Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φάση Β: ηλεκτρονικό σύστημα ή πολεοδομία;


Recommended Posts

Μια απλή ερώτηση, γιατί νομίζω ότι κάτι έχω χάσει.

 

απόσπασμα από την σημερινή Ναυτεμπορική:

"Στη συνέχεια της διαδικασίας οι ιδιοκτήτες ακινήτων που θα υπαχθούν στη ρύθμιση για τα αυθαίρετα έχουν προθεσμία έως και τις 30 Σεπτεμβρίου για να προσκομίσουν στις πολεοδομίες τα δικαιολογητικά που ορίζει ο νόμος 4014"

 

Δηλαδή δεν περιμένουμε πλέον να ανοίξει η Β' φάση στο ηλεκτρονικό σύστημα του ΤΕΕ;;;

 

Και οι αιτήσεις που έχουν υποβληθεί πριν την 28/2 είχαν προθεσμία μέχρι τις 31/3 για να κατατεθούν σε πολεοδομία;;;

Link to comment
Share on other sites

Όχι "μάλλον"... Αφού δεν υπάρχουν καν πλέον "πολεοδομίες". Και τυπικά και ουσιαστικά ρημαγμένα είναι τα πάντα...

Link to comment
Share on other sites

Μια απλή ερώτηση, γιατί νομίζω ότι κάτι έχω χάσει.

 

απόσπασμα από την σημερινή Ναυτεμπορική:

"Στη συνέχεια της διαδικασίας οι ιδιοκτήτες ακινήτων που θα υπαχθούν στη ρύθμιση για τα αυθαίρετα έχουν προθεσμία έως και τις 30 Σεπτεμβρίου για να προσκομίσουν στις πολεοδομίες τα δικαιολογητικά που ορίζει ο νόμος 4014"

 

Δηλαδή δεν περιμένουμε πλέον να ανοίξει η Β' φάση στο ηλεκτρονικό σύστημα του ΤΕΕ;;;

 

Και οι αιτήσεις που έχουν υποβληθεί πριν την 28/2 είχαν προθεσμία μέχρι τις 31/3 για να κατατεθούν σε πολεοδομία;;;

Διαβάζουν κάποια χαρτιά και νομίζουν ότι κάνουν ρεπορτάζ, παραπληροφορώντας τον κόσμο
Link to comment
Share on other sites

"Στη συνέχεια της διαδικασίας οι ιδιοκτήτες ακινήτων που θα υπαχθούν στη ρύθμιση για τα αυθαίρετα έχουν προθεσμία έως και τις 30 Σεπτεμβρίου για να προσκομίσουν στις πολεοδομίες τα δικαιολογητικά που ορίζει ο νόμος 4014"

Να δω ιδιοκτήτη να πηγαίνει στη "πολεοδομία" με διαγραμμα κάλυψης του 4014 για να βρεί το δίκιο του και τι στο κόσμο..

Ανακριβές το άρθρο χωρίς δεύτερη σκέψη!

Link to comment
Share on other sites

Μια ακόμα ..."μπούρδα" των γνωστών δημοσιογράφων που παραπληροφορούν τον κόσμο.

Μην δίνετε καμία βάση. Αγνοείστε το!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο πελάτης μου έχει εξοφλήσει το πρόστιμο από τέλη Ιανουαρίου εφάπαξ. Δεν προχωρώ όμως ακόμα σε ολοκληρωμένη υπαγωγή καθώς το τοπίο είναι θολό (πχ διευκρινίσεις για το δελτίο δομικής τρωτότητας, αεροφωτογραφίες κλπ). Χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο ή απλά αναμένω ?

Edited by maximos75
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αύριο λήγει υποτίθεται η προθεσμία ηλεκτρονικής υποβολής των δικαιολογητικών για αυτούς που δήλωσαν το αυθαίρετο μετά το πέρας Νοεμβρίου 2011. Ούτε μια ανακοίνωση από το Υπουργείο για το τι θα γίνει, ούτε καν μια νύξη στο ΤΕΕ. Έχουμε μείνει μετέωροι κυριολεκτικά. Πιθανολογώ ότι όλα θα πάνε τέλη Σεπτεμβρίου. Ελλαδάρα for ever....

Link to comment
Share on other sites

Καλά τόσο καιρό δεν έκαναν τίποτα... τώρα περιμένεις;;; Τα 2 ρεμάλια του ΥΠΕΚΑ και οι ανεύθυνοι του ΤΕΕ συγκεντρώνουν πράγματι την εικόνα της ασυνεννοησίας και της απραξίας που κυριαρχεί στη χώρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.