Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

......... ή θα τον αγνοήσω τελείως και θα θεωρήσω την διαχωριστική επιφάνεια σε επαφή με αέρα και συντελεστή θερμοπερατότητας ίσο U/2?

 

Αυτό

Link to comment
Share on other sites

Ευχαρίστω πολύ για την απάντηση!

Αλλά αν το κάνω έτσι δεν θα έχω πρόβλημα με το συμβάλαιο αφού στο ΠΕΑ θα φαίνεται μόνο η επιφάνεια της κατοικίας και όχι του χώρου στάθμευσης?

Link to comment
Share on other sites

Οχι γιατί εσύ εξετάζεις τη θερμική ζωνη της κατοικίας και όχι του ΜΘΧ (garage)

 

Άλλωστε, τα τετραγωνικά του εν. επιθεωρητή δεν πρέπει υποχρεωτικά να συμπίπτουν με τα τετραγωνικά του μεταβιβαζόμενου κτηρίου

Link to comment
Share on other sites

Τότε θα το κάνεις όπως σωστά λέει ο AristidisZ

 

Εγω θεώρηση οτι αφορά πολυκατοικία και το ΜΘΧ (garage) ως κοινόχρηστο χώρο

Link to comment
Share on other sites

Οκ λοιπόν!!Σας ευχαριστώ πολύ και τους 2! :grin:

Κ εγώ έτσι σκεφτόμουν να το κάνω!Ας ελπίσουμε μην μπερδευτεί η συμβολαιογράφος και μου τα γυρνάει πίσω!! :???: :?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σε μια μονοκατοικία, με έκδοση οικοδομικής άδειας το 81.. έχω χάσει 3 μέρες ψάχνοντας τη μελέτη θερμομόνωσης, στην πολεοδομία δεν βρίσκουν τον φάκελο τι U να βάλω.. ανεπαρκούς ή τα μέγιστα του ΚΘΚ?  Στην οικοδομική άδεια που φαίνεται αν είχε κατατεθεί μελέτη θερμομ. όπως λέει η ΤΟΤΕΕ γιατί εγώ δεν βλέπω κάποια αντίστοιχη πληροφορία.

 

Στην πραγματικότητα το κτίριο πρέπει να έχει μόνωση στους τοίχους αλλά στα δοκάρια/κολώνες χλωμό το βλέπω και δάπεδο/οροφή δεν μπορώ να καταλάβω τι έχει γίνει. Καμιά ιδέα;

 

Παρακαλώ, συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Ευχαριστώ, hkamp.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.