Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΛΑΘΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΠΕΑ???


Geoniki

Recommended Posts

καλημέρα σας. Είμαι καινούρια στο φορουμ!!

Εχουμε ένα ακίνητο 124 τμ κατασκευής του 2008, το οποίο για την ώρα νοικιάζουμε και σκοπεύουμε να πουλήσουμε.

Η μηχανικός στην οποία αναθέσαμε να μας βγάλει το Πιστοποιητικό Ενεργειακής Απόδοσης και η οποία είναι η αρχιτέε κτονας που ανέλαβε την άδεια και την ανέγερση του κτιρίου, έβγαλε ότι το κτίριο ανήκει στην κατηγορία -Η-!!!

Θέλω να ρωτήσω τα εξής:

1) ειναι δυνατόν νεο κτίριο που κατασκευαστηκε με καλα υλικα (το μισό είναι πέτρινο) και έξτρα μονώσεις, που έχει αλουμινένια παράθυρα με διπλά τζάμια, με καλή απόδοση θέρμανσης, καθόλου υγρασία και καλό αερισμό, που έχει τοίχους σε Βορρά και Δύση και παράθυρα σε Ανατολή και Νότο, με καλοριφερ (οι εγκαταστασεις έγιναν με την κατασκευή και η τοποθετηση προπερσυ), με αυτονομία σε καθε όροφο (2 οροφοι) να πέφτει στην τελευταία κατηγορία επειδή δεν έχει ηλιακό????

2) εχω εκπλαγει με την μηχανικο. Το σπίτι κατασκευάστηκε κατοπιν δικών της υποδείξεων - και μάλιστα χρυσοπληρώθηκε για αυτό και μεσα σε 4 χρονια υποβιβαζει τοσο τη δουλεια της???

3) ισχυριστηκε οτι επειδη υπηρχε παλιο οικημα επεσε η αποδοση και οτι ολα τα κτιρια παιρνουν αυτην την αποδοση!!! Οντως υπηρχε παλιο οικημα, το οποιο γκρεμισαμε αφηνοντας μονο 4 περιφερειακους τοιχους (ΔΕΗ και νερο) και απο εκει και περα το κατασκευασαμε απο την αρχη.

Το οτι δηλαδη εκδοθηκε νεα αδεια επισκευης - ανεγερσης κτιριου δεν μετραει???

3) τι πρεπει να κανω ως ιδιωτης σε αυτην την περιπτωση?

 

Σας ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω μία προσπάθεια να απαντήσω κατά κάποιο τρόπο αν και το να κάνουμε εκτιμήσεις μελετών είναι άτοπο μιας και δεν έχουν καν εικόνα του σπιτιού.

 

1ον το γεγονός πως ένα σπίτι 128 τ.μ. δεν έχει ηλιακό όντως δεν είναι λόγος για να πέσει στην Η κατηγορία αμέσως.

Επειδή όμως διάβασα για παλιόυς τοίχους μόνωση έχει τοποθετηθεί;. Αν όχι τότε πέφτει σίγουρα πολύ.

Τι κουφώματα έχει;

Επίσης να ξέρεις πως αν τοποθετήθηκε για παράδειγμα λέβητας διπλάσιος από αυτόν που προβλέποταν ο βαθμός απόδοσης του συστήματος θέρνασης πέφτει αισθητά και αυτό εννοείται πως επηρεάζει την κατηγορία.

 

Αυτό που θέλω να σου πω είναι πως μπορεί το Η να είναι υπερβολικό αλλά μπορεί να είναι και λογικό. Κανένας δεν μπορεί να απαντήσεις αν δεν το δει.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα σου είναι πολύ απλό: έχεις δικαίωμα να βγάλεις όσα ΠΕΑ θέλεις για το ίδιο ακίνητο,

άρα λοιπόν εφόσον έχεις την παραμικρή αμφιβολία, αναθέτεις εκ νέου σε άλλο συνάδερφο

και με 250 € σου λύνεται η απορία!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Ναι έχει τοποθετηθεί μόνωση. Τα κουφώματα είναι Aloumil τελευταίας σειράς με διπλούς υαλοπίνακες. Για τον λέβητα δεν ξέρω να απαντήσω.

Να ρωτήσω κάτι ακόμα. Επειδή εγώ επιμένω και έχω αμφιβολίες για το πιστοποιητικό, πριν το καταθέσω στην εφορία μπορώ να πάρω δεύτερη γνώμη???

Διαβάζοντας το νόμο για τους ενεργειακούς επιθεωρητές (δυστυχώς πολυ καθυστερημένα) πρόσεξα ότι κανονικά η μηχανικός που ανέλαβε την αδεια και την ανέγερση της οικοδομή δεν επιτρέπεται να εκδόσει πεα σε αυτή!

Link to comment
Share on other sites

αν έχει μόνωση στους τοίχους δεν γίνεται να πέσει στην τελευταία κατηγορία.

 

Αν το υπέγραψε αυτή το πιστοποιητικό είναι άκυρο νομικά ζήτα να το κάνει ανάκληση και να ακυρώσει την ΑΠΥ.

Edited by deathlok
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είμαι εκτός θέματος, αλλά γενικά ο ΚΕΝΑΚ είναι σε πολλά θέματα εκτός τόπου και χρόνου και εάν δεν έχεις συστήματα όπως ηλιακό κτλ "πέφτεις" στην κατηγοριοποίηση. Τώρα για τη συγκεκριμένη περίπτωση, η άμεση λύση είναι αυτή του deathlok παραπάνω. Πάντως... δύσκολα να ισχύει το "Η".

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είμαι εκτός θέματος, αλλά γενικά ο ΚΕΝΑΚ είναι σε πολλά θέματα εκτός τόπου και χρόνου και εάν δεν έχεις συστήματα όπως ηλιακό κτλ "πέφτεις" στην κατηγοριοποίηση. Τώρα για τη συγκεκριμένη περίπτωση, η άμεση λύση είναι αυτή του deathlok παραπάνω. Πάντως... δύσκολα να ισχύει το "Η".

 

 

Πήγα τελικά στη μηχανικό σήμερα και όντως κι εκείνη διαπίστωσε οτι δεν μπορει να βγαλει πιστοποιητικο. Πηρα ολα τα χαρτια, θα κανω επανελεγχο. Εκεινη επιμενει οτι το ριχνει το προϋπαρχον κτιριο, ασχετως αν το νεο εχει ολα τα σχετικα. Εγω δεχομαι οτι μπορει να μην ανηκει στην κατηγορια Α ή Β, αλλα οχι και να πεφτει και στην τελευταια?? Το θεωρω απαραδεκτο.

Link to comment
Share on other sites

αν το προϋπάρχον δεν έχει μόνωση γίνεται να βγει τελευταία κατηγορία.

 

Επίσης κατηγορία Α β τις ξεχνάτε δεν παίζουν όπως και Γ χωρίς ηλιακό οπότε συζητάμε για Δ και κάτω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.