Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρύθμιση 4014+Τοπογραφικό. 1 ή 2 έργα στο σύστημα αμοιβών;


Recommended Posts

Έστω ότι θέλω να ρυθμίσω βάσει Ν.4014 ένα αυθαίρετο και χρειάζεται και τοπογραφικό. Θα βάλω ένα ή δύο έργα στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ; Στην περίπτωση που είναι δύο (άποψή μου είναι ένα) δεν θα πρέπει να πληρώσω δύο φορές ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ, ΕΜΠ;

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις όλες τις εργασίες σου μόνο εσύ, δε βλέπω το λόγο να περάσεις ξεχωριστά έργα. Από εκεί και πέρα νομίζω πλέον μετά την κατάργηση του 5000*λ δεν κάνει έτσι κι αλλιώς διαφορά στην αμοιβή. Τέλος για τις κρατήσεις, ναι θα πληρώσεις ξεχωριστά (2 φορές δηλαδή) αλλά εφόσον αυτές είναι ποσοστό της αμοιβής δεν σε απασχολεί. Το ίδιο τελικό ποσό πληρώνεις...

Link to comment
Share on other sites

Αφού επί της νόμιμης πηγαίνουν οι κρατήσεις κ όχι της συμφωνηθείσας. Πώς γίνεται αυτό που λες?

Edited by ilias
Link to comment
Share on other sites

Εγω ένα έργο καταχωρώ για συντομία και καλύτερη εποπτεία. Το ποσόν δεν αλλάzει αφού είναι % επί της νόμιμης.

(α+β) * 5% = α * 5% + β * 5%

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω ένα έργο καταχωρώ για συντομία και καλύτερη εποπτεία. Το ποσόν δεν αλλάzει αφού είναι % επί της νόμιμης.

(α+β) * 5% = α * 5% + β * 5%

Συνάδελφοι δεν κατάλαβα. Όταν γίνεται μια ρύθμιση αυθαιρέτου (χωρίς να χρειάζεται τοπογραφικό) δεν μπαίνουν κρατήσεις 5% (2% υπέρ ΤΣΜΕΔΕ+2% υπέρ ΤΕΕ + 1% υπέρ ΕΜΠ) επί της νόμιμης αμοιβής; (Στην περίπτωσή μου νόμιμη=1569,38 €). Δηλαδή σε κάθε ρύθμιση έχω νταβατζηλίκι (ελάχιστο) 1569,38*5%=78 €.

Τώρα αν χρειαστεί και τοπογραφικό "κανονικά" δεν θα έπρεπε να μπει νέο έργο (τοπογραφικά) άρα και επιπλέον κρατήσεις;

Δεν λέω ότι το κάνω, απλώς το (μέχρι βλακείας) σωστό θα ήταν αυτό. Σωστό βέβαια για τη λογική του ΤΕΕ και λοιπών φοροεισπρακτικών μηχανισμών.

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

1) Αν περάσεις ξεχωριστό έργο για την τακτοποίηση και ξεχωριστό για το τοπογραφικό, θα σου προκύψει μια "νόμιμη" αμοιβή 1569,38€ για την τακτοποίηση και άλλη μια έστω 400€ για το τοπογραφικό.Συνολική "νόμιμη" αμοιβή 1969,38€. Επί αυτής πληρώνεις τις κρατήσεις.

2) Αν απαιτείται τοπογραφικό και αποφασίσεις να υπολογίσεις την αμοιβή του μέσα στο ίδιο έργο (αυτό της τακτοποίησης), η "νόμιμη" αμοιβή που θα σου βγάλει το σύστημα θα είναι κατευθείαν 1969,38€ (δεν πρόκειται να παραμείνει 1569,38€).

Άρα και στις 2 περιπτώσεις πληρώνεις το ίδιο ποσό κρατήσεων.

Edited by tpanag
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

και αν έχει κάνει πχ συμφωνητικό για όλα μαζί πχ 1750ευρώ, οι κρατήσεις σου θα είναι επί των 1969,38€ ή των 1750?

Link to comment
Share on other sites

1) Αν περάσεις ξεχωριστό έργο για την τακτοποίηση και ξεχωριστό για το τοπογραφικό, θα σου προκύψει μια "νόμιμη" αμοιβή 1569,38€ για την τακτοποίηση και άλλη μια έστω 400€ για το τοπογραφικό.Συνολική "νόμιμη" αμοιβή 1969,38€. Επί αυτής πληρώνεις τις κρατήσεις.

2) Αν απαιτείται τοπογραφικό και αποφασίσεις να υπολογίσεις την αμοιβή του μέσα στο ίδιο έργο (αυτό της τακτοποίησης), η "νόμιμη" αμοιβή που θα σου βγάλει το σύστημα θα είναι κατευθείαν 1969,38€ (δεν πρόκειται να παραμείνει 1569,38€).

Άρα και στις 2 περιπτώσεις πληρώνεις το ίδιο ποσό κρατήσεων.

 

Έχεις δίκιο, τώρα το είδα. Σύμφωνα πάντως με το τεύχος του ΣΔΑΤΜ (σελ.24) η ελάχιστη νόμιμη αμοιβή Τοπογραφικού είναι 634,81 €.

Τι γίνεται όμως στις περιπτώσεις που ήδη υπάρχει τοπογραφικό και εμείς απλώς κάνουμε μια μετατροπή συντετατγμένων; Πάλι περνάμε έργο τοπογραφικό;

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.