Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρύθμιση 4014+Τοπογραφικό. 1 ή 2 έργα στο σύστημα αμοιβών;


Recommended Posts

Έχεις δίκιο, τώρα το είδα. Σύμφωνα πάντως με το τεύχος του ΣΔΑΤΜ (σελ.24) η ελάχιστη νόμιμη αμοιβή Τοπογραφικού είναι 634,81 €.

Τι γίνεται όμως στις περιπτώσεις που ήδη υπάρχει τοπογραφικό και εμείς απλώς κάνουμε μια μετατροπή συντετατγμένων; Πάλι περνάμε έργο τοπογραφικό;

 

Δεν ξέρω αν και πως προκύπτει το 634,81€ που λέει ο ΠΣΔΑΤΜ. Ξέρω (πρακτικά) ότι αμοιβή τοπογραφικού προκύπτει και χαμηλότερη. Τέλος πάντων το 400 που είπα ήταν τυχαίο νούμερο για να κατάλαβεις.

Για το τελευταίο κατά τη γνώμη μου εφόσον σφραγίσεις (τι σημαίνει "μετατροπή συντεταγμένων"; Αναγκαστικά θα σφραγίσεις και σε τέτοια περίπτωση), πρέπει να χρεώσεις (και να χρεωθείς κρατήσεις). Είναι σαν να μην υπάρχει τοπογραφικό και να το ξανακάνεις. Αν βέβαια χρησιμοποιηθεί ως έχει το τοπογραφικό άλλου συναδέλφου το οποίο μάλιστα εκπονήθηκε παλιότερα εκεί υπάρχει ένα θέμα που κι εγώ δεν έχω πάρει σαφή απάντηση αν και πως ξεπερνιέται...

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που το τοπογραφικό σε δήλωση εκτός σχεδίου το υπογράφει άλλος μηχανικός , απο ότι έχω καταλάβει τον αναφέρω απλά στην ομάδα εργου και αυτός βγάζει δική του εντολή πληρωμής από το σύστημα.Εγώ στη συμφωνηθείσα βάζω τη δική μου μόνο αμοιβή.Συμφωνείτε στα παραπάνω??

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι γίνεται κάτι τέτοιο. Αν τον βάλεις στην ομάδα έργου, βγάζει εντολή στο όνομά του και εσύ τυπώνεις εντολή πληρωμής. Άσε που για να γίνει έτσι η διαδικασία πρέπει να συνεννοηθείς μαζί του. Έτσι δεν είναι; Αν πάλι αυτός έχει ήδη πληρωθεί για το τοπογραφικό με ΦΠΑ, αποδείξεις κομπλέ, πάλι υπάρχει ένα θέμα γιατί θα πρέπει να πληρώσει εκ των υστέρων κρατήσεις που δεν είχε απαραίτητα υπολογίσει όταν πληρωνόταν...

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που το τοπογραφικό σε δήλωση εκτός σχεδίου το υπογράφει άλλος μηχανικός , απο ότι έχω καταλάβει τον αναφέρω απλά στην ομάδα εργου και αυτός βγάζει δική του εντολή πληρωμής από το σύστημα.Εγώ στη συμφωνηθείσα βάζω τη δική μου μόνο αμοιβή.Συμφωνείτε στα παραπάνω??

 

Δεν χρειάζεται να μπει.

Link to comment
Share on other sites

Στο σύστημα αυθαιρέτων του τεε έχω κάνει, σε κτίσμα χωρίς σύσταση, ξεχωριστή δήλωση για το ισόγειο(ιδιοκτήτης Α) και ξεχωριστή για τον όροφο (ιδιοκτήτης Β) ώστε ο καθένας να έχει τη δικιά του βεβαίωση με τα τετραγωνικά που τον αφορούν. Μπορεί από το σύστημα αμοιβών να βγει μία εντολή πληρωμής με το συνολικό ποσό που έλαβα από τους δύο και ο ίδιος Α/Α έργου(από αμοιβές) να περαστεί στα δύο έργα? Σ' αυτήν την περίπτωση πληρώνεται μία φορά το τεε-τσμέδε

Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ θέμα με ένα αυθαίρετο. Εκανα το τοπογραφικό μονο και άλλος συνάδελφος κάνει την τακτοποίηση.

Υπάρχει πρόβλημα να κάνω εγω ξεχωριστό έργο για το τοπογραφικό και αυτός ξεχωριστό για την τακτοποίηση;

Προσωπικά με βολεύει έτσι διότι δεν τον γνωρίζω και πρέπει να μπλέξω με συννενοήσεις μαζί του..

Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ θέμα με ένα αυθαίρετο. Εκανα το τοπογραφικό μονο και άλλος συνάδελφος κάνει την τακτοποίηση.

Υπάρχει πρόβλημα να κάνω εγω ξεχωριστό έργο για το τοπογραφικό και αυτός ξεχωριστό για την τακτοποίηση;

Προσωπικά με βολεύει έτσι διότι δεν τον γνωρίζω και πρέπει να μπλέξω με συννενοήσεις μαζί του..

 

Αυτό που λες είναι και το ορθότερο!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

σε αυτη την περιπτωση ομως, στο συστημα αυαθαιρετων στο φεμ και στο τσμεδε-εμπ, δεν θα πρεπει να μπουν τα εντυπα και των 2 μηχανικων?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.