Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παραγωγή ΖΝΧ από λέβητα κεντρικής θέρμανσης


deathlok

Recommended Posts

εσύ έχεις στήσει απώλειες δ.διανομής και αποθήκευσης του ηλεκτρ.θερμαντηρα. Η θέρμανση είναι ξέχωρη από τα ζνχ εδώ (μεχρι να αλλάξει γιατι θα αλλάξει και για κάθε σύστημα θα στήνουμε ξεχωριστα απώλειες δ.δ και αποθηκευσης) θα βάλεις στίς απώλειες αποθήκευσης τον εναλλάκτη σε εσωτερικό χώρο

Link to comment
Share on other sites

Έχω ΖΝΧ κ από λέβητα και με ηλεκτρισμό από το θερμοσίφωνα. Οπότε στην καρτέλα για το ΖΝΧ-παραγωγή επιλέγω και τους 2 τύπους παραγωγής ΖΝΧ με την ισχύ και το Β.Απ. του καθενός. Στα υπόλοιπα (δίκτυο διανομής, συστ. αποθήκευσης και βοηθ. μονάδες) βάζω μόνο τα δεδομένα μου για τον ηλεκτρικό θερμοσίφωνα. Ο λέβητας (δίκτυο διανομής, κυκλοφορητής, κτλ.) έχει μελετηθεί στην καρτέλα Θέρμανση, όπου έχω εισάγει όλα τα στοιχεία του. Οπότε δεν τον ξαναλαμβάνω υπόψη στο ΖΝΧ παρά μόνο ως τύπο παραγωγής ΖΝΧ.

 

Αυτό είναι το σκεπτικό μου.

Edited by γ.ταφ
Link to comment
Share on other sites

Ο κυκλοφορητής της θέρμανσης, όπως καταλαβαίνω από το σύστημα που λες, είναι ο ίδιος και για το ζ.ν.χ. (το χειμώνα). Επομένως καυστήρα και κυκλοφορητή τους ξαναβάζεις στα βοηθητικά συστήματα. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν για την ισχύ τους πρέπει να υπολογιστεί μια σταθμισμένη τιμή ισχύος με βάση τους μήνες λειτουργίας του κάθε συστήματος.

Το ίδιο αν πρέπει να βγει σταθμισμένος βαθμός απωλειών στο σύστημα αποθήκευσης, πάλι με βάση τους μήνες λειτουργίας του καθενός από τα δυο συστήματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Αγαπητέ Panos-Vicious σε συστήματα τριπλής ενεργείας, που ο λέβητας δουλεύει μόνο το καλοκαίρι, ορίζεται ο λέβητας για το χειμώνα και ο θερμοσίφωνας για το καλοκαίρι. Πρέπει να οριστεί απαραίτητα δίκτυο διανομής και απόδοση συστηματος αποθήκευσης. Βοηθητικά δεν είναι απαραίτητο να οριστούν.

 

Ως σύστημα διανομής ορίζονται οι σωληνώσεις που διοχετεύουν το ΖΝΧ στα δωματια(μπάνιο, κουζίνα) ή οι σωληνώσεις που διοχετεύουν το νερό του λέβητα στον εναλλάκτη του μπόιλερ;

 

Προφανώς, το πρώτο, άρα οι απώλειες δ.δ., όταν τo Boiler είναι το έξωτερικο και πάνω από τον συλλέκτη, είναι 8% minimum και οι απώλειες του Boiler(εξωτερικό) 12%(5+7).

 

Ο κυκλοφορητής πιστεύω ότι δεν πρέπει να οριστεί καθόλου, καθώς η ηλεκτρική του κατανάλωση υπολογίστηκε στη θέρμανση σε πλήρη ισχύ. Το ιδανικό θα ήταν να δηλωθεί δύο φορές αλλά με το ποσοστό της ισχύος που προσφέρει, έστω θεωρητικά, σε κάθε δίκτυο. Αλλά αυτό δεν ξέρω πως μπορεί να υπολογιστεί από το επιθεωρητή. Αλλά το θεωρώ υπερβολικό να δηλωθεί όλη η ισχύς του κυκλοφορητή, δύο φορές για τους χειμερινούς μήνες, δηλ. μία για κάθε δίκτυο. Αυτο με τους μήνες λειτουργίας δεν ξέρω πόσο ορθολογικό είναι διότι ήδη ο λέβητας έχει δηλωθεί μόνο για τους χειμερινούς μήνες. Αρα ο κυκλοφορητής υποστηρίζει(λειτουργεί) τον λέβητα στο ΖΝΧ μόνο τους χειμερινούς μήνες.

 

Τέλος, η ισχύς του λέβητα δεν συμμετέχει στους υπολογισμούς, συνεπώς δεν νομίζω ότι χρειάζεται απομείωση και επειδή δουλεύει μόνο το χειμώνα. ο β.α. απόδοσης είναι ο ίδιος που δηλώθηκε στη θέρμανση.

 

Θα ήθελα όμως την γνώμη σας διότι ως πολιτικός δεν έχω την δική σας εξοικίωση στο θέμα. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Για τον κυκλοφορητή, καυστήρα, κλπ που έχουν ήδη δηλωθεί στη θέρμανση έχεις δίκιο και γράψε λάθος στο προηγούμενο post μου.

Αλλά με τον λέβητα μπερδεύτηκα. Στην αρχή λες πως λειτουργεί μόνο το καλοκαίρι και πιο κάτω μόνο το χειμώνα. Συγγνώμη αλλά έχασα την μπάλα.

