Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχικός έλεγχος σε εκτός σχεδίου


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι. Με όλα αυτα περι ελεγκτων δόμησης μου έχουν δημιουργηθεί καποια ερωτηματα.

 

Σε οικόπεδο εκτος σχεδιου επικλινες που ειναι υπο εκδοση οικοδομικη αδεια διορωφης κατοικιας

 

α) θα ελεγχτει η πλαγια αποσταση απο τα ορια του οικοπεδου π.χ 45,65 μ (πιστευω οτι σε τετοιες αποστασεις ειναι λιγο δυσκολο να τηρηθει ακριβως αυτη η αποσταση )

Αν βρισκομαι μεσα στην νομιμη αποσταση των 15 μ ετσι και αλλιως δεν ειμαι νομιμος??

β) το εδαφος ειναι ημιβραχωδες και μπορεινα υπαρξει μια αποκλιση και στο βαθος της θεμελιωσης (ειναι πταισμα??)

γ) Ο αρχικός ελεγχος θα γινει μετα τη σκυροδετηση της θεμελιωσης???

δ) Θα μετρηθει και το οικοπεδο?? (μηκη πλευρων ) μιλαμε για οικοπεδο 5.500 τ.μ

ε) το μπετο καθαριοτητας ειναι υποχρεωτικο?

Edited by Patrick
Link to comment
Share on other sites

α) Οι πλαγιες αποστασεις ασφαλως και θα μετρηθουν. Αν εισαι εντος των 15μ, αλλα οχι στις αποστσεις της ΟΑ τοτε δεν θα γινει διακοπη εργασιων αλλα θα πας για ενημερωση φακελου, υποχρεωτικα.

β)Για τι αποκλιση μιλαμε?? Για 10εκ ή για 60εκ??

γ)Μπορει να γινει και μετα την σκυροδετηση της θεμελιωσης συμφωνα με οδηγιες της ΕΥΕΔ, αλλα ο νομος λεει πριν.

δ)Οχι. Αλλα πρεπει τα ορια να ειναι με καποιον τροπο υλοποιημενα

ε) Τι σχεση εχει τι μπετο καθαριοτητα με τον ΕΔ??? Αλλα αν ρωτας γενικα, ΝΑΙ ειναι υποχρεωτικο αλλιως συμφωνα με τον ΕΚΩΣ θες 7εκ επικαλυψη με οτι αυτο συνεπαγεται. Ο ΠΜ που εκανε τη στατικη μελετη και φανταζομαι θα κανει και την επιβλεψη ξερει καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

β) περιπου 60

δ) υπαρχει περιφραξη με πασαλους και πλεγμα το θεμα ειναι αν εχει τηρηθει ακριβως οπως ειναι στο τοπογραφικο..μιλαμε για εκτος σχεδιου με σπασιματα καθε 4 μετρα

Edited by Patrick
Link to comment
Share on other sites

β) Εχεις προβλημα. Φυσικα το βαθος εκσκαφης μετραει απο το διαμορφωμενο εδαφος. Αν εχεις χασει τα υψομετρα εχεις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

β) περιπου 60

δ) υπαρχει περιφραξη με πασαλους και πλεγμα το θεμα ειναι αν εχει τηρηθει ακριβως οπως ειναι στο τοπογραφικο..μιλαμε για εκτος σχεδιου με σπασιματα καθε 4 μετρα

 

Αν δεν έχεις ο ίδιος ευχέρεια στην χρήση οπτικού οργανου για τις μετρήσεις και τις χαράξεις σου, σου συνιστώ να κανεις συνεργασία με έμπειρο τοπογράφο να σου κάνει χαράξεις στον πόντο.

Ας έχει και 500 σπασίματα το γήπεδο και όσες ανισοσταθμίες θέλει.

Στην περίπτωση που περιγράφεις όλα τα ερωτήματα σου είναι ζήτημα χάραξης.

Αν τα χαράξεις με κορδέλα και "αλφαδολαστιχα" θα ψάχνεσαι συνεχεια.

Λένε ότι η καλή αρχή είναι το ήμισυ του πάντως.

 

Προσέλαβε λοιπόν ή συνέστησε στον πελάτη να έχει ένα ασήμαντο επιπλέον κόστος από το συνολικό κόστος της κατασκευής του ένα τοπογράφο και δεν θα ανησυχείς για αυτά τα ζητήματα.

Link to comment
Share on other sites

Δράττομαι της ευκαρίας να θέσω την απορία μου αν με τους ελεκτές δόμησης και ειδικά για περιπτώσεις που για να διαπιστώσεις την ορθή θέση ενός κτηρίου ειδικά για εκτός σχεδίου και το έλεγχο των αποστάσεων από τα όρια απαιτείται χρήση Σταθμού ή GPS , Θα κάνουν αποτύπωση ; αφού με μετροταινία πολλές φορές δεν μπορεί αν διαπιστωθεί Είμαι πολύ περίεργος να το δώ τι θα γίνεται στο μέλλον .

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ειλικρινα τι να πω...ειναι απαραδεκτο αυτο που συμβαινει..ολα σε αυτη τη χωρα ειναι ισοπεδωμενα ..δεν δουλευει τιποτα σωστα και ξαφνικα θα εχω εγω και ο καθε εγω προβλημα σε μια εκσκαφη για αποκλιση 40cm επειδη απο κατω υπηρχε βραχοσ ο οποιος βγηκε και αφησε μια λακουβα 40 ψμ την οποια εγω για να ειμαι σωστος τωρα πρεπει να καθυστερησω την εκδοση της αδειας για κανα μηνα απο τη στιγμη που η οικοδομη απο το σημειο 0.00 και πανω θα γινει στο χιλιοστο......

