Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέος Μηχανολόγος Μηχανικός Ε.Μ.Π-Βοήθεια!!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,είμαι νέος μηχανολόγος μηχανικός Ε.Μ.Π.Απέκτησα το πτυχίο μου τον προηγούμενο Οκτώβρη,δεν έχω καθόλου προυπηρεσία στο αντικείμενο και προσπαθώ έκτοτε να βρω δουλειά,χωρίς καμία επιτυχία.Για προσωπικούς λόγους δεν έδωσα εξετάσεις στο ΤΕΕ τον Ιανουαριο και σκέφτομαι να το κάνω τώρα,με κάποιους ενδοιασμούς όμως..

1)Η απόκτηση της άδειας ασκήσεως επαγγέλματος από το ΤΕΕ θα μεγαλώσει καθόλου τις πιθανότητες που έχω να βρώ δουλειά,και αν ναι,πως;Αν δεν είμαι δηλαδή γραμμένος στο ΤΕΕ,δεν υπάρχει περίπτωση να βρω δουλειά σαν μηχανολόγος;

2)Από όσα κατάλαβα με την εγγραφή μου στο ΤΕΕ,και κατ'επέκταση στο ΤΣΜΕΔΕ,ξεκινάω με μία "ταρίφα" 170 ευρώ μηνιαίως,είτε δουλεύω είτε όχι,σωστά;Που θα ταβρώ εγώ αυτά τα λεφτά,αν δεν δουλεύω;Η μπορώ να δουλεύω σε μια άσχετη δουλειά (π.χ.σερβιτόρος) και να πληρώνω το ταμείο μου έτσι;Ή ακόμα ακόμα υπάρχει περίπτωση σε άσχετη δουλειά να με ασφαλίζει ο εργοδότης μου στο ΤΣΜΕΔΕ παρ'ότι δεν θα δουλεύω σαν μηχανικός;

3)Εν κατακλείδι,με συμφέρει να δώσω τις εξετάσεις και να γραφτώ στο ταμείο τώρα ή να περιμένω;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όλους για τις απαντήσεις σας..Ελπίζω στη βοήθεια έμπειρων μηχανικών από εδώ,δεν ξέρω που αλλού να απευθυνθώ..Παρακαλώ για τη βοηθειά σας...

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι καλά κάνεις και δεν έχεις δώσει στο ΤΕΕ μέχρι στιγμής....Το πρόβλημα είναι ότι αν δώσεις, αναγκαστικά έχεις δεν έχεις δουλειά, θα πρέπει να καταβάλεις εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ. Δεν έχει να κάνει με την εύρεση εργασίας. Αλλωστε είναι τυπική διαδικασία και στις επόμενες εξετάσεις μπορείς να αποκτήσεις την άδεια. Το γνωρίζει αυτό και ο εκάστοτε εργοδότης....Ασχετη δουλειά και να σου πληρώνει ΤΣΜΕΔΕ, αδύνατον. Γιατί πολύ απλά θα θεωρείσαι μισθωτός μηχανικός, που στην συγκεκριμένη δουλειά δεν θα είσαι και δεν συμφέρει προφανώς τον εργοδότη να είσαι...Το να σε έχει με μπλοκάκι και να σου δίνει παραπάνω για να καλύπτεις το ταμείο, εξαιτερικά απίθανο...

Από την άλλη αν δώσεις στο ΤΕΕ, αρχίζουν και μετράν συντάξιμα χρόνια, χρόνια για ΜΕΚ, μελετητικό, έχεις ασφάλιση έχεις δεν έχεις δουλειά....το τίμημα, ότι πρέπει να πληρώνεις εισφορές. Αν επίσης θέλεις να κάνεις πχ δικές σου μελέτες (δύσκολο για νεό..), να υπογράφεις, θα πρέπει να έχεις την άδεια...

Εν πάση περιπτώση αν τα βάλεις όλα αυτά στην ζυγαριά, το καλύτερο για μένα είναι να περιμένεις να βρεις μια σταθερή δουλειά και μετά να δώσεις εξετάσεις στο ΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.