Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σκιάσεις


Inzaghi

Recommended Posts

δαπεδο ανωθεν υπογειου. Ποιο ειναι το σωστο; (προθερμανση για τις εξετασεις!)

α) σκιαση 0

β)σκιαση 0.3

γ) και 1 να βαλεις δεν παιζει ρολο επειδη κλιση 180

Link to comment
Share on other sites

Για επιφάνεια προς φωταγωγό τι σκιάσεις παίρνουμε? Σε παλαιότερα ποστ κάποιοι λαμβάνουν την τιμή 0... Η μήπως 0.3 σε όλα και είμαστε οκ? Εκανα συνδιασμό με πυλωτή γι'αυτό το 0.3...Το 0 κάτι με χαλάει....

Link to comment
Share on other sites

Μηδέν όχι, γιατί ακριβώς αυτός είναι ο ρόλος του` "φωταγωγός", οπότε όλο και κάποιο φως θα φτάνει και στον κατώτερο όροφο. Σαν σε πηγάδι βέβαια αλλά όχι και ντιπ σκοτάδι. Για τους τελευταίους επάνω ορόφους, τις σκιάσεις τις υπολογίζω κανονικά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται απο το φωταγωγο.... Ορισμενοι, οπως ειπωθηκε και σε προηγουμενα ποστ, μονο φωταγωγοι δεν ειναι... Ανοιγεις παραθυρακι και... το απολυτο σκοταδι...

Αν ειναι μεγαλοι, σαν αυτον που εχω στο αποψινο διαμερισμα μου, τυπου 1,50Χ3,90, τοτε υπολογιζεις κανονικα...

Τωρα αν εχεις κανεναν 0,70Χ0,70 και ειδικα αν εισαι σε χαμηλους οροφους, ε τι να υπολογισεις?

0 σε ολα...

Το 0,3 πιανει οριζοντιες επιφανειες, δεν το εχω χρησιμοποιησει προσεγγιστικα για καμια κατακορυφη επιφανεια...

Link to comment
Share on other sites

Κατάστημα εντός εμπορικού κέντρου, στην στάθμη του υπογείου, το οποίο δεν βλέπει ήλιο αλλά φωτίζεται έμμεσα από όσο φως μπαίνει μέσα από τις κεντρικές εισόδους του εμπορικού κέντρου(από πάνω είναι κλειστό το εμπορικό). Βάζω σκιάσεις παντού 0 ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.