Μετάβαση στο περιεχόμενο

παραβληματα (προσκρουτηρες) προβλητων λιμανιου


Recommended Posts

Γεια σας, ειμαι φοιτητρια ακομα Πολιτικος Μηχανικος και αυτην την περιοδο κανω πρακτικη.

Το θεμα που μου εχουν δωσει να ασχοληθω αυτην την περιοδο ειναι η ευρεση των καταλληλων προσκρουτηρων για τις προβλητες του λιμανιου.

Εγω αφου συγκεντρωσω ολα τα χαρακτηριστικα των πλοιων που δενουν στο λιμανι, με ποια λογικη θα επιλεξω τους καταλληλους προσκρουτηρες??

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα απορώ ποιος σου έδωσε τέτοιο αντικείμενο???(σε φοιτητή που κάνει πρακτική?!)

 

Μελέτη ή κατασκευή του έργου έχει αναλάβει ο εργοδότης σου???

Οι προσκρουστήρες έχουν συγκεκριμένες προδιαγραφές όπως και οι δέστρες καθώς και όλα τα εξαρτήματα των προβλητών….

Επίσης σημαντικό πολύ είναι ποια η δυνατότητα του λυμένα και όχι τα σκάφη που δένουν τώρα στην προβλήτα, αν σε κάποια κακοκαιρία δέσει κάποιο μεγαλύτερο σκάφος τι γίνετε???

Άρα σημαντικό είναι το βάθος της λεκάνης η ακτίνα στροφής της λεκάνης το ύψος του κρηπιδώματος και τέλος ο χαρακτηρισμός του λυμένα.

Προσοχή στο τελευταίο, αν είναι σε όρμο που έχει χαρακτηρισμό στους χάρτες ως αγκυροβόλιο σε κακοκαιρία επιτρέπετε η είσοδος με κριτήριο το βάθος και όχι το τονάζ και το είδος του σκάφους….

Βασικό παραμένει το ερώτημα μου, μελέτη έχεις αναλάβει ή κατασκευή???

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικα κανω πρακτικη στον λιμενα και σ αυτη την φαση γινεται η μελετη για να βρουμε τους καταλληλους προσκρουτηρες και την προσφορα λογικα μετα απο την εταιρεια, για να χρηματοδοτηθει αυτο απο προγραμμα του ΕΣΠΑ.

Απλα δεν ξερω πως να ξεκινησω και τι πρεπει να ψαξω για να καταλληξω στους

προσκρουτηρες που θα επιλεξω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.