Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Πάλι λέμε γενικότητες, ενώ έχουμε συγκεκριμένες πληροφορίες από το φίλο μας: 10 χρόνια έβγαζε άδειες, τακτοποιούσε αυθαίρετα και συμμετείχε και σε κάποια έργα οδοποιϊας. Πώς ακριβώς πρέπει να τα παρουσιάσει ώστε να κάνει την καλύτερη δυνατή εντύπωση? Να πει ότι είναι μηχανικός οικοδομικών έργων που ψάχνει μια θέση σ' αυτό το αντικείμενο? Και να γράψει ως πρόσθετη πληροφορία τη συμμετοχή στα έργα οδοποιϊας?

 

Καταρχήν το "τακτοποιώ αυθαίρετα" δεν υπάρχει στο εξωτερικό, τουλάχιστον στις χιλιάδες αγγελίες που έχω δει ανά τα χρόνια δεν είδα ποτέ κάτι παρόμοιο και το "βγάζω άδεια" επίσης. Εγώ θα έλεγα πως είναι καλύτερα να προσανατολιστεί είτε στο Structural Engineer κομμάτι είτε στο Site Engineer σαν επιβλέπων δηλαδή,δικιά μου άποψη είναι αυτή αλλά ίσως κάποιος ΠΜ με εμπειρία στο εξωτερικό μπορεί να προτείνει κάτι καλύτερο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μία ερώτηση για τους σχετικούς με την Αγγλική πραγματικότητα:

 

40k/χρόνο μεικτά για Λονδίνο είναι καλά; Γύρω στα 2500 καθαρά /μήνα δεν βγαίνει;

 

ps. Έχω 5+ χρόνια εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

η έκδοση άδειας εμπεριέχει τη μελέτη και την επίβλεψη. έστω ότι έχει βγάλει 10 άδειες σπιτιών που τα μελέτησε και τα επέβλεψε ο ίδιος. αυτό πώς γράφεται σε ένα βιογραφικό?

 

το θέμα των τακτοποιήσεων και των λοιπών διεκπεραιώσεων μπορεί να αναφερθεί ως εμπειρία στη διαχείριση των υποθέσεων που έχουν να κάνουν με τις κρατικές υπηρεσίες?

 

και σαν οδοποιός, μπορεί απλά να επέβλεπε το βούλωμα λακουβών με άσφαλτο. τι να πει? εξειδίκευση στη συντήρηση οδοστρωμάτων?

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση για τους σχετικούς με την Αγγλική πραγματικότητα:

 

40k/χρόνο μεικτά για Λονδίνο είναι καλά; Γύρω στα 2500 καθαρά /μήνα δεν βγαίνει;

 

ps. Έχω 5+ χρόνια εμπειρία.

 

40k τον χρόνο είναι αρκετά καλά και αφορούν συνήθως θέσεις IEng ή CEng. Καθαρά είναι 2523.93GBP τον μήνα.Μπορείς να το κοιτάς εδώ αυτό 

 

 

η έκδοση άδειας εμπεριέχει τη μελέτη και την επίβλεψη. έστω ότι έχει βγάλει 10 άδειες σπιτιών που τα μελέτησε και τα επέβλεψε ο ίδιος. αυτό πώς γράφεται σε ένα βιογραφικό?

 

το θέμα των τακτοποιήσεων και των λοιπών διεκπεραιώσεων μπορεί να αναφερθεί ως εμπειρία στη διαχείριση των υποθέσεων που έχουν να κάνουν με τις κρατικές υπηρεσίες?

 

και σαν οδοποιός, μπορεί απλά να επέβλεπε το βούλωμα λακουβών με άσφαλτο. τι να πει? εξειδίκευση στη συντήρηση οδοστρωμάτων?

 

Το μελέτη έγκειται ουσιαστικά στο κομμάτι του Structural Engineer και το επίβλεψη στο κομμάτι του Site Engineer ασχέτως του ότι μιλάμε για πολύ μικρό έργο όπως είναι π.χ μία μονοκατοικία. Οι διεκπεραιώσεις τέτοιου τύπου δεν νομίζω ότι "κολακεύουν" το βιογραφικό ενός μηχανικού και εκτός αυτού λίγη σημασία έχουνε σε μία χώρα με άλλους νόμους, άλλες προδιαγραφές κτλ. Το κομμάτι του οδοποιού είναι ένα μικρό κομμάτι που νομίζω υπάγεται στο Infrastructure Engineer αν και έχω δει και Road Engineer.Υπάρχει φοβερή εξειδίκευση.Εκεί που πιστεύει ο καθένας ότι είναι δυνατό το βιογραφικό του, εκεί ας επικεντρωθεί. Κι εγώ έχω προϋπηρεσία σαν Μεσίτης Ακινήτων αλλά δεν το έχω βάλει καν το βιογραφικό μου γιατί δεν με ενδιαφέρει κάτι τέτοιο

