Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμομόνωση πάνω ή κάτω από την πλάκα;


mkara

Recommended Posts

τα κουφωματα δεν εχουνε μπει..(πορτες παραθυρα)..τα τουβλα υπαρχουν κανονικα..να κλεισω λες και τα κενα με πολυστερινη;

καλο ακουγεται..υγρομονωση για ποιο λογο;

Link to comment
Share on other sites

υγρομονωση στο ταβανι του 2ου η στην πλακα του 3ου

Κάνε όπου θες, αν κάνεις στην οροφή του δευτέρου ορόφου χρησιμοποίησε crystal growth system το οποίο διεισδυει. Απλά θα πρέπει να καθαιρέσεις βαφή-επίχρισμα-γύψινα από το ταβάνι σου και να βάλεις μία 300bar κατ'ελάχιστο στο σπίτι σου.

Αντίθετα με ένα απλό τσιμεντοειδές και μία μικρή υδροβολή και τυπικό καθαρισμό θα μπορέσεις να μονώσεις το δάπεδο του 3ου.

Διαλέγεις και παίρνεις. :smile:

Link to comment
Share on other sites

και μετα τοποθετω την θερμομονωση...

 

οκ..ευχαριστω πολυ κωστα.

-----

θα ηταν καλυτερα αν εβαζα υαλοβαμβακα για να κλεινει καλυτερα και τα κενα;;;

 

ποσο περιπου στοιχιζει;;

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Μήπως εννοείς πετροβάμβακα;

Ειναι υδρόφιλος με ότι συνεπάγεται. Για τα κενά πάρε μπουκάλι πολυουρεθάνης υδραυλικου.

Link to comment
Share on other sites

Η πρόταση του kostassid έχει τον καλύτερο λόγο τιμής/απόδοσης.

 

Το μονωτικό δεν θα πάει χαμένο, θα χρησιμοποιηθεί αργότερα για την μόνωση της ταράτσας.

 

Απλά προσοχή στο ποιος θα έχει πρόσβαση εκεί. Δεν πρέπει να πατηθούν οι πλάκες γιατί αν σπάσουν θα μαζεύουν υγρασία με ότι συνεπάγεται.

 

Για καλό και για κακό βάλε ένα ναϋλον πάνω από την μόνωση και κλείσε καλά τα ανοίγματα ώστε να μην έχεις λιμνάζοντα νερά κάτω από την μόνωση.

Link to comment
Share on other sites

Μα αφού είπαμε να κάνει και υγρομόνωση στην άνω παρειά της πλάκας με κάποιο τσιμεντοειδές.

Link to comment
Share on other sites

καταρχης να σας ευχαριστησω για το ενδιαφερον και τις απαντησεις...

 

απλα ρωταω συνεχως γτ ειμαι νεος μηχανικος(μολις ενα χρονο) και δεν εχω δουλεψει ποτε καποιο υλικο...γι αυτο και δεν ξερω..

 

αποφασισα να κανω μονωση στο πατωμα του 3ου τελικα...

 

οσον αφορα το παρπανω μου ειπαν για υαλοβαμβακα και οχι πετροβαμαβακα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σου χρειαστεί εργασιακή εμπειρία σε ορισμένα πράγματα μκαρα.

Εγραψες ,πετροβάμβακα,υαλοβάμβακα εγώ σου γράφω και ορυκτοβάμβακα.Το βαμβάκι που καλά γνωρίζεις, δεν είναι απορροφητικό?Η τήξη των πετρωμάτων και η παραγωγή στην συνέχεια των ινών(ακομά και πλεκτών,ποιότητα BP,υψηλή αντοχή σε συμπίεση) αφήνει κενά ανάμεσα τους και αυτό είναι καλό! Για αυτό το λόγο (ο πετροβάμβακας συνήθως λόγω της ηχοθερμομόνωσης και ακαυστότητας του)τοποθετείται στις τοιχοποιιες κυρίως στην ξηρά δόμηση (γυψοσανίδα και τσιμεντοσανίδα) αλλά πάντα ενδιάμεσα,με κάτι να τον προστατεύει.Σε οροφή τον έχω δει μόνο μια φορά και επάνω του μεμβράνη πολυπροπυλένιου και συνθετικού καουτσούκ λευκού χρώματος(γιατί λευκού mkara?).

Ο γνωστός σου,πρότεινε υαλοβάμβακα(Ε1/τμ) γιατί θέλεις κάτι οικονομικό,εχει την μισή τιμή από τον πετροβάμβακα (Ε2/τμ περίπου) και μετά όμως?.

Ότι και αν αποφασίσεις κάνε πρώτα την τσιμεντοειδή υγρομόνωση 2 συστατικών,με 45Ε θα καλύψεις 10τμ περίπου σε 2 στρώσεις και στις γωνίες πολυεστερικό γεωύφασμα ως οπλισμό.

Προσπάθησε να είσαι κοντά κατά την εφαρμογή των υλικών,να τα "αγγίξεις",έτσι και θα τα καταλάβεις και θα σου μείνουν για πάντα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.