Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

εαν φτασουμε να λεμε στους νεους μηχανικους τραβα γινε ψαρας για να ζησεις αρκει να εισαι ελλαδα ή εξω εισαι χειροτερος απο πολλους και δεν εχεις τυχη τοτε τα λογια περιτευουν..

 

ας μπουν πρωτα φυλακη οσοι πρεπει και μετα μιλαμε για επανιδριση κρατους και θυσιες τετοιου μεγεθους απο μερια μας..γιατι εκει που σταματα η δικαιοσυνη παυει να υπαρχει κρατος..

 

προς το παρον καθεις γραφει την μοιρα του..αλλοι ψαρευοντας και αλλοι τιμοντας τις θυσιες των γονιων τους να σπουδασουν και τα χρονια τους πανω στα θρανια..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ανεμονα

 

Ο τοπος εχει γεμισει ψωναρες που δεν πανε να δουλεψουν αν δεν κανουν αυτο που σπουδασαν.

 

Αρκετοι μαλιστα θεωρουν ακρως υποτιμητικο να κανουν διαφορετικη δουλεια απο την ειδικοτητα τους, κ μαλιστα με πολυ υψηλες μισθολογικες απαιτησεις.

 

Το εξωτερικο δεν ειναι πανακεια. Τα πραγματα δεν ειναι ευκολα για τους μηχανικους στα περισσοτερα μερη. Κανεις δεν ειναι υποχρεωμενος να κανει αυτο που σπουδασε. Η αναγκη να πληρωσεις λογαριασμους σε οδηγει στην εργασια. Πολλοι πετυχημενοι επιχειρηματιες σε ασχετους κλαδους ειναι μηχανικοι.

 

Τελος, οι γονεις μας μας σπουδασαν για να γινουμε καλυτεροι ανθρωποι, κ οχι για να χεζομαστε στα λεφτα. Ισως και να μας σπουδασαν για να εχουμε ενα καλυτερο μελλον σε σχεση με τους αμορφωτους. Και για να εχουμε ενα επιπλεον οπλο αν δεν εχουμε βυσματα.

 

Δεν περιμενουν οι γονεις μας να αναδειχθουν μεσω της εργασιας μας. Αυτα τα ελεγαν την εποχη του παγκαλου του πρεσβυτερου.

 

Ωστοσο, το φαινομενο brain drain ειναι αναποφευκτο, για αλλους λογους, μακροοικονομικους. Ο καθενας οπως γουσταρει πραττει. Τονωσε λιγο το ηθικο σου φιλε ανεμονα, πιες ενα ποτακι, κατσε σε ενα παρκο στον ηλιο, διαβασε την προδοτικη μας ιστορια στην παραλια, σκεψου τι θα κανεις για εισοδημα, ΚΑΙ ΚΑΝΤΟ.

 

Αυτη ειναι η λογικη. Κ αν αποτυχεις, δημιουργησε ενα τοσο τεραστιο χρεος που θα μεινεις στην ιντερπολ για παντα, κ τοτε φυγε δια παντος.

 

Χωρις αγωνα μονο οι παραλυτοι τα παρατανε.

 

Μπορεις να απαντας στο ποστ μου χωρις να πατας το quote. Λιγο πιο κατω απο το quote εχει ολοκληρο κειμενογραφο

Link to comment
Share on other sites

zavi γενικα εισαι σωστος στα λεγομενα σου αλλα δε πιστευω οτι θα μενες στην ελλαδα τρώγοντας κονσερβα μονο κ μονο για να σαι στην ελλαδα.

Και αν ο μηχανικος κανει αλλη δουλεια, τοτε αυτος που κανει ή που πρεπει να κανει αυτη την αλλη δουλεια τι πρεπει να κανει?....να πεθάνει ή να φυγει εξω? αλλα οχι ξεχασα. Στην ελλαδα ο αλλος γινεται ΔΥ κ ο μηχανικος περιμενει τη δευτερα παρουσια (της παχιας αγελαδας ΙΙ).

