Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχικός έλεγχος σε εκτός σχεδίου


Recommended Posts

τελος παντων δεν εχει νοημα νααυτη η συζητηση..πιστευω οτι αυτα που προειπα αντιπρωσοπευουν ενα εργασιακο καθεστος που λιγο πολλυ ολοι μας το υπηρετησαμε τοσα χρονια τωρα...τωρα αν υπαρχουν και καποιοι οι οποιοι θεωρουν οτι μετα ολο αυτο το ταρακουλο που εχει παθει η οικοδομη πρεπει να ειναι η πρωτη που πρεπει να υποστει ολη αυτη τη επιδειξη τελειοτητας , καλα κανουν και το πιστευουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε, αφου ΔΕΝ εχει εκδοθει η ΟΑ γτ δεν διορθωνεις στην μελετη το βαθος της εκσκαφης?

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Πως θα τηρησεις τα υψομετρα της μελετης αν δεν αλλαξεις διατομη ή δεν κατασκευασεις μια "επεκταση" πανω απο τη θεμελιωση?

Ή θα πας τη σταθμη του δαπεδο απο το πχ +0.40 στο 0.00???

 

Μα δεν καταλαβες..δεν θα την τηρησω επ'ακριβως τη μελετη το οποιο πρεπει να ειναι ανεκτο απο το νομο οταν προκειται για τετοιου ειδους αποκλησεις..αυτο λεω...

 

Συναδελφε, αφου ΔΕΝ εχει εκδοθει η ΟΑ γτ δεν διορθωνεις στην μελετη το βαθος της εκσκαφης?

καλη ερωτηση..Γιατι για να ειμαι ορθος οπως ειπες πριν την διορθωσα ειδη μια φορα πριν γινει η εκσκαφη ..και οταν εγιν η εκσκαφη και ειδα μπροστα μου το βραχο...την εφαγα..ασ μη πω που!!

και το αλλο με τον τοτο το ξερεις? ξερεις ποσο χρονο μου πηρε η πρωτη διορθωση που ο υπαλληλος ειχε την εμπνευση οτι επρεπε να γινει με αιτηση?? 1/2 μηνα παρακαλω....

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το κανεις τωρα, θα το κανεις μετα την εκδοση της ΟΑ με αναθεωρηση (δλδ κανονικη ΟΑ).

Δεν νομιζω Ε.Δ. να κανει τα στραβα ματια σε 40εκ. Με επιφυλαξη αυτο που λεω, γτ δεν ξερω που ακριβως ειναι η διαφορα των 40εκ.

Link to comment
Share on other sites

πάντως στις περισσότερες περιπτώσεις τουλάχιστον που αντιμετώπισα εγώ , δεν ήταν εύκολο να διαπιστώσω εκ των προτέρων το βάθος εκσκαφής ώστε να γνωρίζω το βάθος που θα γίνει η θεμελίωση θα μου πείτε ότι θα έπρεπε να προηγείται γεωλογική μελέτη ώστε τα στοιχεία του εδάφους να είναι γνωστά εκ των προτέρων Αυτό λοιπόν μόνο σε μια περίπτωση κατάφερα να πείσω το ιδιοκτήτη να το κάνει και να το συμπεριλάβει στο αρχικό κόστος των μελετών . Εδώ όλοι οι μηχανικοί μη εξαιρώντας και το ευατό μου έχουμε τις ευθύνες μας για την μη πραγματοποίησης γωλογικής μελέτης με δοκιμαστικές γεωτρήσεις ακόμα και σε απλές ισόγειες οικοδομές , αλλά μόνο μακροσκοπικό έλεγχο του εδάφους , αφού βλέπω ότι αυτή είναι η συνήθη πρακτική τουλάχιστον εκεί που δραστηριοποιούμε , από την πλεοψηφία των συναδέλφων.

 

Νομίζω λοιπόν ότι αυτό που πρέπει να έχουμε είναι μια υψομετρική αποτύπωση του εδάφους ώστε να διαθέτουμε το ψηφιακό μοντέλο του εδάφους , ώστε να μπορούμε να αποδείξουμε ότι η εκσκαφή ή η επίχωση στο τελικά διαμορφωμένο έδαφος από το αρχικά φυσικά διαμορφωμένο έδαφος δεν έχει υπερβεί το 1.50 μ. Ετσι εξασφαλίζουμε ότι τα τελικά υψόμετρα της οικοδομής μας δεν θα έχουν μη αποδεκτές αποκλίσεις , ειδικά αν η υψομετρική αποτύπωση έχει συμπεριληφθεί στο διάγραμμα κάλυψής ή στο διάγραμμα εκσκαφών της ΟΑ

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.