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά σαν υποδείξεις είναι λογικά, ωστόσο ο μέσος υποψήφιος λίγο πολύ έχει κάνει διάφορες εργασίες από λίγο και αν επικεντρωθεί μόνο σε μία κινδυνεύει να έχει πολύ λίγα να παρουσιάσει. Και τότε ο εξεταστής θα σημειώσει ότι υπάρχει κενό. Πόσο structural μπορεί να χαρακτηριστεί ένας μηχανικός που έχει χτίσει καμια δεκαριά μόνο απλές οικοδομές? Όλο τον υπόλοιπο καιρό τι θα πει ότι έκανε?

 

Εφόσον ο εργοδότης αποφασίζει να προσλάβει έναν ξένο, νομίζω ότι είναι συμβιβασμένος με τα δεδομένα της χώρας προέλευσης. Οπότε ό,τι και να του γράψεις η αλήθεια δε κρύβεται. Κι αν κανείς είχε μια τόσο φοβερή εξειδίκευση δε θα ήταν άνεργος στη χώρα του, ούτε θα έψαχνε δουλειά μέσω πρακτορείου.

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά σαν υποδείξεις είναι λογικά, ωστόσο ο μέσος υποψήφιος λίγο πολύ έχει κάνει διάφορες εργασίες από λίγο και αν επικεντρωθεί μόνο σε μία κινδυνεύει να έχει πολύ λίγα να παρουσιάσει. Και τότε ο εξεταστής θα σημειώσει ότι υπάρχει κενό. Πόσο structural μπορεί να χαρακτηριστεί ένας μηχανικός που έχει χτίσει καμια δεκαριά μόνο απλές οικοδομές? Όλο τον υπόλοιπο καιρό τι θα πει ότι έκανε?

 

Εφόσον ο εργοδότης αποφασίζει να προσλάβει έναν ξένο, νομίζω ότι είναι συμβιβασμένος με τα δεδομένα της χώρας προέλευσης. Οπότε ό,τι και να του γράψεις η αλήθεια δε κρύβεται. Κι αν κανείς είχε μια τόσο φοβερή εξειδίκευση δε θα ήταν άνεργος στη χώρα του, ούτε θα έψαχνε δουλειά μέσω πρακτορείου.

 

Παραφράζοντας το γνωστό ρητό που λέει: " Dress for the job you want, not the job you have" θα έλεγα, φτιάξε το βιογραφικό σου με βάση την δουλειά που θέλεις και όχι με τις δουλειές που είχες.Εννοείται ότι θα αναφέρεις και την υπόλοιπη εμπειρία και προϋπηρεσία σου, αλλά αν εμπλουτίσεις το βιογραφικό σου με λεπτομέρειες για το Structural κομμάτι, είναι πιθανότερο να κυνηγήσεις και να πετύχεις αυτό. Επίσης, με την ευκαιρία που μου έδωσες, να πω, ότι το βιογραφικό μας δεν είναι κάτι το στατικό, φροντίζουμε να το διαμορφώνουμε ανάλογα με το σε ποιά εταιρία και σε ποιά θέση απευθυνόμαστε.Εάν μαζί με το structural σε ενδιαφέρει και το κομμάτι του Sales engineer π.χ και έχεις κάποια αντίστοιχη προϋπηρεσία, στο βιογραφικό που θα στείλεις για μία θέση Sales Engineer θα "υποφωτίσεις" το Structural κομμάτι και θα ενισχύσεις το Sales και αντίστοιχα θα αλλάξει και το cover letter σου ή το Career objective που είπε ο συνάδελφος παραπάνω. Πρέπει δηλαδή κάθε φορά να τονίζεις ότι θέλεις να πας σε αυτή την δουλειά και γιατί έχεις την γνώση και θα κάνεις την διαφορά αλλά και γιατί σου αρέσει όντως και δεν πας από ανάγκη ακόμα και αν αυτό ισχύει

Link to comment
Share on other sites

Αν ημουν 10 χρονια σε ενα τομεα θα ειχα ακομη δουλεια ´η θα εβρισκα αμεσως.

Στην αρχη εκανα οικοδομικες αδειες ,μετα στατικα για μεγαλα εργα ,μετα ανακατασκευη και συντηρηση δημ κτιριων και μονωσεις,μετα σε εργοταξιο οδοποιιας και τα τελευταια χρονια σχεδον τιποτε (οπως ολοι)εκτος απο κατι αυθαιρετα και ΠΕΑ...

