Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σκιάσεις


Inzaghi

Recommended Posts

Τα νότια ανοίγματα ή με απόκλιση ±30ο από το νότο (παθητικά ηλιακά συστήματα άμεσου ηλιακού κέρδους) τα βάζω μαζί με όλα τα υπόλοιπα ανοίγματα στις "διαφανείς επιφάνειες". Δεν το δοκίμασα ποτέ να τα καταχωρήσω σαν "Άμεσου ηλιακού κέρδους", αν και νομίζω (αν δεν μου κάνει παιχνιδάκια η μνήμη καθότι "ου γαρ έρχεται μόνον...") πως ο Ηλίας είχε πει πως δεν αλλάζει κάτι ως προς τ' αποτελέσματα.

Άλλωστε, από τις εσωτερικές επιφάνειες, σχεδόν μόνο το δάπεδο έχει μεγάλη θερμοχωρητικότητα. Τα 10εκ. τοιχοποιίας από οπτοπλιθοδομή ή γυψοσανίδα, δεν νομίζω να συνεισφέρουν και πολύ στην αποθήκευση θερμικής ενέργειας.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο κάνω και γω Πάνο. Αν και στην τοτεε λέει πως πρέπει να τα βάλουμε στα παθ. ηλιακα. Βέβαια είναι παθ. ηλιακό σύστημα ένα άνοιγμα 0.8x0.8;

Link to comment
Share on other sites

Τα νότια ανοίγματα όπως τα περιγράφει ο Πάνος παραπάνω, μπαίνουν στις ΜΕΑ (μόνο) και στην κάρτα Παθητικά ηλιακά όταν έχουν περίπου μια σχέση 1:6 με τα αδιαφανή δομικά (ελάχιστη επιφάνεια θερμικής αποθήκης που απαιτείται για τη λειτουργία του συστήματος άμεσου κέρδους) αν το καλαβαίνω σωστά διαβάζοντας την ΔΕ3 παρ. 5.2 σελ.46.

 

Δηλαδή τα διαφανή να είναι 15% περίπου της όψης.

 

Κάτι δε μου κάθεται καλά στη διατύπωση της ΔΕ3 αλλά νομίζω ότι έχεις για παθητικό ηλιακό σύστημα τα νότια ανοίγματα όταν έχουν σχέση με την επιφάνεια της όψης >15%. 

 

Το ότι τα βάζουμε στη κάρτα των παθητικών είναι για να <<δείξουμε>> ότι ενσωματώσαμε το υποχρεωτικό παθητικό που ζητάει ο ΚΕΝΑΚ.

Στα αποτελέσματα δεν αλλάζει τίποτα.

Edited by hkamp
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω κι εγώ, πως για να λειτουργεί νότιο άνοιγμα σαν παθητικό, θα πρέπει το αντίστοιχο δάπεδο να έχει επαρκή θερμοχωρητικότητα. Δηλ. να μην είναι ξύλινο, να έχει πλακάκι γρανίτη σκούρου χρώματος, και να είναι επαρκώς μονωμένο (κάτω από το σκυρόδεμα) αν απαιτείται.

Link to comment
Share on other sites

Τα νότια ανοίγματα όπως τα περιγράφει ο Πάνος παραπάνω, μπαίνουν στις ΜΕΑ (μόνο) και στην κάρτα Παθητικά ηλιακά όταν έχουν περίπου μια σχέση 1:6 με τα αδιαφανή δομικά (ελάχιστη επιφάνεια θερμικής αποθήκης που απαιτείται για τη λειτουργία του συστήματος άμεσου κέρδους) αν το καλαβαίνω σωστά διαβάζοντας την ΔΕ3 παρ. 5.2 σελ.46.

Ηλία η ΔΕ δεν είναι διαθέσιμη σε ΦΕΚ, διαύγεια, faq του τεε, στη βοήθεια του τεε-κενακ, ούτε βρίσκεται αναρτημένη στους επίσημους ιστόχωρους. Προφανώς την έχω αλλά δεν μπορώ ούτε στα downloads να την ανεβάσω και ας κυκλοφορεί (με όποιο τρόπο και να κυκλοφορεί) στα διάφορα site.

Έχει απολύτο δίκαιο το σκεπτικό της βέβαια αλλά δε μας δεσμεύει σε αυτά που καταχωρούμε. Οι ΤΟΤΕΕ από την άλλη μας "δεσμεύουν" ως προς αυτά που λένε για το τι πρέπει να προσθέτουμε. Στις ΤΟΤΕΕ λοιπόν λέει +-15% από το νότο το βάζουμε παθητικό ηλιακό. Προσωπικά είπα πως δεν το κάνω γιατί δεν το θεωρώ σωστό για μικρά ανοίγματα. Αυτό βέβαια που λες για τη ΜΕΑ ως προς το υποχρεωτικό της ένταξης εκεί νομίζω είναι πολύ σωστό, τα κοιτάνε όμως άραγε στη ΜΕΑ; Εδώ εμείς έχουμε μπλέξει με τις ΤΟΤΕΕ, τις διευκρινήσεις, τις ΔΕ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Εχω ΠΕΑ για διαμερισμα Β' ορόφου (σε 5όροφη) και κόλλησα στις σκιάσεις του εκτεθειμένου τμήματος οροφής του διαμερίσματος, όπως απεικονίζεται στο σχέδιο (τομή-κατοψη).

 

Στα Fhor και For (χειμώνα - καλοκαίρι και στα 2), τι υπολογίζουμε ? (πλευρικές προεξοχές δεν έχω)

 

Ή τα βάζω όλα 1 και κάνει το πρόγραμμα μόνο του τους υπολογισμούς ? (όπως κάνει στον ηλιακό)

 

Να αναφέρω οτι στη αυτοψία, έτυχε να είμαι κατά τις 11.00 - 11.05 πμ, την ώρα που έσκαγαν οι πρώτες ακτίνες του ήλιου στο ακάλυπτο τμήμα της οροφής, που σημαίνει οτι πριν τις 11.00, το τμήμα δεν είναι εκτεθειμένο στον ήλιο...

 

Κάποιος συνάδελφος να βοηθήσει

 

Ευχαριστώ

ΚΑΤΟΨΗ - ΤΟΜΗ.dwg

Link to comment
Share on other sites

Αν είχα Uοροφής>0,6 [W/(m2*K)], τότε θα έπαιρνα συντελεστές σκίασης 1/1/1/1/0,6/0,6, δηλαδή θα θεωρούσα τον τοίχο ύψους 3,20m του Γ' ορόφου σαν πλευρικό εμπόδιο.

Δες λίγο αυτό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@pano...  +1

 

Δέχομαι την άποψη και όχι τις διευκρινήσεις του ΤΕΕ (τις οποίες δεν τις λαμβάνω υπόψη μου, γιατί ενώ θα μπορουσαν στην αναθεωρηση του '12 να τις ενσωματόσουν δεν το έκαναν, ως εκ τουτου για μένα δεν αποτελούν επίσημη άποψη)

 

Το U της οροφής είναι > 0,6, απο πιν. 3.4β = 3,05 (αμονωτο-κατασκευή 1973).

 

Σ' ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.