Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μονοκατοικία με κατάστημα


tsx

Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι, όταν έχουμε ένα κτήριο που περιλαμβάνει ένα διαμέρισμα μόνο και στο ισόγειο έχει επαγγελματικό χώρο τι θεωρούμε ότι έχουμε;

 

Θεωρούμε πως έχουμε:

(α) διαμέρισμα, οπότε πάμε με χρέωση 2€/τμ

(β) ολόκληρο κτήριο κατοικιών, οπότε πάμε με χρέωση 1€/τμ ή

(γ) μονοκατοικία οπότε πάμε με χρέωση 1,5€/τμ

 

Έχω μπερδευτεί λιγάκι.

Link to comment
Share on other sites

επειδή επιβάλλεται ξεχωριστή επιθεώρηση σε κατάστημα και κατοικία (δεν μπορεί να είναι κοινή) η χρέωση θα είναι αντίστοιχη. διαμέρισμα και επαγγελματικός χώρος.

σε καλή μεριά :smile:

Link to comment
Share on other sites

Sorry, δική μου παράλειψη.

ΠΕΑ χρειάζομαι μόνο για την κατοικία η οποία θα πωληθεί.

 

Από ότι καταλαβαίνω θεωρείς πως θα πρέπει να χρεωθεί και να δηλωθεί σαν διαμέρισμα.

Και εγώ αυτό είχα σαν πρώτη επιλογή, αλλά παράλληλα σε αυτή την περίπωση το ένα διαμέρισμα είναι ουσιαστικά καιολόκληρο το κτήριο κατοικιών.

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

Είναι σαν το παράδειγα του ΤΕΕ. Διαμέρισμα άλλο ΠΕΑ, επαγγελματικός χώρος άλλο....Χρέωση το πρώτο 2ε/τμ το δεύτερο 2.5ε/τμ.

Link to comment
Share on other sites

οπότε είναι μονοκατοικία. διαμέρισμα είναι μέρος πολυκατοικίας. Αν έχεις αμφιβολίες μπορείς να δεις τι γράφει πάνω ο τίτλος της άδειας. ανεγερση μονοκατοικίας ή ... τι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι στην συγκεκριμένη περίπτωση η κατοικία σου αποτελεί ξεχωριστή ιδιοκτησία επί του κτιρίου, οπότε πας για διαμέρισμα πολυκατοικίας....

Link to comment
Share on other sites

ωραία... :grin: ......άλλος?

 

εγώ πάντως θεωρώ πως πρέπει να το λάβεις ως μονοκατοικία. γιατί είναι η μόνη κατοικία στο κτίριο.

Link to comment
Share on other sites

Θα το δυσκολέψω και άλλο....

Είναι πολύ παλιό (πτο 55) και δεν υπάρχει άδεια. :smile:

Αυτή πάντως είναι η πραγματική κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Αν σε καποιο 4οροφο κτίριο 2-3-4 γραφεία 1ος κατοικία θα το πάρεις σαν μονοκατοικία? Πάντως και εγώ πολλές φορές τα μπερδεύω αυτά...

Link to comment
Share on other sites

OK, λέω να απορρίψω τη μονοκατοικία.

Θα πάει διαμέρισμα ή ολόκληρο κτήριο κατοικιών, καθώς δεν έχει άλλο διαμέρισμα το κτήριο.

Εάν ήταν 2 διαμερίσματα και ένας επαγγελματικός χώρος και είχα να κάνω ΠΕΑ και για τα 2 διαμερίσματα θα τα έκανα σαν ολόκληρο κτήριο κατοικιών. Τώρα που έχει μόνο ένα διαμέρισμα κατοικιών;;;

 

Έχω καταλήξει μάλλο στο διαμέρισμα, αλλά συνεχίζω την κουβέντα και τις σκέψεις, μήπως βγει κάτι καλό από αυτή την κουβέντα.

Και βέβαια ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας.

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.