Οποτε λιγο structural ,κυριως για site engineer αντε και για project manager assistant στοχευω...

 

Τι καταλαβα απο ολα αυτα.

Αγγλια πρεπει να πας μεινεις εκει πρωτα αρα θες χρημα στεγη κλπ. Μετα να ψαχνεις και φυσικα να γραφτεις στο ICE να παρεις social security κλπ

 

Εμιρατα πολυ χλωμο απο ιντερνετ εκτος αν εχεις καποιον να σε προτεινει,ολο το συμπαν εκει κανει αιτησεις...γιατι να πας ψαχνοντας θες ενα καρο λεφτα.

 

 

Αυστραλια Ν Ζηλανδια Καναδα μακρυα αλλα εχει δουλειες ομως το θεμα βιζας μεγαλο πχ εμενα μου ζηταγανε να εχω κανει αρχικη αιτηση για initiation visa που κοστιζει αρχικα 600€!!!!! Να δουν οτι πραγματικα θελω να παω..και τους λεω χωρις job offer δεν μπορω....εκει ζητας sponsorship για την βιζα και τα tickets στον εργοδοτη..

Κοιταω καιρο στο linkedin κανω ρεκρουιτερς φιλους γραφτηκα και σε πολλα σαιτ εταιριων οπως κ σε πολλα job site και recruiters κλπ κλπ εχω 2-3 βιογραφικα διαμορφωμενα...απλα αυτη η ιντερνετικη αναζητηση τοσο καιρο με κουρασε αρκετα...

 

Λυση μονο ενα μεταπτυχιακο εξω και να ψαχνω ταυτοχρονα ´η να παω να δουλευω σε ασχετες δουλειες μεχρι να βρω κατι;; Γιατι απο ιντερνετ και recruiters χλωμο το βλεπω..εως τωρα και μετα απο ενα χρονο ψαξιμο!

 

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις συναδελφοι

 

Δεν ειχα ποιον να ρωτησω!!!εδω που ζω τωρα (επαρχια) κανεις μηχανικος δεν ξερει τι ειναι αυτα που συζηταμε...)))))

Edited by billaras75
Link to comment
Share on other sites

Αν ημουν 10 χρονια σε ενα τομεα θα ειχα ακομη δουλεια ´η θα εβρισκα αμεσως.

Στην αρχη εκανα οικοδομικες αδειες ,μετα στατικα για μεγαλα εργα ,μετα ανακατασκευη και συντηρηση δημ κτιριων και μονωσεις,μετα σε εργοταξιο οδοποιιας και τα τελευταια χρονια σχεδον τιποτε (οπως ολοι)εκτος απο κατι αυθαιρετα και ΠΕΑ...

Οποτε λιγο structural ,κυριως για site engineer αντε και για project manager assistant στοχευω...

 

Τι καταλαβα απο ολα αυτα.

Αγγλια πρεπει να πας μεινεις εκει πρωτα αρα θες χρημα στεγη κλπ. Μετα να ψαχνεις και φυσικα να γραφτεις στο ICE να παρεις social security κλπ

 

Εμιρατα πολυ χλωμο απο ιντερνετ εκτος αν εχεις καποιον να σε προτεινει,ολο το συμπαν εκει κανει αιτησεις...γιατι να πας ψαχνοντας θες ενα καρο λεφτα.

Οι ελληνικες εκει ζητανε 15 χρονια εμπειρια για να δωσουν 2000;;;κατι τετοια ακουω

 

Αυστραλια Ν Ζηλανδια Καναδα εχει δουλειες αλλα εκει πχ εμενα μου ζηταγανε να εχω κανει αρχικη αιτηση για initiation visa που κοστιζει αρχικα 600€!!!!! Να δουν οτι πραγματικα θελω να παω..και τους λεω χωρις job offer τι αιτηςη να κανω....εκει ζητας sponsorship για την βιζα και τα εισητηριαστον εργοδοτη..αλλα πολυ μακρυα δεν ξερω αν αξιζει.

 

Κοιταω στο linkedin γραφτηκα και σε σαιτ εταιριων σε πολλα job site και recruiters κλπ κλπ εχω 2-3 βιογραφικα διαμορφωμενα...απλα αυτη η ιντερνετικη αναζητηση με κουρασε

  • Hostel στο Λονδίνο 30 λίρες την βραδιά επί 30 βράδια = 900 λίρες
  • Κόστος καθημερινό για φαγητό 5 λίρες επί 30              = 150 λίρες
  • Κάρτα oyster για μετακινήσεις 1 μήνα                           = 120 λίρες
  • Αγγλική κάρτα sim για κινητό τηλέφωνο                        = 20 λίρες
  • Έξοδα ταξιδιού                                                              = 100 λίρες
  • Διάφορα άλλα έξοδα                                                      = 210 λίρες

