Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαχωρισμός διαμερίσματος με γυψοσανίδα


mambra

Recommended Posts

καλημερα και χρονια πολλα

οχι ποστμαν, ...θα επιστρεψω το ...γραμμα σου...

διοτι τροποποιηση της δικης του συστασης - δηλ. να χωρισει ενα μεγαλο δικο του ή να ενωσει δυο μικρα δικα του...

εχει καθε ενας ιδιοκτητης το δικαιωμα να κανει, οπως ολα τα συμβολαια -πρεπει να- αναγραφουν- και δεν χρειαζεται συγκαταθεση...κανενος....

 

Αρα πρεπει πρωτα να μας πει οτι δεν το γραφει το συμβολαιο του και μετα θα πουμε....που ολα τα συμβολαια απο το 1929 μεχρι σημερα το γραφουν.....

Ομως,

ακομα δεν μου εξηγησε κανεις γιατι ενας ανθρωπος που εχει ενα διαμερισμα μεγαλο με δυο εισοδους, που θελει ενα τμημα να το χωρισει με γυψοσανιδα...και να το νοικιασει και ΔΕΗ δεν θα αλλαξει και τα κοινοχρηστα θα βγαινουν στο ενιαιο...και μπορει να ειναι κατω απο 50 τμ. -αρα δεν θελει ΠΕΑ-...και πιιθανον να προκειται για περιστασιακη εκμεταλλευση λογω σημερινων αναγκων.... κλπκλπ.

τι τον βαζουμε σε μπελα να "τροποποιησει" "αλλαξει" "ενημερωσει" την ΟΑ

Οπότε,

Βαλε το χωρισμα, κανε την δουλεια σου χωρις επισημοτητες, γραψε οτι εκμισθωνεις ενα τμημα του ολου εμβαδου...49 τμ.για να μην παρεις ΠΕΑ

 

και Καλο Πασχα

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ας κλείσει και κανά εξώστη να πούμε τότε μπας και ζητήσει τίποτα παραπάνω αμα λάχει... και τη πυλωτη μετά, και την αποθηκη την κανει δωματιο και όλα θα πάνε μια χαρά. Ολοι χαρούμενοι σε αυτό τον ευλογημένο τόπο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

η συζητηση εχει δυο σκελη

α] αν χρειαζεται να συναινεσουν οι λοιποι στην οικοδομη για να τροποποιησω εγω την δικη μου ΟΙ

και λεω την αποψη μου, δεν χρειαζεται....

 

β] αν για να χωρίσει με μια γυψοσανιδα ενα διαμερισμα χρειαζεται τροποποιηση της ΟΑ....

[ με δεδομενο οτι προκειται για προσκαιρη κατασταση....-οπως φαινεται απο την ερωτηση...]

 

ουτε για μπαλκονι ειπε κανεις τιποτε, ουτε για πυλωτη ουτε για το υπογειο ή το δωμα...

τι τα ανακατευεις αυτα...

 

Απλα πες μας την αποψη σου, δλδ. θεωρεις σωστο να γινει αυτό ή εκεινο ή το αλλο....και με βαση τις πολεοδομικες διαταξεις...?

και εαν δεν τις τηρησει τι προβλημα θα υπαρχει?...

Link to comment
Share on other sites

α) Σωστό εκτός και αν έχει συνιδιοκτήτη στο διαμέρισμα (είναι πχ εξ αδιαιρέτου με τον αδελφό του)

β) Σε δημόσιο φόρουμ να προτρέπεις κάποιον να παρανομήσει χωρίζοντας το διαμέρισμα του στα 2 και νοικιάζοντας το δεν είναι ορθή στάση ούτε δική σου ούτε απέναντι στο φόρουμ των μηχανικών. εξάλλου δεν νομίζω ότι χρειαζόταν να το αναφέρουμε καν από τη στιγμή που περίπου όλοι μας ξέρουμε ότι αυτό θα κάνει ο ιδιοκτήτης. Φαντάσου να μπαίνω σε φόρουμ γιατρών και λογιστών ως ιδιότης και να γράφω πάρε ασπιρίνη ή πήγαινε σε ομοιοπαθητικό ή μη δηλώσεις τίποτα στο Ε9.

 

Ο ανθρωπος απευθείνεται σε φόρουμ μηχανικών και θα πάρει απαντηση από μηχανικούς. Αν απευθυνθεί σε φόρουμ μπακάλιδων θα πάει μπακαλίστικη.

Τα υπόλοιπα παραδέχομαι ότι ήταν υπερβολές μου.

 

Τι πρόβλημα μπορεί να υπάρξει; Από πολλά έως και τίποτα καθώς με το ελληνικό δημόσιο κανείς δεν είναι σίγουρος. Το πολύ απλό είναι ότι αν η εφορία δεν τον αφήσει να κανει συμβόλαιο ή δεν του το αναγνωρίσει και ο ενοικιαστής δεν είναι σωστός, μπορεί μετά απο 3-4 μήνες να βρεθεί με κάποιον μέσα στο σπίτι του που δεν θα μπορεί να τον βγάλει.