 

Πάντως αν δουλεύει μόνο το χειμώνα, ναι δεν χρειάζεται απομείωση με χρήση της σχέσης Pm / Pn. Βγάζεις το ng1 με χρήση μόνο της σχέσης Pm / Pgen (όπου η Pgen συμπεριλαμβάνει και την Pn).

Link to comment
Share on other sites

Έχω ΖΝΧ κ από λέβητα και με ηλεκτρισμό από το θερμοσίφωνα. Οπότε στην καρτέλα για το ΖΝΧ-παραγωγή επιλέγω και τους 2 τύπους παραγωγής ΖΝΧ με την ισχύ και το Β.Απ. του καθενός. Στα υπόλοιπα (δίκτυο διανομής, συστ. αποθήκευσης και βοηθ. μονάδες) βάζω μόνο τα δεδομένα μου για τον ηλεκτρικό θερμοσίφωνα. Ο λέβητας (δίκτυο διανομής, κυκλοφορητής, κτλ.) έχει μελετηθεί στην καρτέλα Θέρμανση, όπου έχω εισάγει όλα τα στοιχεία του. Οπότε δεν τον ξαναλαμβάνω υπόψη στο ΖΝΧ παρά μόνο ως τύπο παραγωγής ΖΝΧ.

 

Αυτό είναι το σκεπτικό μου.

θεωρώ λάθος στο δίκτυο διανομής κλπ να βάλεις του ηλεκτρικού θερμοσίφωνα. Ηταν επειδή υπάρχει αυτή η <αδικία> για το κτιριό μου το καλοκαίρι να μπορείς να περνάς δύο συστήματα για το δ.δ και το σύστημα απόθήκευσης. Τελικά αφου δεν έγινε στην 1.29 θα βάλεις βάσει τού συστ'ηματος θέρμανσης. Το δίκτυο διανομής δέν έχει σχέση αυτό πού μελετάται στην θέρμανση με αυτο του ζνχ και βέβαια ούτε το σύστημα αποθήκευσης,

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Panos-Vicious σε συστήματα τριπλής ενεργείας, που ο λέβητας δουλεύει μόνο το χειμώνα, ορίζεται ο λέβητας για το χειμώνα και ο θερμοσίφωνας για το καλοκαίρι. Πρέπει να οριστεί απαραίτητα δίκτυο διανομής και απόδοση συστηματος αποθήκευσης. Βοηθητικά δεν είναι απαραίτητο να οριστούν.

 

Συγνώμη εκ παραδρομής έγραψα το καλοκαίρι.

 

Αλλά επειδή το μεσημέρι ήμουν λίγο θολωμένος, ίσως δεν κατάλαβα και το άλλο προφανές: Αφού μιλάμε για ξεχωριστό δ.δ. ΖΝΧ τι δουλειά έχει ο κυκλοφορητής του δ.δ. του ΖΝ θέρμανσης. Αρα σε απλή κατοικία με ηλιακό που συνδέεται με το λέβητα συνήθως δεν υπάρχουν βοηθητικές μονάδες π.χ. κυκλοφορητές.

 

Φίλε katrmp, δυστυχώς δεν κατάλαβα την άποψη σου για το δ.δ. ΖΝΧ σε σχέση με το δ.δ. θερμανσης. Νομίζω ότι σε απλές κατοικίες είναι ξεχωριστά και με διαφορετικές απώλειες. Για μεγάλα κτίρια του τριτογενούς τομέα δεν γνωρίζω εάν είναι κοινό.

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

Edited by DEMETRIOS
Link to comment
Share on other sites

Αν η μονάδα παραγωγής είναι κοινή για θέρμανση και παραγωγή ΖΝΧ, και ο κυκλοφορητής μόνο ένας (δηλαδή τα επιμέρους boiler είναι σαν θερμαντικά σώματα) τότε μάλλον θα προκύψουν λάθος αποτελέσματα αν ξανακαταχωρηθεί ή έστω επιμεριστεί η ισχύς του κοινού κυκλοφορητή στην καρτέλα του ΖΝΧ.

 

.......Ως σύστημα διανομής ορίζονται οι σωληνώσεις που διοχετεύουν το ΖΝΧ στα δωματια(μπάνιο, κουζίνα) ή οι σωληνώσεις που διοχετεύουν το νερό του λέβητα στον εναλλάκτη του μπόιλερ;

 

Προφανώς, το πρώτο, άρα οι απώλειες δ.δ., όταν τo Boiler είναι το έξωτερικο και πάνω από τον συλλέκτη, είναι 8% minimum και οι απώλειες του Boiler(εξωτερικό) 12%(5+7).

Με αυτό θα διαφωνήσω, εν μέρει. Αν για παράδειγμα, έχεις ένα λέβητα κοινό για θέρμανση και παραγωγή ΖΝΧ και ένα κεντρικό boiler στο λεβ/σιο, με δικό του ξεχωριστό κυκλοφορητή για το κύκλωμα του εναλλάκτη του, η ισχύς αυτού θα πρέπει να συνυπολογιστεί στα βοηθητικά συστήματα στην καρτέλα του ΖΝΧ (μαζί με τυχόν αυτοματισμούς, ισχύ κυκλοφορητή για τη διανομή του ΖΝΧ από το boiler, ισχύ κυκλοφορητή ανακυκλοφορίας). Παρομοίως αν είχες έναν ξεχωριστό λέβητα μόνο για παραγωγή ΖΝΧ, τότε πάλι θα καταχωρούσες τα παραπάνω και επιπλέον την ηλεκτρική ισχύ που καταναλώνει ο καυστήρας του.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.