Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περίεργη κατάσταση με ΦΒ και δώμα προς τακτοποίηση.


Recommended Posts

Με τον ίδιο τίτλο ακριβώς δημοσιεύεται το παρόν στο φόρουμ των ΦΒ αλλά εδώ το αναρτώ για άλλο λόγο που αφορά στη τακτοποίηση του χώρου. Ελπίζω να μην παραβαίνω κάποιο κανόνα.

 

 

Εχω στο δώμα οικοδομής - μονοκατοικίας τη κατάσταση που δείχνει η κάτοψη. Το σύμφωνο με την άδεια τμήμα, είναι εν μέρει απόληξη κλιμ/σίου και εν μέρει μηχανοστάσιο.Η πραγματικότητα είναι ότι δεν κατασκευάστηκε η σκάλα από μπετόν προς το δώμα, δεν υπάρχει μηχανοστάσιο, είναι ένας ενιαίος χώρος και σκέφτομαι να τον δείξω ως υπέρβαση δόμησης (μεζονέτα) με τον από κάτω όροφο.

Αν αγνοήσω τα πάντα περί μηχανοστασίου και κάνω απλή τακτοποίηση ως υπέρβαση δόμησης ΚΧ τότε δεν είναι καθόλα νόμιμο ως όροφος άρα και παύει να είναι απόληξη κλιμ/σίου αφού δεν υπάρχει κλιμακοστάσιο;;;

Το ρωτώ γιατί θέλω να βάλω ΦΒ σε όλη τη πλάκα του και να προσθέσω και στέγαστρο ( με άδεια βέβαια).

 

Αν στο μέλλον όμως θέλει να κάνει προσθήκη ορόφου (μπορεί, έχει υπόλοιπο δόμησης αρκετό), τί θα πρέπει να γίνει ώστε να μπορώ να δείξω ξανά ΚΧ κλιμακοστάσιο ώστε να έχω πρόσβαση στον νέο όροφο;;;

Δεν θα έχω πρόβλημα αφού δεν θα μπορώ να αλλάξω ξανά τη χρήση;;; ΣΩΣΤΑ;;;

 

Αν έχετε τη καλωσύνη, βοηθήστε λίγο γιατί πλέον έχω παραδώσει τα όπλα... όλα είναι κουλουβάχατα στο κεφάλι μου...

post-19320-0-23321300-1336556512_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλαμβάνομαι γιατί να μην μπορείς να κάνεις ( μελλοντική) προσθήκη ορόφου με κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο.

Link to comment
Share on other sites

Αν τακτοποιηθεί όλος ο όροφος αυτός, όλη η επιφάνεια ως κατοικία, σε δεδομένη προσθήκη θα πρέπει να γίνουν εργασίες διαρρύθμισης που θα ξεχωρίσουν το κλιμακοστάσιο. Επίσης θα σημαίνει αυτό πάλι αλλαγή χρήσης για τμήμα της επιφάνειας αυτής, πράγμα που απαγορεύεται... Δεν επιτρέπεται η δεύτερη αλλαγή χρήσης για τακτοποιημένους χώρους... Οτι δηλώσεις τώρα αυτό θα πρέπει να μείνει.

Link to comment
Share on other sites

εχεις ενα ερωτημα για τακτοποιηση....

αλλά το εξαρτας απο την μελλοντικη καθυψος επεκταση,

την οποια ομως πρεπει να την δεις ως εξης

 

Η τακτοποιηση σε οικοδομη οπου δεν εχει συσταθει οριζοντια ιδιοκτησια

αφαιρει τα τμ. που τακτοποιείς απο τον μελλοντικο συντελεστη

αρα

εχεις οικοπεδο.......τμ Χ ....σδ - τα τμ. της ΟΑ - τα τμ. που ταχτοποιεις=..........[δηλαδη πιθανον να μην εχεις υπολοιπα....]

 

ισως αυτο να βοηθησει στην λυση του αρχικου ερωτηματος...

καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση... Το γνωρίζω αυτό που λές με τα τετραγωνικά... Το οικόπεδο δικαιούται ακόμη 2 ορόφους οπότε έχω σίγουρα κάποια τ.μ. Το θέμα είναι οτι δεν θα επιτραπεί 2η αλλαγή χρήσης (από κατοικία σε ΚΧ κλιμακοστάσιο) αν θέλει στο μέλλον να σηκώσει όροφο.Δεν το επιτρέπει ο ν4014.