 

Σύνολο 1500 λίρες

 

Μπορείς εφόσον δεν έχεις κάποιον γνωστό, να πας 1 μήνα στο Λονδίνο, να έχεις παραμάσχαλα καμμιά 20αριά βιογραφικά (με διεύθυνση του hostel και το κινητό τηλέφωνο που θα έχεις πάρει) και συστατικές και να πας σε κάθε ένα από αυτά τα Engineering Agencies να μιλήσεις. Στην καλύτερη στο τέλος του μήνα θα έχεις ήδη δουλειά, στην χειρότερη θα έχεις κάποιες συνεντεύξεις και θα έχεις μαζέψει εμπειρία. Μπορείς επίσης ταυτόχρονα να βρεις κάτι σε part time ώστε να παρατείνεις τον χρόνο διαμονής σου εκεί και να αυξήσεις τις πιθανότητες.Καταλαβαίνω ότι είναι πολύ ζόρικο να μην έχεις κάπου να  μείνεις αλλά τί έχεις να χάσεις πέρα από τις 1500 λίρες;

Edited by project.breeze
Link to comment
Share on other sites

5 λίρες φαγητό/μέρα; Τι θα τρώει ο άνθρωπος; Δεν υπαρχουν αυτα. Τοσα ξοδεύω εγω καθε μερα στο φαγητό αν και εχω και δωρεάν γεύμα στη δουλεια.

Αναλόγως σε τι ζώνη θα μένει Λονδινο. Απο εκει ξεκινάμε να συζητάμε για κόστος σε σπιτι. Τα 40,000 ειναι οκ, αλλα ο συγκάτοικος ειναι υποχρεωτικός συνήθως. Και παλι όμως, ανάλογα τη ζώνη. Για περιορισμένο μπατζετ νομιζω πως τα Midlands (Νοττιγχαμ, Μπέρμιγχαμ) ειναι καλοί προορισμοί. Επισης, το Μάντσεστερ ειναι οκ, όπως επισης και νότια το Σαουθαμπτον.

Η ανεργία εδω ειναι κατω απο 6%. Ψάχνουν μηχανικούς σαν τρελοί. Ειναι καλή κινηςη το να έρθει κάποιος εδω, και πιστεύω ότι δουλεια υπάρχει όλους. Job sites, LinkedIn και υπομονή.

Για βιογραφικό, δεν υπάρχει σωςτο και λάθος. Υπαρχουν τα στοχευμένα βιογραφικά. Ανάλογα με τη θεςη και αυτα που ζητάει, το προσαρμοζεις. Το format να ειναι απλά τέλεια aligned χωρίς λάθη ορθογραφικά και συντακτικά και να διαβάζεται ευκολα. Το cover letter δεν αναφέρθηκε πουθενά, αλλα κανει τη διαφορά. Προσωπικά εχω μια σελίδα βιογραφικό και cover letter οπου ξεδιπλώνω την άποψη μου με επιχειρήματα για την καταλληλότητα μου για τη θεςη.

Υ. Γ: Συγνώμη για το ακατάστατο των σκέψεων μου, απλά προσπάθησα να καλυψω οσα θέματα μπορούσα σε ενα μήνυμα :)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δυο σελιδες βιογραφικο ειναι αρκετες νομιζω . Κατα τα αλλα να το διαμορφώνεις ,εστω και ελαφρως , αναλογα την θεση που κυνηγάς.

Απεφυγε ψεμματα και υπερβολες , σε ολες τις συνεντευξεις σε σοβαρη ή εστω μισοσοβαρη εταιρία δεν τους νοιαζει και τοσο το ποιηματακι που θα πεις για το τι εχεις κανει. Θα αρχισουν να ζηταν συγκεκριμενα παραδειγματα οπου αντιμετωπισες συγκεκριμενες καταστασεις καθως και συγκεκριμενα προτζεκτ που δουλεψες.

 

Αν εσυ πας και γραψεις οτι εχεις πχ ολοκληρα 10 χρονια εμπειρια ως project manager και σε αρχισουν στα "αντιμετωπισατε την ταδε κατασταση ποτε? και αν ναι πως?" x20      δεν θα τους παρει πανω απο 5 λεπτα να καταλαβουν οτι εγραψες αερολογιες. Μην ξεχνας οτι το οπως εσενα η δουλεια σου ειναι να βγαζεις στατικα και να επιβλεπεις εργα , αυτονων ειναι να προστατευουν την εταιρία απο πιθανα bad hires

 

Επισης να κρατας σε αρχειακι excel που και ποτε εκανες αιτηση 

Edited by lefe
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.