Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Καλημέρα-καλησπέρα να κάνω και εγώ δύο ερωτήσεις για ΠΕΑ και ΜΕΑ

 

1) Για ΠΕΑ. Από τι συγγένεια και κάτω μπορώ να υπογράψω ΠΕΑ; Επειδή δε τα πάω καλά με τους βαθμούς συγγένειας. ΠΧ σε αδερφό ή ξάδεφο του πατέραμου μπορώ; Ή αντίστοιχα σε ξαδερφο μου πρώτο ή δεύτερο;

 

2) Για MEA. Πώς δείχνω υαλότουβλο σε μελέτη ΜΕΑ; Πρέπει να έχει τα αντίστοιχα U με αυτά των παραθύρων; Ή έχει διαφορετικές τιμές;

Link to comment
Share on other sites

2) Υαλότουβλο = 3,5 (πιν. 3.9 - σελ. 32 ΤΟΤΕΕ1)

 

1) Απο αδελφό (β' βαθμό) και μετά μπορείς για ΠΕΑ, ο θείος είνα γ' και ο Α' ξάδελφος δ'

Link to comment
Share on other sites

Τα υαλότουβλα θεωρούνται διαφανή. Σε ΜΕΑ ή θα έχεις πιστοποιημένη τιμή U από τον κατασκευαστή μικρότερη από το μέγιστο επιτρεπόμενο για την ζώνη για τα διαφανή (κάτι που νομίζω είναι δύσκολο να βρεις για τα υαλότουβλα) ή δεν θα το βάλεις καθόλου.

Οπως λέει και ο dib η τιμή του U για υαλότουβλο χωρίς πιστοποίηση είναι τέτοια που <<δε θα περάσει>> κατά την επιθεώρηση του νέου κτιρίου.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Μου το ρώτησε πελάτης και δεν ήξερα τι να απαντήσω!

"Είναι καλό ένα παράθυρο να έχει μεγάλη σκίαση ή όχι;"

Του απάντησα (ό,τι μου 'ρθε στο μυαλό) καλό για το καλοκαίρι κακό το χειμώνα.

Τι ισχύει; Η σκίαση αυξάνει ή μειώνει τη βαθμολογία;

Link to comment
Share on other sites

Εν ολίγοις, η σκίαση μειώνει τα ψυκτικά φόρτία το καλοκαίρι (λιγότερη ζήτηση σε ψύξη απο A/C) και μεγαλύτερη ζήτηση θερμικών φορτίων το χειμώνα

 

Αυτό όμως που είναι σημαντικό, είναι σε ποιά ζώνη (Α,Β,Γ ή Δ) βρίσκεται το κτήριο.

 

Αυτονόητο είναι οτι ένα κτήριο σε ζώνη Α, χρειάζεται να έχει μεγάλη σκίαση, δεδομένου οτι περίοδος θέρμανσης είναι 4 μήνες και η κλοκαιρινή 8 μήνες

 

Το αντίθετο συμβαίνει στη Γ + Δ ζώνη, ειδικότερα στη Δ, όπου ο χειμώνας είναι 8-9 μήνες, συνεπώς πρέπει να μην έχει ή να έχει ελάχιστη σκίαση

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως σημαντικότερο της ζώνης είναι ο προσανατολισμός. Σε Νότιο άνοιγμα θες σκίαση, ενώ σε βορινό δεν θέλεις.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εχει να κάνει και με τον προσανατολισμό. Π.χ. στον δυτικό προσανατολισμό θέλεις να αποφύγεις τα ηλιακά φορτία το καλοκαίρι και προσπαθείς να <<κόψεις τον ήλιο>> κυρίως με πλευρικές προεξοχές.

Σε ένα νότιο άνοιγμα το χειμώνα ο ήλιος θα είναι πιο χαμηλά και δεν θα τον εμποδίζει ο πρόβολος να δίνει την επιθυμητή ηλιακή ενέργεια στον χώρο, ενώ το καλοκαίρι που θα είναι πιο ψηλά θα τον κόβει.

 

Για τις ζώνες συμφωνώ ως ένα σημείο με αυτό που λες dib αλλά νομίζω ότι και στις Γ,Δ χρειάζεται σκίαση.

Για κάθε περιοχή και με βάση τον σκιασμό των ανοιγμάτων (τα σκαριφήματα της ΜΕΑ) μπορείς να επιλέγεις για κάθε προσανατολισμό τη σωστή διάσταση των προβόλων.

Εχει ενδιαφέροντα πράγματα στα κεφ. 5 και 6 της ΔΕ3.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τα υαλότουβλα θεωρούνται διαφανή. Σε ΜΕΑ ή θα έχεις πιστοποιημένη τιμή U από τον κατασκευαστή μικρότερη από το μέγιστο επιτρεπόμενο για την ζώνη για τα διαφανή (κάτι που νομίζω είναι δύσκολο να βρεις για τα υαλότουβλα) ή δεν θα το βάλεις καθόλου.

Οπως λέει και ο dib η τιμή του U για υαλότουβλο χωρίς πιστοποίηση είναι τέτοια που <<δε θα περάσει>> κατά την επιθεώρηση του νέου κτιρίου.

 

Οπότε λίγο πολύ μου λες ότι υαλότουβλο σε ΜΕΑ δεν γίνεται ε; Δεν μπορεί να ξαναμπεί υαλότουβλο σε καινούριο σπίτι δηλαδή πλέον;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.