Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ορισμός Ημιυπαίθριου Χώρου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 558
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic



Στον κόκκινο κύκλο δεν έχεις κτίριο / δάπεδο ορόφου / όψη για να πεις ότι προβάλει εξώστης
Στο άλλο σχήμα σαφώς και έχεις.
Έχουν  διαφορά.


image.png.8c9540f7b43157d35052e520d00fcc7d.png

Edited by Latg
Link to comment
Share on other sites

Στο συγκεκριμένο ερώτημα ΑΗΧ είναι αυτοί του σχήματος 2, με μια μικρή διόρθωση καμπύλωσης των γωνιών ακριβώς στο περίγραμμα των υποστυλωμάτων (για να είμαστε ακριβείς...).

Αιτιολογία αυτά που είπα στο αρχικό σχόλιο και επανέλαβε ο συνάδελφος Latg με το "δεν έχεις κτίριο / δάπεδο ορόφου / όψη για να πεις ότι προβάλει εξώστης" ...

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω πως χρησιμοποιείς το σχόλιο μου για να πεις το ακριβώς αντίθετο...
Εγώ λέω ότι σωστό είναι το 1 ακριβώς γιατί έχω όψεις/κτίριο/δάπεδο , σε αντίθεση με το σχήμα των Τ.Ο

image.png.04c22a1b6a334ecfd4b7902a51630c38.png

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς γιατί ορίζεις λάθος την όψη μεταξύ των υποστυλωμάτων. Η όψη είναι η εφαπτομενική μεταξύ τους ακριβώς γιατί εκεί τελειώνει και το δάπεδο του ορόφου. Πιο καθαρό βέβαια θα γινόταν αν υπήρχε δοκός σε αυτή την πιο πιθανή θέση, αλλά και μια ζώνη φτάνει για ορίσει το τέλος δαπέδου ορόφου και την αρχή του προβάλλοντος αυτού εξώστη.

Αν έκανες πχ. στατική μελέτη και ήθελες να ορίσεις σε ποια επιφάνεια θα βάλεις τα 2ΚΝ και σε ποια τα 5ΚΝ, ποια θα όριζες ως γραμμή διαχωρισμού τους ;

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

Αρχικώς θεωρούσα σωστή την άποψη του kan62 δγλαδή το σχήμα 2 ότι είναι ΑΗΧ.
Αλλά κάποιοι άλλοι συνάδελφοι λένε ότι πρέπει να κλείνει το σχήμα του ΗΧ κάθετα στην επιφάνεια του κτιρίου.
Σωστά επίσης.. θα έπρεπε να καμπυλώνει το polyline του AHX, αλλά για λόγους συντομίας το έκανα πρόχειρα γωνιώδες.

Link to comment
Share on other sites

Latg και τη δική σου άποψη ως σωστή μου την είπαν κάποιοι άλλοι συνάδελφοι που ρώτησα εκτός...
Γιαυτο ρώτησα και εδώ στο forum...
Ωστόσο θεώρησα ότι είναι κάπως "αυθέρετο" να τραβάς κάθετη γραμμή στο κτίριο απλώς και μόνο επειδή ¨βολεύει" (?) Θα έπρεπε να αναρωτηθεί κανείς "που είναι τα δοκάρια".. αλλά δοκάρια προς ώρας δεν έχουμε. Και μάλλον δε θα έχουμε καθως η πλάκα οροφής είναι τσελνερ 
Εξελίσσεται σε mega quiz το θέμα 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.