Ετσι, μια πιθανή λύση είναι να κλείσω το περίγραμμα του κλιμ/σιου της άδειας με γυψοσανίδα και να τακτοποιηθεί το άλλο...

 

Το αρχικό ερώτημα με το πού μπορώ να βάλω ΦΒ και αν μετά τη τακτοποίηση μπορώ να βάλω παντού, το ξέρει κάποιος;;;

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση... Το γνωρίζω αυτό που λές με τα τετραγωνικά... Το οικόπεδο δικαιούται ακόμη 2 ορόφους οπότε έχω σίγουρα κάποια τ.μ. Το θέμα είναι οτι δεν θα επιτραπεί 2η αλλαγή χρήσης (από κατοικία σε ΚΧ κλιμακοστάσιο) αν θέλει στο μέλλον να σηκώσει όροφο.Δεν το επιτρέπει ο ν4014.

Ετσι, μια πιθανή λύση είναι να κλείσω το περίγραμμα του κλιμ/σιου της άδειας με γυψοσανίδα και να τακτοποιηθεί το άλλο...

 

Το αρχικό ερώτημα με το πού μπορώ να βάλω ΦΒ και αν μετά τη τακτοποίηση μπορώ να βάλω παντού, το ξέρει κάποιος;;;

Εδώ έχω μπερδευτεί. Αφού αφορά από κατοικία σε κατοικία ( άσχετο ότι είναι κλιμακοστάσιο ) γιατί το αντιμετωπίζεις ως αλλαγή χρήσης??

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, επειδή δεν βλέπω πολλά λογικά πράγματα στο θέμα της τακτοποίησης αυθαιρέτων, μη περιμένεις καμιά ισχυρή επιχειρηματολογία... Αλλά νομίζω ότι θα κολλήσει μελλοντικά, αν από ιδιωτικό χώρο κατοικίας το κάνει κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο.

Θεωρώ μάλιστα πιο λογικό να φυλάξει - ανεξάρτητα από το αν κατασκευάστηκε η σκάλα σωστά - τα τετραγωνικά του για μελλοντική προσθήκη σκάλας και να τα οριοθετήσει πρόχειρα με μια γυψοσανίδα και μετά να κάνει τη τακτοποίηση των υπολοίπων...

Ολα αυτά βέβαια με τη λογική ότι θα κτίσει κάποτε... Αλλιώς επανερχόμαστε στην απλή περίπτωση της ΥΔ ΚΧ και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

ετσι...σαν τελευταια ερωτηση..

 

[και πιθανη απαντηση...].

ποσο παληα ειναι η μονοκατοικια ?....

στατικα η οικοδομη σου εχει την δυνατοτητα να δεχθει δυο ακομα οροφους?????

διοτι το συνηθες ειναι η προβλεψη για εναν οροφο...

για δυο δεν νομιζω να επιτρεπεται...γιατι η υφισταμενη οικοδομη αποκτα συμπεριφορα..καροτου...λογω υπεροπλισμου...

κανω λαθος?....

 

ανεξαρτητα απο τα παραπανω, για την επεκταση λες "....εχω σιγουρα καποια τμ..."

τελικα δεν θα ηταν καλυτερο να μετρησεις τα τμ. ωστε να εισαι σ ι γ ο υ ρ ο ς για τα τμ. που δικαιουσαι...και για ποσα ακριβως μιλαμε...

 

διοτι αλλο το "δικαιουμαι αλλους δυο οροφους" και αλλο το "δικαιουμαι........τμ. σαν υπολοιπο σδ...."

.

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς έχες δίκιο, μετέφερα τα λόγια του άσχετου πελάτη.... απλώς ήθελα να δείξω τη μεγάλη περίσσια τετραγωνικών... Το σπίτι είναι 10ετίας.

Κι εγώ πιστεύω ότι κάτι από κλεισμένους ΗΧ, κάτι από το δώμα δεν θα έχει τόσα τ.μ. όσα φαντάζεται...

Αλλά κι έτσι νά' ναι, το ζήτημα της αλλαγής χρήσης υφίσταται;;; Το ζήτημα διαμερισμάτωσης του τακτοποιημένου χώρου στο μέλλον λόγω δημιουργίας ιδιοκτησίας στο επίπεδο έστω του δώματος... υφίσταται;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.