Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ομογενείς


Recommended Posts

Τελικά δίνει ο Δήμος ειδική βεβαίωση η οποια να λέει ότι κάποιος είναι παλινοστούντας? Μου έφερε ενας πελατης πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης οπου αναφερεται χωρα γεννησης Γεωργία , ιθαγενεια ελληνικη (με έτος κτησης την ημερομηνια γέννησης) και έχει και μια απόφαση δημάρχου. Να το δεχθώ ως αποδεικτικό ή χρειάζεται κάποια άλλη βεβαίωση?

Link to comment
Share on other sites

...μεχρι τωρα, με βαση οσα προαναφεραν προηγουμενοι συνομιλητες

 

θεωρουμε οτι υπαρχει σχετικη σφραγιδα "παλλινοστων" , είτε στη βεβαιωση ειτε στο διαβατηριο.

 

δες και # 52

Link to comment
Share on other sites

...μεχρι τωρα, με βαση οσα προαναφεραν προηγουμενοι συνομιλητες

 

θεωρουμε οτι υπαρχει σχετικη σφραγιδα "παλλινοστων" , είτε στη βεβαιωση ειτε στο διαβατηριο.

 

δες και # 52

Μου έφεραν απόφαση νομάρχη η οποία λέει ότι απέκτησαν την ελληνικη ιθαγενεια από γεννήσεως επειδή είχαν έλληνα πατέρα. Δεν βλέπω την λέξη παλίνόστηση πουθενά. Είναι άλλο πράγμα αυτό?

Link to comment
Share on other sites

ιγκουανα, καλησπερα,

αυτο που λες ειναι αποδοση ιθαγενειας

 

ο δικος μου μηχανικος λεει οτι στους παλλινοστουντες υπαρχει σφραγιδα στα διαβατηρια τους

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα χαρτί που λέει Θέμα : περί της ιθαγενείας, ότι ο τάδε γεννημένος στη Ρωσία το π.χ. 1960 απέκτησε την ελληνική ιθαγένεια από γεννήσεως γιατί γεννήθηκε από πατέρα που έγινε έλληνας υπήκοος από το '23 σύμφωνα με τις διατάξεις τάδε της Σύμβασης της Λωζάννης (περί Ελληνοτουρκικών πληθυσμών)

Αυτό δεν αποδεικνύει ότι είναι παλιννοστών? Αφού γεννήθηκε στη Ρωσία? Σε συνδυασμό με το αποδεικτικό της εγγραφής στα δημοτολόγια και μητρώα αρρένων? Ή μόνο το αποδεικτικό της εγγραφής στα δημοτολόγια και μητρώα αρρένων αρκεί? αναγράφουν αν είναι και παλιννοστούντες?

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε

Λόγω του ότι, από το 1975 που ασκώ το επάγγελμα, το άσκησα μάλιστα και στην Κομοτηνή, τολμώ να πώ ότι δεν συμφωνώ εν μέρει μαζί σου

Εξάλλου το πρόβλημα των Μουσουλμάνων, λόγω έδρας σου, πιστεύω να το γνωρίζεις καλά και εσύ

 

Το πώς "έβγαζαν" άδειες μέχρι το 1993 το "ξέρεις" και δεν θέλω να μπώ σε λεπτομέρειες

Το πότε στην πράξη δόθηκαν τίτλοι επίσης το γνωρίζεις

Για την περιοχή μου πάντως αυτοί δόθηκαν μόλις το 2001

 

Όσο για την έκπτωση 20%, είναι μια σκέτη φούσκα

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σε όλους! Έχω μια ερώτηση να κάνω γιατί δεν μπορώ να καταλάβω αν τελικά δικαιούμαι την έκπτωση των παλιννοστούντων ή οχι!

Σας αναλύω την κατάσταση :

 

Ο σύζυγος μου ειναι ομογενής από την πρώην Σοβιετική Ένωση με ολα τα απαραίτητα δικαιολογητικά που το αποδεικνύουν. Το ακίνητο που θέλουμε να μπει στην ρύθμιση ειναι εξ' ολοκληρου στο όνομα του αλλά έχει και ενα 50% μερίδιο απο ενα δεύτερο διαμέρισμα που έχουμε στην κατοχή μας. Το αλλο 50% ειναι στο δικό μου όνομα. Ο πολιτικός μηχανικός που ρωτήσαμε δεν είναι σίγουρος αν μπορούμε να μπούμε στην ρύθμιση επειδή το ακίνητο δεν ειναι μοναδική κατοικία, παρόλο που είναι κύρια συμφωνα με το Ε1 και Ε9, αλλά εγώ διάβασα παραπάνω σε αυτό το forum ότι το δικαιούμαστε γιατί το δεύτερο ακίνητο μας είναι 73τμ και είμαστε τρίτεκνοι. Επίσης έχουμε σαν προστατευόμενο μέλος μας τον πατέρα του συζύγου μου που είναι ΑΜΕΑ άνω του 67%.

Μπορειτε σας παρακαλω να μου πειτε στα σιγουρα αν τελικα δικαιουμαστε την εκπτωση ή οχι? Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.