Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Να βάλω τους τοίχους μισούς μισούς (το παλιό κομμάτι αμόνωτο, το νέο μονωμένο) ;

 

Εγω για μια πλευρά τοίχου θα έβαζα 2 σειρές, μια το ισόγειο με αμόνωτο τοίχο και μια σειρά με τοίχο σύμφωνα με την μελέτη θερμομόνωσης (αν έχει τηρηθεί !!!!  ( :smile: :-)  εδω γελάμε)

Για το μπάνιο αφού ο χώρος δεν καλύπτεται με τα κλιματιστικά, είμαι σίγουρος οτι το χειμώνα θα βάζουν κάποιο αερόθερμο για να ζεστάνει να κάνουν μπάνιο (εκτός αν μένουν εσκιμώοι στο σπίτι), οπότε βαλε για τα 5 τμ αερόθερμο με ηλεκτρική ενέργεια
Link to comment
Share on other sites

Αν το τμήμα που επιθεωρείς έχει ανεγερθεί με την άδεια του 70 τότε επειδή η άδεια είναι πριν το 83 δεν είσαι υποχρεωμένος να την καταχωρίσεις.

 

Αν θες όμως να είσαι 100% καλυμμένος επειδή έχει γίνει προσθήκη αν θες καταχώρισε και τις 2 άδειες.

 

Αφού το παλιό κομμάτι έχει κατασκευαστεί πριν την ισχύ του ΚΘΚ είναι προφανώς αμόνωτο άρα έτσι θα το θεωρούσα.

 

Αν ο λέβητας είναι ξηλωμένος με την έννοια ότι δεν υφίσταται καθόλου, θα έβαζα τα κλιματιστικά.

 

Αν παρόλα αυτά ο λέβητας υπάρχει, άσχετα με το αν δεν χρησιμοποείται, θά έβαζα τον λέβητα για θέρμανση.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

'Ακη τον έχουν βγάλει εντελώς (1η φορά το είδα, ευτυχώς όμως)

Την παλιά άδεια δεν την είχαν...

Η μελέτη θερμομόνωσης είναι για γέλια, να σκεφτείτε έχει δομικό στοιχείο για δάπεδο επί εδάφους, ενώ εγώ είμαι στον 1ο όροφο (καλό ; :D )

προφανώς εννοεί το κομμάτι που είναι επί πιλοτής

Οι τοίχοι είναι 22cm, επενδεδυμένοι με γυψοσανίδα μέσα - έξω, και μου είπαν ότι έχει χτιστεί με αλφαμπλόκ, ενώ η μελέτη δείχνει 2πλό ορθοδρομικό σάντουιτς

μάλλον το κομμάτι του παλιού θα το πάρω αμόνωτο, και την προσθήκη με πλημμελή κατά ΚΘΚ

 

τι χρονολογία να το βάλω ;

 

(ευχαριστώ και για την αμεσότητα των απαντήσεων !) 

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά - διόρθωσέ με - κατάλαβα ότι θα επιθωρήσεις μόνο το τμήμα με την παλιά άδεια;

 

Αν θα βγάλεις ΠΕΑ και για την προσθήκη τότε βάλε τον αριθμός αδείας της προσθήκης. Την παλιά επειδή ειναι πριν το '83 και να μην την βάλεις δεν τρέχει κάτι.

 

Χρονολογία βάλε 1970, 1990 νομίζω μπορείς να βάλεις 2 έτη στην μάσκα του buildingcert.

Link to comment
Share on other sites

όχι, είναι προσθήκη όπου έπεσε ο εξωτερικός τοίχος, έπεσε πλάκα, και μεγάλωσε το διαμέρισμα 

οπότε βάζω και τις 2 χρονολογίες και τελειώνω, ευχαριστώ πολύ !

 

EDIT:

 

βάζοντας χρονολογία:

 

1970/1990

 

πήρα το παρακάτω μήνυμα:

 

Άλλες παρατηρήσεις που δεν επηρεάζουν την έκδοση ΠΕΑ:

  • Το μήκος του πεδίου "Έτος Κατασκευής" είναι πολύ μεγάλο. Θα αποκοπούν οι πρώτοι 6 χαρακτήρες
Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει πρόβλημα με το /;

 

Δοκίμασε παύλα -

 

Αλλιώς βάλε το 1970 μόνο ή το 1990 ότι νομίζεις ορθότερο εσύ.

 

Ούτως η άλλως πληροφοριακά τα βάζεις αυτά δεν επηρεάζουν το αποτέλεσμα του ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

Σε κτήριο με δύο ανεξάρτητους χώρους (χωριστές είσοδοι, δεν επικοινωνούν οι χώροι μεταξύ τους) όπου ο ένας καταλαμβάνει το 20% είναι γραφείο και ο δεύτερος καταλαμβάνει το 80% και είναι γυμναστήριο, τι θα δηλώνατε στην χρήση κτηρίου σε επιθεώρηση ολόκληρου το κτηρίου;

Link to comment
Share on other sites

Στο buildingcert έχει ως επιλογή το κλειστό γυμναστήριο.

Κάτι που ξέχασα να διευκρινίσω είναι πως μέχρι να γίνει η μίσθωση, το κτήριο έχει μόνο χρήση γραφείου αλλά έχω ήδη στα χέρια μου το μισθωτήριο και γνωρίζω πως θα μισθωθεί ως γυμναστήριο (για την ακρίβεια για πολεμικές τέχνες).

 

Υποτίθεται πως το ΠΕΑ βγαίνει για την υφιστάμενη κατάσταση. Τυπικά το κτήριο έχει χρήση γραφείου αλλά ήδη ο μισθωτής το έχει διαμορφώσει για γυμναστήριο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.