Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχολιασμός καταναλώσεων


nik

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 230
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μήπως ξέχασες να βάλεις τον αερισμό των κουφωμάτων? Μου έχει τύχει παρόμοια περίπτωση (τον είχα ξεχάσει) και μετά μόλις τον έβαλα ανέβηκε σημαντικά η κατανάλωση...

Link to comment
Share on other sites

Για να σοβαρευτούμε τώρα.

Στο ΖΝΧ για τους καλοκαιρινούς μήνες, ο λέβητας δεν πιάνει την ίδια απόδοση που πιάνει όταν χρησιμοποιείται και για θέρμανση.

Link to comment
Share on other sites

Για όλους χρειάζεται να κάνεις υπερδιαστασιολόγηση όταν λειτουργούν μονο για ΖΝΧ, ...εάν συνεχίζουν να λειτουργούν σε πλήρη ισχύ και όταν χρησιμοποιούνται μόνο για ΖΝΧ.

Link to comment
Share on other sites

1) Για τον αερισμό είχα κάνει ένα λάθος στις πράξεις και η διαφορά τώρα πήγε στις 2 kwh/m2 μεταξύ Β και Γ.

 

2) Εγώ έχω επιτοίχιο λέβητα αερίου. Για τους λέβητες αυτούς η ΤΟΤΕΕ 1 αναφέρει (4.8.2.4.)  ότι βάζουμε την απόδοση που δίνει ο κατασκευαστής. Δεν κάνουμε υπερδιαστασιολόγηση. Επίσης λέει ότι για λέβητες σε ατμοσφαιρική πίεση, τυπική απόδοση είναι 0.85 το οποίο δεν το γνωρίζω.

 

Το θέμα είναι ότι εάν πάω να πάρω την μελέτη θερμομόνωσης από την πολεοδομία θα πέσουν και άλλο τα U και ίσως φτάσω σε Β. Άρα αυτό που λέτε πολλοί ότι Κτίρια προ ΚΕΝΑΚ δεν γίνεται να βγούνε Β μήπως δεν ισχύει 100% ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι εάν πάω να πάρω την μελέτη θερμομόνωσης από την πολεοδομία θα πέσουν και άλλο τα U και ίσως φτάσω σε Β. Άρα αυτό που λέτε πολλοί ότι Κτίρια προ ΚΕΝΑΚ δεν γίνεται να βγούνε Β μήπως δεν ισχύει 100% ?

 

Κατά 99,9% ισχύει

 

Τώρα αμα το κτήριο σου ανήκει στο 0,01%, τότε πέσαμε στη περίπτωση

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον και δεν ξέρω τι να κάνω....

 

Πάντως πολλοί σε κτίρια "Γ" π.χ. του 2005, δεν έχετε βάλει σαν σενάριο βελτίωσης επιτοίχιο λέβητα αερίου και πήγατε σε Β ? Θέλω να πω δεν είναι παράλογο το Β σε τέτοιες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

σε αποτελεσματα ΠΕΑ μου βγαινει πολυ μικρη καταναλωση για θερμανση 9,7 στο Κ.Α. ΚΑΙ 19,2 στο υπαρχον κτιριο .Ειναι συμβατα η να κοιταξω κατι?


πετρελαιο κατασκευη 1999, δεν εχει υπερδιαστασιολογηση περιεργως ,ΝΔ 214 ενας τοιχος περιπου 10μ. οι δυο καθετοι ειναι σε ομορα,πολυ λιγη επαφη με ΜΘΧ. ΖΩΝΗ Β -ΕΛΛΗΝΙΚΟ..92 Τ.Μ .

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.