Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗΣ ΑΔΕΙΑΣ


lazeta

Recommended Posts

Καλή σας μέρα,

 

θα ήθελα τη βοήθεια σας, ως προς το πως θα μπορούσα να βρω μια οικοδομική άδεια για την ανέγερση πολυκατοικίας στο Χαλάνδρι. Δυστυχώς, αυτό που έχω στα χέρια μου, είναι μόνο μια συμβολαιογραφική πράξη σύστασης οριζόντιας ιδιοκτησίας του 1976, όπου δεν αναφέρεται ο αρ. αδείας.

 

Πήγα στην Πολεοδομία, αλλά επικρατεί ένα χάος, δεδομένου ότι δεν υπάρχει μηχανογράφηση (!!!) και επιπλέον στα χειρόγραφα πρωτόκολλα που έψαξα (από το 1974-1979), λείπουν πάρα πολλές σελίδες (σχισμένες!!!).

 

Προσπάθησα να βρω στοιχεία από το ιντερνετ για τον τότε μηχανικό και τον τότε συμβολαιογράφο, αλλά δυστυχώς, χωρίς αποτέλεσμα.

 

Πως θα μπορούσα να βρω λοιπόν, τον αρ. αδείας της οικοδομής αυτής??? Τη χρειάζομαι γιατί προτίθεμαι να βγάλω κι εγώ άδεια οικοδομής, για την κατάτμηση του διαμερίσματος μου σε 2 διαμερίσματα.

 

Παρακαλώ ενημερώστε με,

Η βοήθεια σας είναι πολύτιμη,

 

Καλή Ανάσταση

Link to comment
Share on other sites

κανένας από τους συνιδιοκτήτες σας δεν έχει την ο.α;

Δεν έγινε καμία μεταβίβαση στην πολ/κίας σας πρόσφατα -μετά το 1998-2000;

 

Διαχειριστή δεν έχει η πολυκατοικία σας;

εκείνος δεν ξέρει τίποτα;

είναι από αντιπαροχή;

στο συμβόλαιό σας δεν φαίνεται αρχικός οικοπεδούχος ή η εταιρεία κατασκευής και αντιπαροχής;

και η πορεία του οικοπέδου σας;

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

για το συμβολαιογραφο καλυτερα παρε τηλεφωνο το συμβολαιογραφικο συλλογο Αθηνων και ζητα με τα στοιχεια του το αρχειο του, ακομα και να εχει πεθανει θα το εχει αναλαβει καποιος αλλος , τουλαχιστον θα βρεις σχεδια της συστασης και επειδη θα ειναι σφραγισμενα απο μηχανικο θα βρεις καποια στοιχεια. επισης ψαξε να βρεις στοιχεια του κατασκευαστη της οικοδομης μηπως και εχει καποιο αρχειο της οικοδομης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.