Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σκιάσεις


Inzaghi

Recommended Posts

εστω οψη με erker συνολικου μηκους 10 μετρων,εκ των οποιων 1 μετρο ειναι το ερκερ.Εχουμε μηκος προσοψης 9 μετρων με πλευρικο εμποδιο 40 εκ. προσοψη 40 εκ. με πλευρικο εμποδιο 9 μετρων και προσοψη 1 μετρου χωρις εμποδια;

Εστω το μπαλκονι βρισκεται μονο στη τμημα της οψης χωρις το ερκερ και ειναι 1.20 επι 9.00 μετρα,το πλατος προβολου για τη σκιαση της οψης των 40 εκ. ειναι 9.00 μετρα,ετσι δεν ειναι;

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

Ναι και στα δύο. Υποθέτω πως έχει κατά νου κάτι σαν αυτό που φαίνεται στη photo (αν κι εδώ ο οριζόντιος πρόβολος είναι μικρότερος του 1,20μ.

 

Για το 3 έχω την γνώμη ότι αν ο απέναντι πρόβολος είναι μετωπικός θα πρέπει να μην αφαιρείται από την απόσταση (εφόσον μπορεί να μετρηθεί ).

Εξηγείς, αν θες, τι εννοείς με το "μετωπικός";

post-22627-0-18567000-1344695162_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

η απλοποιηση του 0.9 ισχυει για το Um<0.60 , η για τα επιμερους U ,π.χ σε μια τοιχοποιια με 0.65Uσκ και 0.56 Uτοιχ οπου Um=0.595 ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

Δείτε αυτη τη περιπτωση,ποια ειναι η πιο σωστη αντιμετωπιση η γωνια 69 η η γωνια 7

example-new.pdf

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

και μια αλλη περιπτωση,επηρεαζουν καθολου εμποδια στα 50-60μετρα.... απο οριζοντα;

post-43062-0-71825300-1345835313_thumb.jpg

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

Αν η γωνία που σχηματίζεται είναι εντός των ορίων, υπολόγισε αλλά λογικα θα πρέπει να σου βγαίνει κάτι κοντά στην μονάδα.

Για το pdf που ανέβασες, τι ακριβώς προσπαθείς να υπολογίσεις? σκίαση από δεξί πλευρικό? Έχω την εντύπωση οτι το τοιχείο που δείχνεις στα δεξιά πρέπει να είναι στην ίδια ευθέια με την όψη που εξετάζεις για να παίξει κάποιο ρόλο η πλευρικά σκίαση...

Link to comment
Share on other sites

σκιαση απο δεξι πλευρικο...ναι....

η δικη μου αποψη ειναι για τα πρωτα 5 μετρα σκιαση 1, για τα επομενα 2 η γωνια 7 και μεσοσταθμικα (1*5+F τοξεφ7*2 )/7

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

Για το πλευρικό. Αν στο σχέδιο που δείχνεις δεν έχεις τίποτα δεξιά στα 5.00 μ εγώ προσωπικά δεν θα έβαζα σκιάσεις απο πλευρικά (= 1).

Για τη φωτό με τα κτίρια. Αυτά στο βάθος είναι πάρα πολύ μακριά και από την φωτό χοντρικά φαίνονται και στο ίδιο ύψος με σένα. Προσωπικά δεν θα τα έβαζα ( = 1).

 

Έχω έναν ενδοιασμό για αυτό που φαίνεται στα αριστερά-δεξιά. Φαίνονται κοντά σου και γύρω στα 7μ (2 όροφοι χ 3μ + 1,00 στηθαίο) ύψος.

 

Στη χειρότερη πάρε ένα μέσο συντελεστή από αριστερά (απόσταση + 7μ ήψος) μέσο (= 1) και δεξιά (απόσταση + 7μ ύψος) και βάλε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.