Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντικατάσταση panel σε Φ/Β 10kW


sbillys

Recommended Posts

καλησπερα σε ολουσ και χρονια πολλα.θα ηθελα την βοηθεια σας σε ενα προβλημα που μου εχει παρουσιαστει καθωσ τυγχανω τελειωσ ανιδεος στο θεμα.πριν ενα χρονο βαλαμε στην σκεπη του σπιτιου 10 kwh..την κατασκευη επεβλεπε η πεθερα μου καμια σχεση με το αθλημα και αυτη,εγινε η κατασκευη,πληρωθηκανε τα λεφτα ελα που ομωςκατι δεν μου κολαγε,αλλα δυστυχως ηταν αργα γιατι οπωσ προειπα ειχε πληρωθει το εργο.πριν τρεισ μηνες φευγουν 5 πανελ σπανε τα κεραμιδια και ενα καπο αυτοκινητου!για να μην μακριγορωκατεβηκανε ολα και ξαναμπηκανε,εκτοσ τα 5 πανελ που σπασανε.τα πανελ ηταν day4energy 235w 42 τμχ.τωρα λειτουργει με 37 γιατι βρισκω τα ιδια σε 240w η 245w.το inverter ειναι με εναν ανιχνευτη,ο μηχανολογοσ μου λεει οτι δεν θα δουλεψει με τα 240w ενω ο εγκαταστατης οτι δεν θα εχει προβλημα.ποια ειναι η γνωμη σασ δεν ξερω τι να κανω?να βαλω τα 240 η ψαξω για 235.ο πρωτοσ εγκαταστατησ που εβαλε τα πανελ χαθηκε το μονο θετικο ηταν οτι πηρα λεφτα απο την ασφαλεια το κοστοσ των πανελ

 

 

ευχαριστω εκ των προτερων

 

Βασιλης

Link to comment
Share on other sites

Να βάλεις πάνελ με την ίδια ένταση ρεύματος Ipm... Αν βάλεις με μεγαλύτερο Ipm θα "υπολειτουργεί" το πάνελ... Αν βάλεις με μικρότερο Ipm τότε θα "υπολειτουργεί" όλη η στοιχειοσειρά... Η ισχύς του πάνελ δεν παίζει από μόνη της κριτήριο αντικατάστασης....

 

Υ.Γ. Καλό είναι όταν επιλέγουμε μελετητή-προμηθευτή-εγκαταστάτη... να επιλέγουμε με τον αν τον(τους) γνωρίζουμε στον τόπο μας... αν έχει κάνει άλλες εγκαταστάσεις... και όχι βάσει της τιμής ή φαντασμαγορικών φυλλαδίων... καταστημάτων... ή διαστημικών αποδόσεων...

Στην περίπτωσή σου δείχνει να είναι ή φτηνοδουλειά ή εντελώς άσχετος....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολουσ και χρονια πολλα.θα ηθελα την βοηθεια σας σε ενα προβλημα που μου εχει παρουσιαστει καθωσ τυγχανω τελειωσ ανιδεος στο θεμα.πριν ενα χρονο βαλαμε στην σκεπη του σπιτιου 10 kwh..την κατασκευη επεβλεπε η πεθερα μου καμια σχεση με το αθλημα και αυτη,εγινε η κατασκευη,πληρωθηκανε τα λεφτα ελα που ομωςκατι δεν μου κολαγε,αλλα δυστυχως ηταν αργα γιατι οπωσ προειπα ειχε πληρωθει το εργο.πριν τρεισ μηνες φευγουν 5 πανελ σπανε τα κεραμιδια και ενα καπο αυτοκινητου!για να μην μακριγορωκατεβηκανε ολα και ξαναμπηκανε,εκτοσ τα 5 πανελ που σπασανε.τα πανελ ηταν day4energy 235w 42 τμχ.τωρα λειτουργει με 37 γιατι βρισκω τα ιδια σε 240w η 245w.το inverter ειναι με εναν ανιχνευτη,ο μηχανολογοσ μου λεει οτι δεν θα δουλεψει με τα 240w ενω ο εγκαταστατης οτι δεν θα εχει προβλημα.ποια ειναι η γνωμη σασ δεν ξερω τι να κανω?να βαλω τα 240 η ψαξω για 235.ο πρωτοσ εγκαταστατησ που εβαλε τα πανελ χαθηκε το μονο θετικο ηταν οτι πηρα λεφτα απο την ασφαλεια το κοστοσ των πανελ

 

 

ευχαριστω εκ των προτερων

 

Βασιλης

ΥΓ. Τα πανελ μπηκανε σε καινουρια κατασκευη εκτοσ οροφησ σπιτιου.με οτι επιπλεον κοστος συνεπαγεται αυτο και με καινουρια μελετη.ο πρωτοσ μηχανολογοσ που εκανε την μελετη επειδη τον φωναξα ειπε πωσ δεν ειχε καμια σχεση η κατασκευη με την μελετη.....και εγω του απαντησα γιατι δεν τιν ελεγξες...200 ευρω μου ειπε πηρα για την υπογραφη...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.