Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ημιυπαίθριοι χώροι σε προσθήκη ορόφου


Mari

Recommended Posts

για το πραγματοποιούμενη δόμηση δεν το έχω διευκρινίσει

(πρέπει να το κοιτάξω, οπότε αφήνω τα μηνύματα μέχρι να το δούμε)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

για τους ημ/χωρους ισχυει 15% επι των τ.μ. της προσθηκης...δεν υπαρχει περιορισμος βαθους αλλα πλατους..οπως και να ισχυει ο κανονας βαθος ισος ή μικροτερος του πλατους..το πλατος του ημ/χωρου δεν μπορει να ειναι μικροτερο απο 2,50 μετρα...

Link to comment
Share on other sites

Ν 3843/10

Άρθρο 9

1. Η παράγραφος 2 του άρθρου 11 του ν. 1577/1985 (ΦΕΚ

210 Α΄), όπως αυτή αντικαταστάθηκε με την περίπτωση α΄ της παραγράφου 1 του άρθρου 40 του ν. 3775/ 2009 (ΦΕΚ 122 Α΄) αντικαθίσταται ως εξής:

«2. Εξώστες και ημιυπαίθριοι χώροι συνολικής επιφάνειας έως 35% αυτής που επιτρέπεται να δομηθεί

συνολικά στο οικόπεδο, δεν υπολογίζονται στο συντελεστή δόμησης.

Από το ανωτέρω ποσοστό οι ημιυπαίθριοι χώροι δεν επιτρέπεται να υπερβαίνουν το 15% του συντελεστή δόμησης.

Για την εφαρμογή της παραγράφου αυτής, οι ημιυπαίθριοι χώροι πρέπει να έχουν πλάτος τουλάχιστον 2,50 μ. και βάθος μικρότερο ή ίσο με το πλάτος τους.

Οι διατάξεις της παραγράφου αυτής εφαρμόζονται τόσο για τα νέα κτίρια, όσο και για τις προσθήκες σε υφιστάμενα κτίρια.

Ειδικότερα από τους εξώστες και ημιυπαίθριους χώρους που κατασκευάζονται σε προ−

σθήκη κτιρίου, στη συνολική επιφάνεια που προκύπτει από το σ.δ. δεν υπολογίζεται επιφάνειά τους έως 35% της επιφάνειας που αντιστοιχεί στην προσθήκη.

Και στην περίπτωση αυτή από το ανωτέρω ποσοστό οι ημιυπαίθριοι χώροι δεν επιτρέπεται να υπερβαίνουν το 15% του σ.δ. της προσθήκης.»

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Δηλαδή αν εχω δικαιωμα δομησης 300 τετραγωνικά κ χτίσω τα 100,θα εχω δικαίωμα για η/χ κ εξώστες 300 *0,35=105 κ από τους οποίους το 15% η/χ το πολύ,δηλ. 45τετρ.Αν είναι σοφίτα πρέπει να ισχυσει κ η αναλογικότητα?ή μας ενδιαφέρουν τα συνολικά τετραγωνικά?το οτι οι η/χ δεν πρέπει να ξεπερνούν το 15% σημαινει πως κ οι εξώστες να ειναι στο υπολοιπο 20%,(δεν νομίζω)

Link to comment
Share on other sites

βασικα.....300 τ.μ σ.δ 105 εξωστες και 45 απο τα οποια το πολυ η/χ ...ετσι ειναι.......επειδη πηγα να περασω και η/χ για σ.δ απο παλια αυτο περνα μονο σε ''ειδικες περιπτωσεις΄΄ τοχα δει και πηγα να το κανω δνε ξυπνησα ενα πρωι και την ειδα αλλιως....

 

 

με τον σταυρο στο χερι λιγα καταφεραμε

Link to comment
Share on other sites

για το πραγματοποιούμενη δόμηση δεν το έχω διευκρινίσει

(πρέπει να το κοιτάξω, οπότε αφήνω τα μηνύματα μέχρι να το δούμε)

 

ετσι όπως αναγράφεται στο αρθρο εγω καταλαβαίνω πως αν πρόκειτε για νεα οικοδομή στο 35% των τετραγωνικών που συνολικά επιτρέπονται στο οικόπεδο κ ας χτίσεις λιγότερα,αλλά αν πρόκειτε για προσθήκη τότε πάει στα πραγματοποιούμενα της προσθήκης, κ για αναλογικότητα με τους ορόφους δεν αναφέρει πουθενά τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Τελικά αν έχουμε δόμηση 200 τμ και ο πελάτης θέλει να χτίσει δύο ορόφους τμηματικά (μία άδεια για ισόγειο και μετα απο χρόνια άλλη μια αδεια προσθήκης οροφου), αλλά με όλους τους Η/Υ χώρους στο ισόγειο, αυτό γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ισχύει είναι:

 

Εγγρ-46033/8844/87. [ ΙΣΧΥΕΙ απο 23.7.1987 ]

"Ημιυπαίθριοι και σε άλλον όροφο εκτός της προσθήκης".

 

Σε απάντηση σχετικού, σας γνωρίζουμε ότι σύμφωνα με το γ'

εδάφιο της παρ. 2 του άρθρου 11 του Ν-1577/85, σε περίπτωση

προσθήκης δεν προσμετρούνται στο ΣΔ εξώστες και ημιϋπαίθριοι

χώροι συνολικής επιφάνειας που αντιστοιχεί στην προσθήκη. Οι

ημιϋπαίθριοι χώροι επιτρέπεται να προβλεφθούν και σε άλλον όροφο

από αυτόν που γίνεται η προσθήκη, εφ'όσον τηρηθεί η

προαναφερόμενη διάταξη.

Επίσης σας γνωρίζουμε ότι, σχετικά με την απαίτηση

προσπέλασης προς τους ακαλύπτους χώρους του οικοπέδου έχουμε

αναφερθεί στο 48578/87 έγγραφό μας που σας έχουμε στείλει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επειδή μου προέκυψε ένα θεματάκι με ενα αυθαίρετο, που έχει στεγασμένο χώρο και ανοιχτό από δυο πλευρές, μεγέθους 3τμ *8,24τμ θα ήθελα να ρωτήσω αν αυτός μπορεί να θεωρηθεί ημιυπαίθριος?

Ευχαριστώ.

Υ.Γ

νέα συνάδελφος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.