Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περίεργη κατάσταση με ΦΒ και δώμα


JTB

Recommended Posts

Χωρίς να έχω δεί την επίσημη κάτοψη του δώματος, από περιγραφή του πελάτη έχω τα εξής:

Στο δώμα, δίπλα στην απόληξη κλιμ/σιου υπάρχει από την άδεια, μηχανοστάσιο.

Εχει παράνομα επεκταθεί και πρέπει να τακτοποιηθεί.

Δεν έχει πραγματοποιηθεί η σκάλα αλλά έχει τοποθετηθεί μια μικρή μεταλλική.

 

Για τη τοποθέτηση ΦΒ θέλω να κάνω στέγαστρο πλήρως νόμιμο, με άδεια.

Τα ερωτήματα που προκύπτουν είναι :

 

1. Εφόσον η τελική πλάκα είναι εν μέρει απόληξη σκάλας και ασανσέρ, εν μέρει παράνομη και εν μέρει μηχανοστάσιο... τί μπορώ να κάνω; Δεν βάζω καθόλου; Βάζω στο παράνομο; Βάζω στο παράνομο και το μηχανοστάσιο;

 

2. Αν μπορώ να βάλω πάνω σε αυτή τη πλάκα, πιστεύετε ότι θα έχω πρόβλημα αν τα υπερυψώσω 1μ ώστε να μη σκιάζει η απόληξη ασανσέρ;;; Θα ελεγθεί βέβαια για τη ποιότητά της αλλά νομίζω ότι εφόσον είμαι στο ιδεατό και δεν δημιουργώ χώρο, είμαι ΟΚ... Ειδικά στο παράνομο τμήμα νομίζω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

3. (Μάλλον αν το βλέπουν ΠΜ) Αν αγνοήσω τα πάντα περί μηχανοστασίου και κάνω απλή τακτοποίηση ως υπέρβαση δόμησης ΚΧ τότε δεν είναι καθόλα νόμιμο ως όροφος άρα και παύει να είναι απόληξη κλιμ/σίου αφού δεν υπάρχει κλιμακοστάσιο;;;

 

Δείτε τί έχω μέχρι τώρα

post-19320-0-88242700-1336555397_thumb.jpg

post-19320-0-40626200-1336555421_thumb.jpg

post-19320-0-75062300-1336555434_thumb.jpg

post-19320-0-28295000-1336555502_thumb.jpg

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα,

 

Κάποιος θέλει να εγκαταστήσει 10 kW στην ταράτσα της πολυκατοικίας του. Στην ταράτσα έχει χτίσει μια γκαρσονιέρα περίπου 40

τετραγωνικά μέτρα. Ξέρετε αν έχει το δικαίωμα να εγκαταστήσει και πάνω στην γκαρσονιέρα?

Link to comment
Share on other sites

Αν και η ταράτσα της γκαρσονιέρας είναι κοινόχρηστη μπορεί αρκεί να συμφωνήσουν ΌΛΟΙ οι ιδιοκτήτες.

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να απαντησει καποιος ΠΜ για το καθεστως των δωματων επι κτιριων.Πιστευω οτι τοποθετουνται και εκει.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν μιλάμε για δώμα... Είναι όροφος. Τώρα αν θέλουμε να είμαστε εντάξει, μπορείς να βάλεις ΦΒ στην οροφή της γκαρσονιέρας αλλά να εξαιρέσεις την επιφάνεια που αντιστοιχεί στην οροφή της απόληξης κλιμ/σίου.

Αυτό νομίζω ότι είναι το προφανές αν ερμηνεύσουμε απλά το νόμο.

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.