Link to comment
Share on other sites

Οποιος φευγει στο εξωτερικο για τα θησαυρησει ειναι αστειος...

Πας στο εξωτερικο για να δουλευεις οπως εδω (μπορει και σε χειροτερες εργασιακες συνθηκες) αλλα τουλαχιστον να μην τρως στη μαπα αυτο το μπουρδ@λο που ειναι το κρατος μας, να εχεις καποιου επιπεδου παροχες κτλ κτλ...

 

ΥΓ. φυσικα και υπαρχουν θεσεις μηχανικων για να θησαυρησεις αλλα ειναι μαλλον λιγες ή για λιγους...

Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανικός όπως κι ο κάθε είδους επαγγελματίας έχει δικαίωμα να "κυνηγήσει" την επιστήμη του, την τέχνη του ή την τρέλα του ανάλογα και να κάνει καριέρα όπου οι περιστάσεις του το επιτρέπουν και είναι ευνοϊκές για την επαγγελματική του ανέλιξη.

Τα άλλα υπέρ πίστεως και πατρίδος είναι αυτά που μας τάιζαν μια ζωή από την κούνια μέχρι το Ζάλογγο που μας οδηγούν με βήμα ρυθμικό!

Συμβουλή μου προς τους νέους (μηχανικούς και μη) : μάθετε ξένες γλώσσες (απαραίτητο εν μέσω παγκοσμιοποίησης) και φύγετε να δημιουργήσετε την ζωή σας εκεί που θα σας αντιμετωπίσουν αξιοκρατικά και αξιοπρεπώς. Κανείς δε θα σας δεχθεί με ανοιχτές αγκάλες και χαϊδολογήματα, αλλά στο χέρι του καθενός είναι να καταξιωθεί επαγγελματικά στο εξωτερικό (μιλάμε για "πολιτισμένες" χώρες με νόμους, σταθερή οικονομία, βιομηχανία, τεχνογνωσία, εξαγωγές κτλ). Το μόνο που χρειάζεται είναι χαρακτήρας-ήθος (που σαν Έλληνες συνήθως διαθέτουμε/εκτός από τους εν ελλάδι βολεμένους, κοινώς λαμόγια), όρεξη για το αντικείμενο που σε ενδιαφέρει και ανοιχτά μάτια και αυτιά!

Αυτά από έναν ξενιτεμένο!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pavlos

 

Μιας και μιλάς από το εξωτερικό η εικόνα της Ελλάδας είναι όπως την παρουσιάζουν τα Μέσα Ενημέρωσης; Αλήθεια πως μας βλέπουν οι ξένοι; Βλέπουν σε εμάς κάποια προοπτική ή ότι μέτρα και να πάρουμε δεν θα έχουν κανένα αποτέλεσμα;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Ζωγράφε, οι περισσότεροι στην Ελλάδα και όχι μόνο κάνουν άσχετες δουλειές με αυτό που σπούδασαν (και πήγαν επαγγελματικά καλύτερα) και αυτό αφορά όλες τις ειδικότητες. Από την φουρνιά μου 14 μηχανολόγοι (που κάναμε παρέα), οι 3 μόνο ασχολούνται με το "μηχανιλίκι". Οι υπόλοιποι απασχολούνται αλλού και μια χαρά είναι και οικογένειες κάνανε οι περισσότεροι. Και τον ψαρά θα έκανα και τον μανάβη, αν έβλεπα ότι παρατεταμένα δεν είχα δουλειά. Και τώρα σαν άνεργος μηχανικός, απασχολούμαι σε μαγαζί φίλου με υπολογιστές, και αν πάμε καλά γιατί όχι σαν συνέταιρος. Μην σου πω ότι περισσότερα χρόνια προυπηρεσία έχω αλλού, ενώ σαν μηχανικός...άστο. Θα μείνω όμως εδώ και θα την βρω την άκρη, γιατί έχω και άλλες προτεραιότητες. Το να πάω έξω και να γίνω άλλος ένας υπάλληλος μηχανικός είναι απλά "out of my vision".

