραφείων με πατάρι, όπου επίσης υπάρχουν γραφεία, το εμβαδόν του παταριού λογίζεται ως ωφέλιμη επιφάνεια, σωστά; 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα αν το πατάρι είναι ανοιχτό σε σχέση με το ισόγειο, εγώ θα το έβαζα μέσα στην θερμαινόμενη ζώνη κανονικά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@dimidomo για ισόγειο 100τμ + πατάρι 50τμ που επικοινωνούν, επιφάνεια της θ.ζ. για το ΠΕΑ θα είναι 150τμ. Αν το πατάρι διαχωρίζεται με θύρα και δεν θερμαίνεται πάμε σε άλλη θεώρηση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.