Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Εσυ ειπαμε εχεις στερεψει απο ηθικο, οποτε ο,τι κ να πεις θα χαρακτηριζεται απο χαμηλη δοση ηθικου. Εισαι ο πλεον ακαταλληλος στην κατασταση σου να εκφερεις λογικη αποψη, πρεπει να χαλαρωσεις ανεμονα , να πιεις το ποτακι σου η ξερω γω τι αλλο θα βρεις να πιεις κ μετα να ποσταρεις, κανεις κακο στον εαυτο σου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εκτος απο ειρωνας εχεις και μια δικη σου πραγματικοτητα..

αλλα..μην σε διακοπτω..θα εχεις και παραγαδι..

 

:D

 

επισης πριν το ριξεις συμβουλεψε τους νεους μηχανικους περι επαγγελματικου προσανατολισμου..το κανεις καλα..

Link to comment
Share on other sites

Μα, το ποστ μου ειλικρινα μονο ειρωνικο δεν ηταν. Συνηθως ειμαι ΠΟΛΥ ειρωνικος αλλα για σενα σοβαρολογουσα! Χρειαζεσαι κατεπειγοντως ενα χαδι, ενα φιλακι, ενα χτυπημα στην πλατη, κατι να σε τονωσει τελως παντων, λαικιζεις με τις συμβουλες σου για το εξωτερικο, ενω εισαι αρκετα καλος.

 

Οσο για το παραγαδι, το εχω αναβαλει, μεχρι να τελειωσουν οι δουλειες.

Link to comment
Share on other sites

και εσενα ενα χτυπημα να σε ξυπνησει..

welcome to reality at some point in the nearby future..

και πριν πεσεις για υπνο σκεψου ποιος χρειαζεται χτυπημα στην πλατη..αυτος που βολευεται με κονσερβες ή αυτος που ψαχνει για γευμα φαγητο?

 

φιλικα ε...

 

 

 

Παρατήρηση: Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ. Σε εχω διορθωσει 10φορες.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, terry

Link to comment
Share on other sites

Είναι να απορείς όταν κάποιος νέος επιστήμονας θέλει να πάει στο εξωτερικό για να κάνει αυτό που έχει σπουδάσει και ξαφνικά βρίσκονται συνάδελφοι μεγαλύτεροι σε ηλικία που προσπαθούν να τον αποθαρρύνουν. Προφανώς πρόκειται για τα άτομα που αποφοίτησαν σε καλές εποχές παχιών αγελάδων και δεν δυσκολεύτηκαν τόσο στο ξεκίνημα τους. Τώρα τρώνε ακόμα από το λίπος που αποταμίευαν τόσα χρόνια. Όταν τελειώσει κι αυτό να δούμε τι θα λένε: “ θα μείνω Ελλάδα και θα τρώω ψωμί κι αλάτι” ή μήπως “ άντε να σηκωθώ να φύγω από εδώ” ; Άλλο η θεωρία, άλλο η πράξη.

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε ουτε εσυ λες να καταλαβεις,

 

Ψαξτε οσο γουσταρετε. Εγω εψαξα, δεν ειμαι αθωα παρθενα με πουλοβερ την ελληνικη σημαια. ΔΕΝ πας σε κατι καλυτερο, μην παραμυθιαζετε τον κοσμο. Η λογικη του να φυγεις ετσι κ αλλιως διοτι εξω ειναι καλυτερα ΔΕΝ παιζει αυτη την περιοδο για μηχανικους. ΙΣΩΣ η Αυστραλια αποδειχθει καλη επιλογη για το μελλον των μηχανικων, προσωρινα βεβαια. Επισης, Κινα ειναι καλα, γιατι παιρνεις 1000 ευρω αλλα ζεις σαν μαχαραγιας, βεβαια με 1000 ευρω δεν κανεις ΠΟΤΕ λεφτα για να γυρισεις, τρως μια ζωη σουβλακι κατσαριδας στο χονγκ κονγκ κ λες κ ευχαριστω. ΕΣΕΙΣ μην κοιμαστε τον υπνο του δικαιου, οι ινδοι κ οι κινεζοι εχουν σπουδασει πλεον κ λογω υπερπληθυσμου εχουν ριξει τους μισθους.

 

Ειπαμε, η εργασια δεν ειναι δικαιωμα, ειναι αγαθο. Εχει value for money. Αν πεινατε κ εχετε εξαντλησει τα παντα, προφανως θα πρεπει να φυγετε. Αν δεν εχετε εξαντλησει τα παντα, τοτε εξαντληστε τα, αυτο λεω, αλλα μαλλον εκπεμπουμε σε αλλο μηκος πραγματικοτητας, οπως λεει κ ο φιλος μου ο ανεμονα.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ δεν λές να καταλάβεις. Δεν μιλάμε να πάμε να γίνουμε μηχανικοί έξω και να κάνουμε περιουσία. Μιλάμε για το να πάμε και να κάνουμε αυτό που θέλουμε, με ένα μισθό που θα μας βοηθήσει να ζούμε αξιοπρεπώς, πράγμα που πλέον στην Ελλάδα δεν παίζει αν πεις οτι θα δουλέψεις ως μηχανικός. Όσο ψάχνω για δουλεία αν σου πω τι έχω ακούσει απο υποψήφιους εργοδότες θα πάθεις σοκ. Ναι, έχω εξαντλήσει τα πάντα. Ναι, έιχα φτάσει στο σημείο να πάω σε τεχνικό γραφείο και να πώ "Πάρε με ΤΖΑΜΠΑ για λίγο καιρό" για να αποκτήσω αυτή την πολυπόθητη προϋπηρεσία που όλοι απαιτούν να έχεις εκ γενετής. Ναι, δεν έχω βύσμα. Και ναι, αν είχα το οικονομικό υπόβαθρο για τα πρώτα έξοδα εγκατάστασης άυριο κι όλας θα πήγαινα στο αεροδρόμιο. Αν δεν έχετε βρεθεί στη τωρινή φάση που είμαστε τώρα οι φρέσκοι απόφοιτοι καλύτερα να μην μιλάτε και μη δίνετε εντελώς λάθος συμβουλές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.