O φίλος zavi τα λέει πάρα πολύ καλά.

 

PS Οι γονείς του κάθε ένος θα είναι περήφανοι αν το παιδί τους καταφέρει και σταθεί στα πόδια του με οποιαδήποτε εργασία, και όχι με το να τον νταντεύουν στο σπίτι, ξεσκονίζοντας την κορνίζα με το πτυχίο του Μηχανικού.

Link to comment
Share on other sites

ο καθενας μας ακολουθει τον δρομο του..

το επαγγελμα του μηχανικο ειναι αρκετα δυσκολο..ποσο μαλλον το επαγγελμα του μηχανικου εκτος ελλαδας..και ποσο μαλλον το επαγγελμα του μηχανικου εκτος ελλαδας οταν δεν εχεις φυγει ποτε εξω απο την χωρα σου..

καποιοι τρομαζουν μονο και στην σκεψη..

δεν ειμαστε ολοι γι ολα..αλλοι παρασυρονται απο το ποταμι αλλοι κολυμπανε κοντρα στο κυμα..δεν σημαινει οτι αυτος που παρασυρετε απο το ποταμι ειναι κι ο σωστος γιατι το διαβασα κι αυτο! ο καθενας μας οπου αναπαυεται..

εγω προοσωπικα δεν ειμαι να με πηγαινει το ποταμι..θελω να ασχοληθω μ αυτο που γουσταρω και αυτο ειναι το επαγγελμα μου και το κυνηγαω με καθε τροπο..και ουτε με ζει η μαμα και ο μπαμπας που ξεσκονιζουν το πτυχιο μου..

ισως οσοι ετεροαπασχολειστε να μην αγαπησατε τοσο το επαγγελμα σας..να μην το παλεψατε μεχρι τελους..συμβαινει κι αυτο..

εν ολιγοις..οσοι εχετε τα καταλληλα εφοδια, προσοντα για εξωτερικο και γουσταρετε το επαγγελμα σας κλειστε τ αυτια σας σε μιζερες αντιληψεις και κυνηγηστε το ..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τα άλλα υπέρ πίστεως και πατρίδος είναι αυτά που μας τάιζαν μια ζωή από την κούνια μέχρι το Ζάλογγο που μας οδηγούν με βήμα ρυθμικό!

Αυτά από έναν ξενιτεμένο!

 

Δεν μιλησα με αυτη τη νοοτροπια που περιγραφεις.

 

Απλα αντιπαρατεθηκα στην αποψη "φυγε αγορι μου" ετσι στα τυφλα. Ουτε η χωρα με ενδιαφερει, ετσι κ αλλιως ειπα οτι το brain drain ειναι αναποφευκτο. Αλλα αν το καταλαβαινες αυτο που ειπα, προφανως κ δεν θα ελεγες την ασχετη γνωμη σου χαρακτηριζοντας την αποψη μου με τετοια πρωτοφσνη αποτυχια, ετσι δεν ειναι φιλε μου καλε?

 

Εδωσα βαρος σε ενεργειες, κ οχι σε αμπελοφιλοσοφιες οπως περιγραφεις κουκλε, το καταλαβες η να κανω και κακα?

Link to comment
Share on other sites

λυπαμαι πολυ αλλα εγω δεν μπορω να πω σε κανενα νεο παιδι να μεινει εδω και να κανει τον ψαρα για να πληρωσει τ ενοικιο του..

ουτε να μεινει να πολεμησει την λαιλαπα του πασοκ τρωγοντας κονσερβες..

ειπαμε οταν αποδοθει δικαιοσυνη οπως πρεπει, τοτε θα κανουμε και τις θυσιες που πρεπει.-

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.