Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναμονή για αυτοψία από ΔΕΗ


Recommended Posts

Δεν βρήκα κάτι ανάλογο γι' αυτό ανοίγω καινούργιο θέμα...

 

Έχω (δηλαδή η εταιρία που απευθυνθήκαμε) κάνει αίτηση για φ/β εδώ και καιρό. Η υποτιθέμενη ημερομηνία αρχικής αυτοψίας από τη ΔΕΗ ήταν προς τα τέλη Απριλίου. Πλέον έχουμε αρχές Μαΐου και έχουν περάσει περίπου 10 μέρες...

 

1) Πόση είναι περίπου η αναμονή που εσείς έχετε αντιμετωπίσει?

 

2) Εάν για την αρχική αυτοψία, που δεν είναι κάτι "δύσκολο" (νομίζω), έχουμε τόση καθυστέρηση, τότε κατά την τελική αυτοψία για να συνδεθούμε πόσο θα περιμένουμε?

 

3) Μήπως έχει υποχρεωτικό μέγιστο χρονικό περιθώριο η ΔΕΗ για την αυτοψία, στα πλαίσια της "Πράσινης Ανάπτυξης" ? (Δεν παίζει, αλλά το ρωτάω!!! :smile: )

Link to comment
Share on other sites

1) απο 2 μέρες έως 1 μήνα βάση φόρτου ΔΕΗ, εδώ γελάμε

 

2) απο 2 μέρες έως 2 μήνες βάση φόρτου ΔΕΗ εδώ γελάμε, ή διαθεσιμότητας μετρητών εδώ ξεκαρδιζόμαστε

 

3) το άλλο με τον ΤΟΤΟ το ξέρεις :smile:

 

Πάρε τηλέφωνο στην ΔΕΗ και ρώτα σε τι στάδιο είναι η αίτησή σου.

Link to comment
Share on other sites

1) Είναι ένας και μοναδικός υπάλληλος, ο οποίος ασχολείται με αυτά, οπότε καταλαβαίνεις!

2) Κατάλαβα... 10 Αυγούστου με 42 βαθμούς στη στέγη, θα περνάμε φ/β

3) Το φαντάστηκα!

 

Τι τηλέφωνο να πάρω... έχω πάει από κει αρκετές φορές και όλο η ίδια απάντηση: "Ο υπεύθυνος λείπει έξω (γιατί είναι και τεχνικός!) και θα τον βρείτε μόνο πρωί-πρωί ή αργά το μεσημέρι" και όσες φορές τον βρήκα πάλι η ίδια απάντηση: "Δεν ξέρω πότε ακριβώς, θα σας ειδοποιήσω".

 

Δεν τα βάζω με τον υπάλληλο. Κι αυτός είναι σε 1-2-3-4 πόστα. Με τη ΔΕΗ τα βάζω, που δεν μπορεί να διαθέσει ακόμη ένα άτομο. Τόσο δύσκολη και χρονοβόρα δουλειά είναι η αρχική αυτοψία?

Link to comment
Share on other sites

Βάσει νόμου, η ΔΕΗ είναι υποχρεωμένη να βγάλει όρους σύνδεσης εντός 20 ημερών από την κατάθεση της αίτησης. Άμα έχεις την όρεξη, στείλε ένα δικηγόρο στο διευθυντή (μιας και μιλάμε για γέλια :P)

Link to comment
Share on other sites

Μετά από επικοινωνία με τον υπάλληλο, μας διαβεβαίωσε ότι θα το δει από βδομάδα σίγουρα. Άντε να δούμε...

Όσο για το παραπάνω ποστ... Να, με κάτι τέτοια ζούμε τους δικηγόρους! :smile:

Link to comment
Share on other sites

Βάσει νόμου, η ΔΕΗ είναι υποχρεωμένη να βγάλει όρους σύνδεσης εντός 20 ημερών από την κατάθεση της αίτησης. Άμα έχεις την όρεξη, στείλε ένα δικηγόρο στο διευθυντή (μιας και μιλάμε για γέλια :P)

 

μήπως ξέρεις ποιος νόμος είναι αυτός γιατί κατέθεσα τρία έργα για τα δύο πήρα όρους σύνδεσης εντός μία εβδομάδας (ναι καλά διαβάσατε) για το άλλο έχει περάσει ένας μήνας και ο υπάλληλος άφαντος δεν σηκώνει τηλέφωνα κτλ

Link to comment
Share on other sites

Πολλά πράγματα διέπονται απο νόμους ή εγκυκλίους αλλά η κάθε ΔΕΗ κάνει ότι θέλει

έχουμε υπογράψει σύμαβαση σύνδεσης με ΔΕΗ, για έργο 100kWp απο 3/2 έχουμε κάνει το στυλίσκο και είμαστε και έτοιμοι η ΔΕΗ συμβατικά εντός 2 μηνών πρέπει να κάνει αυτά για τα οποία πληρώσαμε 15k και ακόμη δεν έχουν κάνει τίποτα, ούτε άδεια απο τον δήμο δεν έχουν βγάλει.

 

για 10ρι στην ίδια ΔΕΗ, καταβολή των Ο.Σ Μάρτιο έχουμε κατασκευάσει το έργο έχω δώσει ετοιμότητα με πέρνουν για σύνδεση και ακόμη η ΔΕΗ δεν έχει κάνει το έργο της (που ο Θεός να κάνει έργο την τοποθέτηση 2 πλαστικών κουτιών)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.