 

Συναδελφε Dibonis εχεις απολυτο δικιο σε αυτο που λες αλλα δεν ξερω εαν ενας ανθρωπος που εχει πληρωσει ειδη αρχιτεκτονα , μηχανολογο, 4014 κλπ αν εχει το κουραγιο και την ορεξη να χρεωθει και τοπογραφο με ενα φορτηγο οργανα γαι να κανει μια ισογεια αποθηκη εκτος σχεδιου να βαζει μεσα τα εργαλεια για τις ελιες του... δεν θελω να θιξω κανενα αλλα ..καταλαβαινεις....δεν εχουν αφησει πια καμια ευκαιρια εστω και στα λιγα που διαθετει ενας ανθρωπος που θελει να οικοδομησει να μπει στην διαδικασια να το κανει...και οπως συνηθιζεται σε αυτη τη χωρα χρονια τωρα ολο αυτο το πακετο πρεπει να του ο παρουσιασω εγω..μας ρωταει κανεις με τι κουραγιο θα γυρισω να πω εγω σε αυτον το ανθρωπο ολα τα εξοδα που εχει μπροστα του ..ουτε την δικη μου αμοιβη δεν προλαβαινω να πω....εχει σηκωθει και εχει φυγει....

 

τελος παντων λεω και παλι οτι δεν θα ανεχτω 15 χρονια σε αυτη τη δουλεια να παω πειθαρχικο ουτε για 40 ποντους βαθυτερη θεμελιωση ουτε για μισο μετρο αποκλιση απο τα ορια του οικοπεδου με ελαχιστη αποσταση 15 μετρα επειδη θεωρησα οτι για μια αγροτικη αποθηκη εκτος σχεδιου δεν χρειαζεται να κανω οριζοντιογραφιες και δεν ξερω εγω τια αλλο με gps γαιοδατικους σταθμους κλπ...Φτανει πια ελεος!!!

 

Στη τελικη αφου εκει που βρισκεται το ακινητο για να βαλεισ ρευμα χρειαζεσαι 40.000 € και ο ιδιοκτητης δεν π[ροκειται να το κανει..δεν φωναζω κανενα Ε.Δ και τελος το παραμυθι....

Edited by Patrick
Link to comment
Share on other sites

για να ειμαι σωστος τωρα πρεπει να καθυστερησω την εκδοση της αδειας

 

Eναρξη εργασιων χωρις την εκδοηση ΟΑ, μονο ορθοτητα δεν δειχνει.

Το οτι θα αλλαξει το βαθος εκσκαφης αντιλαμβανεσαι οτι συνεπαγεται, αλλαγη θεμελιωσης (διαφορετικη διατομη θεμελιων) ή αυξηση τους υψος του υπογειου. Οποτε θες αναθεωρηση.

 

Ειπα και παραπανω, οτι αν εχεις αποκλιση απο τις πλαγιες αποστασεις, αλλα εισαι εντος των 15μ, πας απλα για ενημερωση.

 

Συναδελφε, πρεπει να δωσουμε στους πελατες να καταλαβουν πως πρεπει να γινει μια σωστη δουλεια.

Δεν μιλαμε για κανενα τερααααστιο κοστος να κανεις απο την αρχη σωστη αποτυπωση των οριων, να παρεις υψομετρα και στη φαση της ανεγερσης να χαραξεις σωστα τη θεση του κτηριου και να παρεις υψομετρα κατα την εκσκαφη. πχ ενας απλος χωροβατης κοστιζει κατω απο 300Ε και ειναι μια μερα δουλεια να εισαι παρον κατα την εκσφαφη.

 

 

ΥΓ Ασφαλως καποια πραγματα ειναι υπερβολικα. θα επρεπε οι ανοχες κατα την κατασκευη να ειναι μεγαλυτερες ή να υπαρχει καποιος τροπος να γινει ενημερωση των μελετων χωρις να πρεπει να μπεις σε διαδικασια μηνων για αναθεωρηση.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Eναρξη εργασιων χωρις την εκδοηση ΟΑ, μονο ορθοτητα δεν δειχνει.

Το οτι θα αλλαξει το βαθος εκσκαφης αντιλαμβανεσαι οτι συνεπαγεται, αλλαγη θεμελιωσης (διαφορετικη διατομη θεμελιων) ή αυξηση τους υψος του υπογειου. Οποτε θες αναθεωρηση.

 

σου εχει τυχει ποτε συναδελφε να αλλαξεις διατομη πεδιλων και οπλισμο για θεμελιωση ισογειας οικοδομης για αποκλιση 40 cm σε βαθος ??

 

οσο για την ορθοτητα για το αν οι εκσκαφες αρχισαν πριν την εκδοση της οικοδομικης αδειας θεωρω οτι θα ηταν ευχης εργον να συνεβαινε νομιμα κατι τετοιο για ολες τις οικοδομες ετσι ωστε η αδεια που θα εκδοθει να ηταν πιο ορθη σε οτι αφορα το ειδος του εδαφους και τις σωστες (πραγματικες ) διαστασεις στα υψη και σε ολα ..εκτος αν πρεπει να χρεωθει ο πελατης και καμια γεωτρυση πριν για εντοπισμο εδαφους ..ξερω γω...

Link to comment
Share on other sites

σου εχει τυχει ποτε συναδελφε να αλλαξεις διατομη πεδιλων και οπλισμο για θεμελιωση ισογειας οικοδομης για αποκλιση 40 cm σε βαθος ??

 

Πως θα τηρησεις τα υψομετρα της μελετης αν δεν αλλαξεις διατομη ή δεν κατασκευασεις μια "επεκταση" πανω απο τη θεμελιωση?

Ή θα πας τη σταθμη του δαπεδο απο το πχ +0.40 στο 0.00???

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.