Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Η απάντηση σου σε σωστη κατευθυνση αλλα ελλειπης ωστοσο, με ευθυνοφοβια κ υπεκφυγη για το αν θα τη ριξεις η όχι κ γιατι, ενω απο την ασαφεια της προκυπτει οτι μαλλον δεν θα την εριχνες. Επισης ειδες το θεμα μονοδιαστατα απο θεμα ποιοτητας ενω ενημερώθηκες οτι δεν δινονται αλλες παραμετροι κ οτι ειναι παγιδα.

 

Με τα κριτηρια των προηγουμενων ποστς σου, ακομα κ εσυ με τις τριαντα τοσες δημοσιευσεις σου θα κρινοσουν ανεπαρκής.

 

Καλες γιορτές, κουραστηκα να γραγω απο το κινητό

Edited by [email protected]
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπορείς να το ρίξεις με σέσουλα όχι με αντλία με μία διαβροχή της βαρέλας για να ρίξεις τη θερμοκρασία και με τη προύπόθεση οτι δεν θα το μάθει κανείς

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Κε Ροδόπουλε, αν και δεν σας γνωρίζω, διαβάζω τα post σας και καταλαβαίνω ότι και ενημερωμένος είστε και εμπειρία από το εξωτερικό έχετε. Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί επιμένετε να αποθαρρύνετε τους συναδέλφους που ψάχνουν δουλειά έξω. Τα παραδείγματα που αναφέρετε μπορεί να είναι σωστά, έχουν όμως σχέση μόνο με μεγάλες εταιρείες και μεγάλα έργα. Δεν είναι απαραίτητο κάποιος που ψάχνει δουλειά έξω να βρει δουλειά μόνο σε μεγάλη εταιρεία. Υπάρχουν και μικρές εταιρείες που δραστηριοποιούνται στο χώρο και συγκεκριμένα στην Αγγλία υπάρχει πολύ μεγάλη ζήτηση (τουλάχιστον για structural που γνωρίζω) και το γνωρίζω από προσωπική εμπειρία και όχι γιατί κάποιος μου το είπε.

Γιατί λοιπόν να μην μπορεί να ξεκινήσει κάποιος σε μια μικρή/μεσαία εταιρεία, να αποκτήσει εμπειρία και μετά αν παρουσιαστεί η ευκαιρία να πάει και σε μεγαλύτερη. Δεν είναι ανάγκη να ξεκινήσουμε από αεροδρόμια και γέφυρες.

Συγκεκριμένα μάλιστα όσον αφορά στους μισθούς, όσα γράφετε έχουν μόνο σχέση με Μέση Ανατολή. Είναι αδιανόητο σε χώρες του δυτικού κόσμου  κάποιος να πάρει μικρότερο μισθό μόνο και μόνο επειδή είναι Έλληνας ή Ινδός ή Πακιστανός. Μπορεί να πάρει χαμηλότερο μισθό λόγω έλλειψης εμπειρίας αλλά σε καμία περίπτωση λόγω καταγωγής και μάλιστα το τελευταίο διώκεται και ποινικά (discrimination).

 

Το έχω ξαναγράψει στο φόρουμ, το να βρει κάποιος δουλειά έξω δεν είναι εύκολο αλλά δεν είναι και ακατόρθωτο. Θέλει υπομονή πείσμα και διάβασμα και συγκεκριμένα πολύ υπομονή πολύ πείσμα και πολύ διάβασμα.  

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση σου σε σωστη κατευθυνση αλλα ελλειπης ωστοσο, με ευθυνοφοβια κ υπεκφυγη για το αν θα τη ριξεις η όχι κ γιατι, ενω απο την ασαφεια της προκυπτει οτι μαλλον δεν θα την εριχνες. Επισης ειδες το θεμα μονοδιαστατα απο θεμα ποιοτητας ενω ενημερώθηκες οτι δεν δινονται αλλες παραμετροι κ οτι ειναι παγιδα.

 

Με τα κριτηρια των προηγουμενων ποστς σου, ακομα κ εσυ με τις τριαντα τοσες δημοσιευσεις σου θα κρινοσουν ανεπαρκής.

 

Καλες γιορτές, κουραστηκα να γραγω απο το κινητό

 

κοίταξε φίλε ζαβι

 

προσωπικά θες να με πεις ευθυνοφοβο να με πεις, θες να με πεις ανεπαρκή να με πεις αλλα ποτε μου δεν μου τέθηκε τέτοιο δίλημμα σε κανένα έργο που έχω πάρει μέρος όπως δεν έχει τεθεί και σε κανένα άλλον που γνωρίζω, Βαρέλα με 3 ωρες καθυστέρηση αν η μελέτη σύνθεσης δεν υποστηρίζει τον χρονισμό αυτό δεν έμπαινε στο εργοτάξιο. Οταν είχαμε απομακρυσμένο παρασκευαστήριο πάντα κάναμε μελέτη σύνθεσης για να καλύψουμε τον χρόνο μεταφοράς. Αν αυτα δεν υπηρχαν η βαρελα πίσω απο την πύλη. Προσωπικά ποτέ δεν θα δεχόμουνα σε έργο να πληρώνω κάποιον για να σκέφτεται αν η βαρέλα των τριών ωρών κάνει ή οχι και σε καμία περίπτωση δεν θα αφηνα τον υπεργολάβο να μου στέλνει τέτοιες βαρέλες διότι την επόμενη ημέρα θα μου έστελνε κάτι άλλο χειρότερο. Φίλε Ζαβι έχω μια τελείως διαφορετική νοοτροπία. Αν θέλεις η νοοτροπια μου είναι στην λογική οτι για 200Ε βαρέλα δεν θα κάτσω να σκάσω αλλα θα βρω αφορμή να  πάρω μεγαλύτερη έκπτωση απο το παρασκευαστήριο για να αυξήσω τόσο το δικό μου bonus οσο και τον υπολοίπων.  Μην ξεχνάς οτι υπάρχουν contractual clauses που αν εφαρμοστούν το παρασκευαστήριο θα πληρώσει πολλά κερατιάτικα απο τους δικηγόρους και θα είναι καλύτερο να μου δώσει το 15%.   

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση ψιλοάσχετη προς Ροδόπουλο. Ολα αυτά δεν ξεφεύγουν από το πεδίο του μηχανολόγου μηχανικού που έχεις σαν τίτλο? Εχεις και δεύτερο πτυχίο, τα έμαθες στην πορεία ή κάνω κάποιο λάθος?

Link to comment
Share on other sites

O Χρήστος; τεράστια εμπειρία σε εργοτάξια.Εδώ θα αλλάξουμε εμείς ειδικότητα σε λίγο και θα πάρουμε τη δική του.Εγώ Χρήστο κατάλαβα απο το ερώτημα του Zavi οτι η βαρέλα περιμένει εσένα (τον μηχανικό) 3 ώρες....

 

" Αν θέλεις η νοοτροπια μου είναι στην λογική οτι για 200Ε βαρέλα δεν θα κάτσω να σκάσω αλλα θα βρω αφορμή να  πάρω μεγαλύτερη έκπτωση απο το παρασκευαστήριο για να αυξήσω τόσο το δικό μου bonus οσο και τον υπολοίπων.  Μην ξεχνάς οτι υπάρχουν contractual clauses που αν εφαρμοστούν το παρασκευαστήριο θα πληρώσει πολλά κερατιάτικα απο τους δικηγόρους και θα είναι καλύτερο να μου δώσει το 15%. "

 

Τι ανάγκη έχεις ; είσαι ένας ευτυχισμένος άνθρωπος!!! :smile:

Edited by McRaster
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.