Link to comment
Share on other sites

α] συμφωνουμε

β] γνωριζεις οτι δεν υπηρχε "προτροπη σε παρανομια" απο μερους μου, οπως την χαρακτηρισες

και δεν ηθελα να εκλειφθει ετσι...

απλα, μερικες φορες σταθμιζοντας μερικα πραγματα , θεωρω οτι μπορει να μην εισαι απολυτα "σωστος" με τους τυπους....

[και, λεω τωρα....αν προκειται να χωρισει το διαμερισμα στην ακρη ή στην μεση ενος διαδρομου και εβαζε μια πορτα και την σφραγιζε τι παρανομια θα ειχε...]

γ] για την εφορια, μην ανησυχεις, δεν θα υπαρχει προβλημα..

δ] εν τελει, απαιτειται αδεια?...Διοτι εμεις, μπορει να εχουμε αυτη την ωραια παραθεση, αλλα ο ερωτων περιμενει την απαντησή σου, ως πλεον ειδικου.

Link to comment
Share on other sites

Αρα πρεπει πρωτα να μας πει οτι δεν το γραφει το συμβολαιο του και μετα θα πουμε....που ολα τα συμβολαια απο το 1929 μεχρι σημερα το γραφουν.....

 

Μα δεν είπα κάτι διαφορετικό.Συγκεκριμένα αναφέρω: ''Η μόνη περίπτωση που δεν χρειάζεται τυπικά,είναι μόνο εάν είχε προβλεφθεί στον αρχικό κανονισμό.''

Όμως για πόσες από τις παλαιότερες ειδικά ιδιοκτησίες υπάρχει κανονισμός?

Στον δικό μου για παράδειγμα, αναφέρει ρητά ότι δεν χρειάζομαι την συγκατάθεση κανενός για να προχωρήσω σε τροποποίηση.

Όπως όμως γνωρίζω από την συμβολαιογράφο μου υπάρχουν κάποιοι υποθηκοφύλακες οι οποίοι ακόμη κι έτσι,σε κάποιες περιπτώσεις ζητούν τη συναίνεση των συνιδιοκτητών.Εκεί βέβαια με τη βοήθεια του νομικού ζητάς να εφαρμοστεί ο κανονισμός που προβλέπει τα δικαίωματά σου.

Κάποια παραδείγματα δικαστικών αποφάσεων της βασικής νομολογίας για την τροποποίηση πράξεων και κανονισμών σύστασης οριζόντιων και κάθετων ιδιοκτησιών μπορείτε να βρείτε εδώ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω εδώ να προσθέσω ότι η ΔΕΗ στην εδώ περιοχή μπορεί να βάλει δεύτερο ρολόι σε διαχωρισμένο διαμέρισμα και να τροποποιήσει τα ''δικά'' της τετραγωνικά (του λογαριασμού) χωρίς άδεια ή συμβόλαιο, μονο με ΥΔ του ιδιοκτήτη και με διαχωρισμό παροχής από ηλεκτρολόγο.

Link to comment
Share on other sites

ποστμαν καλησπερα,

.... επεστρεψα ...το γραμμα σου...γιατι ηταν αντιστροφα διατυπωμενο σε σχεση με την ερωτηση και ενω ηθελες να δοσεις την σωστη απαντηση...

προεκυπτε το αντιθετο...

οπως εξ αλλου λες και στο δικο σου συμβολαιο γραφει το δικαιωμα να τροποποιεις κλπ. με τον ορο να μην προσβαλονται τα δικαιωματα των λοιπων.

Επομενως, δεν απαιτειται η συναινεση των αλλων.

Τελος,

Ο κανονισμος α] μπορει να περιεχει και πραξη συσταση οροφοκτησιας οποτε περιλαμβανει αναλυτικη περιγραφη των διηρημενων χωρων της οικοδομης και μεταγραφεται και σαν συσταση .β] μπορει να ειναι κανονισμος μονον των σχεσεων..

.Παντως δεν μπορει να περιεχει ορο που να απαιτει την συναινεση των λοιπων για να ενωσω ή να διαιρεσω τα δικα μου διαμερισματα.

Η νομολογια που παρεθεσες, οπως ειδες εχει σχεση με παραβιαση κοινοχρηστων και αλλες διενεξεις οροφοκτητων

 

Καλο Πασχα

-------------------

Καλο Πασχα

και στον barbatos...

Αν και τετοια ωρα αυτος θα ειναι στα χαλκουνια... "'ζ'μπλατεια" ... ξερει αυτος....

 

....ριξε και ενα βαρελοτο για μενα...με καλη γομωση....

 

και παλι Χρονια Πολλα σε ολους....

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.