Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελάχιστη στρώση χαλικιού για να μη φυτρώνουν αγριοχόρτα


Recommended Posts

δώσε μου μια μέρα για να πάω να το δώ.

 

Λοιπόν το βρήκα απο τον γείτονα

 

1 λίτρο γεωπονικό ξύδι + 1 κουταλιά της σούπας σαπούνι πράσινο τριμμένο + 1/4 λίτρο λάδι πορτοκαλιού. Εμένα μου το φτιάχνει ο ίδιος. Το ρίχνω με ποτιστήρι κάθε 6 μήνες. Βασικά το ξύδι σκοτώνει, το λάδι καταστρέφει την ρίζα και το σαπούνι κόβει τον αέρα.

Edited by Ροδοπουλος
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

περίπου για 10 τμ.

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Χωρίς να μπορώ να το στηρίξω και εγώ με την σειρά μου με ISO θα πω μια δικιά μου πρόσφατη εμπειρία.. σε εργασίες διαμόρφωσης περιβάλλοντος χώρου έκανα τομές κάθετες για να ρίξω αποχέτευση και όμβρια στα δίκτυα. Τα όμβρια τα ρίξαμε σε αγωγό-στραγγιστήρι κατασκευασμένο προ 5 ετίας στο έρεισμα το δρόμου ως εξής (από πάνω προς τα κάτω): 20 πόντοι περιπου προδιαλογή, γεωύφασμα διαπερατό, σκύρα (εγκιβωτισμού) περίπου 20 πόντους από ράχη αγωγού, τσιμεντοσωλήνας διάτρητος σκυρα γεωύφασμα.. το όμορο του αγωγού οικόπεδο εντελώς χορταριασμένο με φυτικά σε βάθος 20-30 πόντους.

 

Το γεωύφασμα λοιπόν από ότι είδα και την διαπερατότητα του είχε διατηρήσει και δεν το είχαν διαπεράσει τα φυτικά...Ξαναλέω απλή προσωπική εμπειρία...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.